Washington a koszovói kormányfőt tartja felelősnek a helyzet elmérgesedéséért

GettyImages-1242705519
2023.06.24. 14:15
Albin Kurti koszovói miniszterelnök elérte a lehetetlent a megosztott amerikai politikában: a demokraták és republikánusok konszenzusát. Mindkét politikai oldal őt nevezi meg a feszültség kiváltó okának. A magyar kormányfő szerint a letartóztatott koszovói rendőrök szabadon bocsátása jót tenne Szerbia megítélésének, de a szerb elnök nem válaszolt egyértelműen Orbán Viktor javaslatára.

Washington közvetlenül a koszovói miniszterelnököt tartja felelősnek az ország északi részén a helyi hatóságok és a szerb közösség között nemrég kirobbant összecsapásokért. Albin Kurtit ráadásul egyelőre nyilvános bírálatokkal sem sikerült féken tartani. Az irányítás mintha kicsúszott volna a kezei közül: Szerbia területén letartóztattak három koszovói rendőrt, aki a hivatalos változat szerint csempészutakat térképezett fel. Válaszul Pristina lezárta a fő határátkelőt a szerb teherautók előtt.

A rendőrök őrizetbe vétele a legfrissebb fejlemény a Koszovó és Szerbia között gerjedő feszültségek sorában, ami az erőszak kiújulásának kockázatával jár.

„Viktor, nehéz kérdéseket teszel fel nekem” – így reagált a szerb elnök a magyar miniszterelnök azon javaslatára, hogy engedjék szabadon a múlt héten letartóztatott három koszovói rendőrt. A szerb és a magyar kormány közös, Palicson megtartott ülése után vetette fel Orbán Viktor, hogy a három rendőr szabadon bocsátása „biztosan segítene Szerbiának”. Arra szólította fel Alekszandar Vucsicsot, hogy „fontolja meg kérését”, de javaslatára nem kapott egyértelmű választ.

A koszovói miniszterelnök viszont az Egyesült Államokban szerzett magának új ellenséget, és – amint a Politico fogalmazott – a megosztott politika mindkét oldalát magára haragította. Elérte ugyanis az amerikai politikában a lehetetlent: a demokraták és a republikánusok konszenzusát – legalábbis Koszovó kérdésében.

Brüsszel is elvesztette türelmét

Washingtoni vélekedés szerint Koszovó vezetője makacs, időnként meggondolatlan politikus, aki aláásta a Koszovó és Szerbia közötti tartós békemegoldásra irányuló közös amerikai–európai erőfeszítéseket. Válságot idézett elő, miután félkatonai rendőri egységeket küldött a szerb közösségekbe, a négy százalékot sem elérő részvétellel „megválasztott”, albán nemzetiségű polgármestereket pedig erőszakkal iktatta be hivatalukba.

„Van néhány alapvető kérdésünk azzal kapcsolatban, számíthatunk-e rá partnerként” – utalt Albin Kurtira Christopher Hill, az Egyesült Államok szerbiai nagykövete.

Még keményebben fogalmazott közvetlen főnöke.

„Határozottan elítéljük a koszovói kormány cselekedeteit, amelyek fokozzák a feszültséget északon, és növelik az instabilitást” – osztotta meg véleményét Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

„Felmutatta a középső ujját” Bidennek és az európaiaknak – fogalmazott Kurtiról még nyersebben Richard Grenell, aki a Trump-kormányzatban több magas szintű külpolitikai pozícióban szolgált. Grenell régóta kritikus a koszovói kormányfővel szemben, akit baloldali nacionalistának tart, és akinek nézetei soha nem egyeztek a Trump-adminisztráció álláspontjával.

Ugyanakkor Hill diplomáciai legendának számít a Balkánon, hiszen évtizedekig szolgált a térségben – elsősorban a boszniai háborút 1995-ben lezáró daytoni megállapodás egyik tervezőjeként. Hill pontosan tudja, hogy Szerbia az évek során milyen mennyiségű rosszindulatú befolyást gyakorolt a térségre.

A veterán diplomata azonban nem hagyott kétséget afelől, hogy szerinte Belgrád nem hibás a legutóbbi eszkalációért.

Alekszandar Vucsics szerb elnök és kormánya „megbízható partner a folyamatban” – állítja Hill.

A Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok „normalizálását” célzó tárgyalásokat irányító Brüsszel is elvesztette türelmét Kurtival szemben – miközben a kölcsönös megbékélés az uniós csatlakozás feltétele. Felfüggeszti a Koszovóval folytatott magas szintű tárgyalásokat és a „pénzügyi együttműködést” – erősítette meg az Európai Bizottság.

„Ismételt felszólításaink ellenére Kurti miniszterelnök mindeddig nem tett határozott lépéseket és intézkedéseket a deeszkaláció érdekében” – indokolta a lépést Peter Stano szóvivő.

Egymásra mutogatás

Albin Kurti mindeddig nem mutatott hajlandóságot a meghátrálásra. Szerinte Vucsics elutasítja Koszovó szuverenitásának elismerését és a szerb háborús múlt feldolgozását. A koszovói kormányfő azt állítja, elvből cselekszik, nem pedig szeszélyből.

„Amit a demokratikus Nyugat részéről látunk, az egy megbékélő magatartás” – nyilatkozta nemrég. Szerinte az EU-nak és az USA-nak kell felszólítania Szerbiát, hogy fogja vissza magát.

Azzal vádolta Alekszandar Vucsicsot, hogy Észak-Koszovóban keveri a bajt a „fasiszta milíciák” támogatásával, amelynek tagjai nemcsak újságírókra, hanem a békefenntartókra, köztük magyarokra is támadtak.

Vucsics, az erőskezű szerb vezető régóta szembeszegül a Nyugattal, és közben Oroszországgal meg Kínával kacérkodik. Többen Washington szemére vetették, hogy Vucsics pártjára állt, miközben Szerbiában egyre nagyobb tömegek tiltakoznak az egyre tekintélyelvűbbé váló uralma ellen.

Szerbia változatlanul a régió kulcsszereplője.

Az Egyesült Államok és az EU egyaránt arra törekszik, hogy Szerbia ne sodródjon tovább Oroszország befolyási övezetébe. Belgrád szerepét még inkább kidomborítja, hogy egy kiszivárgott Pentagon-dokumentumból kiderült: Belgrád fegyvereket szállít Ukrajnának, holott ezt nyilvánosan cáfolják.

A koszovói szerbek zöme egyébként Vucsicsot a védelmezőjének tartja, és tulajdonképpen az utasítására bojkottálták az önkormányzati választásokat, ahol az egyik jelöltet alig száz szavazattal választották meg polgármesternek.

(Borítókép: Albin Kurti. Fotó: Ben Kilb / Bloomberg / Getty Images)