Emmanuel Macron nem akarja, hogy brit miniszter kerüljön a NATO élére
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Miután Jens Stoltenberg NATO-főtitkár jelezte, hogy nem kívánja meghosszabbítani szeptember 30-ig szóló mandátumát, komoly vita alakult ki a NATO vezetői között arról, hogy ki legyen az új főtitkár.
A posztra Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke már április elején bejelentkezett. Joe Biden amerikai elnöknek több olyan jelöltje is van a szövetség élére, akit szívesen látna ebben a tisztségben, különösen Mette Frederiksen dán miniszterelnököt, akit jelenleg sokan a legnagyobb esélyesnek tartanak.
Mint írtuk, a szövetségesek között olyannyira nincs egyetértés a NATO élére jelölt személyről, hogy állítólag arra kérték Jens Stoltenberget, hogy még egy évig maradjon ő a főtitkár.
A The Telegraph most arról írt, hogy Emmanuel Macron francia elnök megpróbálhatja megakadályozni, hogy Ben Wallace brit védelmi miniszter legyen a következő NATO-főtitkár, akit egy ideje Jens Stoltenberg lehetséges utódaként emlegetnek.
A francia miniszter jelöltsége ellen azért léphet fel Franciaország, amiért az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból.
A franciák vétóznának
A The Telegraph értesülései szerint francia tisztviselők azt mondták a NATO munkatársainak, hogy olyan személyt szeretnének a szövetség élén látni, aki az EU egyik vezetője. Kérésük rímel arra a francia törekvésre, hogy a blokk katonai szempontból független legyen, és biztonsága kevésbé függjön Washingtontól.
Egy forrás a lapnak nyilatkozva elmondta:
Több ország, főként Franciaország is ragaszkodik ahhoz, hogy a következő főtitkárnak uniós országból kell származnia.
Macron álláspontját támogatja Németország és a blokk 22 tagországának többsége is, amelyek a NATO-nak is tagjai. Hollandia és Lengyelország értesülések szerint azon uniós országok között van, amelyek szintén ellenezhetik a brit jelölt támogatását.
Macron régóta érvel amellett, hogy Nagy-Britanniának szembe kell néznie az EU-ból való kilépés következményeivel.