Azt híresztelték, hogy robbanás történt a Pentagonnál
A pentagoni robbanásról készült fotót egy Bloomberg Feed nevű oldalon osztották meg.
Prime example of the dangers in the pay-to-verify system: This account, which tweeted a (very likely AI-generated) photo of a (fake) story about an explosion at the Pentagon, looks at first glance like a legit Bloomberg news feed. pic.twitter.com/SThErCln0p
— Andy Campbell (@AndyBCampbell) May 22, 2023
A fiók előfizetéssel rendelkezett a Twitteren is, ezért sokan azt hihették, hogy a Bloomberg hírügynökség osztotta meg a hírt, és hitelesként kezelték azt. Utóbb azonban egyértelművé vált, hogy ez mindössze egy álfiók, és – az arlingtoni rendőrség által kiadott közleményből – az is kiderült, hogy
a fotót valószínűleg a mesterséges intelligencia segítségével szerkesztették meg.
A Twitter azóta az erről szóló eredeti bejegyzések alatt „Manipulated media” szöveggel közzétett egy figyelmeztetést, a Bloomberg Feed-fiókot pedig le is tiltották.
⚡️BREAKING – EXPLOSION NEAR THE PENTAGON pic.twitter.com/sQOg77q7op
— 𝚃𝙷𝙴 𝚆𝙷𝙸𝚃𝙴 𝚁𝙰𝙱𝙱𝙸𝚃 ™ (@thedailyrabbit) May 22, 2023
Kisebb pánikot keltett
Az Insider szerint az amerikaiak közül sokan elhitték, hogy tényleg robbanás történt a védelmi minisztériumnál. Mindez a tengerentúli tőzsdéken is éreztette a hatását: az álhírek és az álfotó megjelenése után egy rövid időre zuhanni kezdtek a részvényárak.
Általánosan is elmondható, hogy egyre gyakrabban terjednek a fentihez hasonló, mesterséges intelligencia segítségével létrehozott álfotók a közösségi médiában.
Az ismertebb esetek közé tartozott a közelmúltban az az álfotó, amelyen Ferenc pápa luxusdzsekit viselt, valamint az, amelyen Donald Trump kemény küzdelmet folytatott az őt letartóztató rendőrök ellen.