Kibertámadás érte a svájci kormány több internetes oldalát
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Terheléses támadás történt a svájci kormány oldalain, amelyet gyorsan észleltek, így már el is indult az oldalak elérhetőségének helyreállítása, adatvesztés pedig nem történt – írta az MTI. A Svájci Nemzeti Kiberbiztonsági Központ vizsgálatot indított és intézkedési tervet dolgoz ki a hasonló esetek elkerülése érdekében.
A támadást az oroszbarát NoName hackercsoport vállalta magára, amely a múlt héten a svájci parlament internetes oldalát is megtámadta.
A Telegram üzenetküldő applikáción az akcióról azt írták, „így fejezték ki köszönetüket a svájci oroszgyűlölőknek azért, hogy csatlakoztak egy Oroszország ellen hozott újabb európai uniós szankciócsomaghoz”.
Egy harmadik, június elején elkövetett kibertámadás ügyében szintén nyomoznak a svájci hatóságok. Ezt a támadást a Play nevű hackercsoport követte el az Xplain AG ellen, amely belbiztonsági célra felhasználható informatikai megoldásokkal foglalkozik.
A támadás több regionális és szövetségi hivatalt érintett. A Play csoport egy zsarolóvírus segítségével jelentős mennyiségű adatot is eltulajdonított, amelyek visszaszolgáltatásáért váltságdíjat kért. Nyomásgyakorlásként közzé is tették a megszerzett adatok egy részét.
Andreas Löwinger, az Xplain igazgatója az AFP hírügynökségnek azt mondta, cégük nem lépett kapcsolatba a hackerekkel, és a váltságdíj kifizetésére is nemet mondott.
A Play hackercsoport szintén nem ismeretlen Svájcban, mert korábban két médiavállalat, az NZZ és a CH Media ellen is követett már el kibertámadásokat.
Hogyan vernek át a kiberbűnözők?
Az Index nemrég Bányász Péterrel, az NKE Kiberbiztonsági Tanszékének adjunktusával beszélgetett a kiberbiztonságról.
A műsorban többek között szóba került, hogy a kibertámadás ki ellen irányulhat és hogyan élhetnek vissza a helyzettel a hackerek.
A műsorban szó volt még az alábbi témákról is:
- Szankcionálják-e a lefülelt nemzetközi hackercsoportokat?
- Mikor piszkáltak bele az oroszok az amerikai elnökválasztásba?
- Melyek voltak a világon a legnagyobb, legdurvább kibertámadások?
- Hogyan működik pontosan a social engineering vagy a rászedés, becsapás művészete?
- Milyenek a lopott Facebook-profillal elkövetett csalások?
- Kik és hol alkalmazzák a lélektani hadműveleteket a kiberharcban?