Már hetedik alkalommal tüntettek Belgrádban az erőszak ellen
További Külföld cikkek
- Meghalt Manmohan Szingh volt indiai kormányfő
- Olyan ambiciózus projektet indított el Kína, hogy abból még durva konfliktusa lehet Indiával
- Újabb veszélyhelyzetet rendeltek el Oroszországban, ezúttal már szövetségi szinten
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
A „Szerbia az erőszak ellen” címet viselő tiltakozás résztvevői továbbra is az erőszak és a kormány erőszakos kommunikációja ellen tiltakoznak.
A BELGRÁDIAK HETENTE VONULNAK AZ UTCÁRA, SZOMBATON ISMÉT TÖBB TÍZEZER EMBER VONULT FEL AZT SKANDÁLVA, HOGY „VUCSICS, TAKARODJ!”.
A tüntetők a szerb kormány politikusainak börtönruhás, életnagyságú képeivel vonultak fel – írta a Reuters.
A belgrádiak ezúttal rövidített útvonalon vonultak, a demonstráció mintegy három órán át tartott, és este kilenckor ért véget. Erőszakos megmozdulás nem történt. A Szabad Magyar Szó közölte, az emberek már nemcsak a fővárosban, de Újvidéken, Kragujevacon és Nisben is tüntettek. A helyi ellenzék közölte, a jövő héten tíz újabb városban szerveznek megmozdulásokat, ha a kormány továbbra sem reagál érdemben követeléseikre.
Ako vas budu lagali da nije bilo ljudi. Na začelju sam. #srbijaprotivnasilja pic.twitter.com/J3OpCbk3Nl
— Jasmina Dobrilović (@JacaDobrilovic) June 17, 2023
Elszabadult az erőszak
A demonstrációk előzménye, hogy május harmadikán egy 13 éves fiú az iskolájában megölte nyolc társát és az iskolaőrt, valamint egy tanárt és további hat diákot megsebesített. Az iskolai ámokfutás másnapján egy 20 éves férfi gépkarabéllyal lelőtt nyolc embert, és további tizennégyet megsebesített a Belgrád melletti Mladenovacon és környékén.
Először május 20-án vonultak utcára az emberek, a tüntetők mindenkori célja, hogy a kormány vonja vissza az erőszakos tartalmakat sugárzó televíziós csatornák műsorszórási engedélyét, és tiltson be bizonyos kormánypárti újságokat is.
Az emberek eleinte a gyász jeleként tüntettek, de a tüntetés később hatalmas haragmozgalommá fajult az ország elnöke, Alekszandar Vucsics hatalma ellen.