„Ezek mi is lehettünk volna” – a Titan indulása előtt mondták le ketten az utazást
További Külföld cikkek
- Legkevesebb két halálos áldozata van a Los Angeles közelében pusztító erdőtüzeknek
- Lövöldözés történt az elnöki palotánál Csádban, ahova hamarosan magyar katonák is mehetnek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
Mint arról már korábban írtunk, a Titan tengeralattjárón utazó 19 éves Sulaiman Dawood nagynénje szerint unokaöccsének ellenérzései voltak a Titanic roncsaihoz tartó úttal kapcsolatban, és csak az apja kedvéért vállalta. Még az indulást megelőzően is hezitált, ám végül csatlakozott a legénységhez, hogy édesapja kedvében járjon apák napja alkalmából.
Sok veszélyt láttam az utazásban
– mondta Sean Bloom a CNN-nek, miután megmutatták neki azt a videót, amelyen a túraszervező Stockton Rush végigjárja a tengeralattjárót, és bemutatja annak berendezéseit.
A férfi megmutatta a közte és Rush – a hajót üzemeltető OceanGate Expeditions vezérigazgatója – közötti üzenetváltást, amelyben Rush felajánlotta a helyeket a hajón a májusi expedícióra. Rush ezután Las Vegasba repült, hogy megpróbálja rávenni Bloomot a jegyek megvásárlására.
Ő sokkal kalandvágyóbb, mint én
– mondta Jay Bloom, hozzátéve, hogy Rusht nem foglalkoztatták azok a dolgok, amiket mások problémásnak láttak a hajó használhatósága szempontjából. Az apa-fia páros, miután hallotta a híreket, leszögezte, hogy soha többé nem próbálnak meg semmi ehhez hasonló dolgot.
Amikor láttam a róluk szóló híreket, csak magamat és a fiamat láttam. Akár mi is lehettünk volna
– fogalmazott Jay Bloom.
Szerződéssel védte meg magát az OceanGate
Mint ismert, vasárnap tűnt el a Titan névre keresztelt búvárhajó, amely egy pilótával és négy utassal a fedélzetén az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsaihoz tartott, de hirtelen elvesztette a kapcsolatot az ellátóhajóval. A mentőcsapatok egy Connecticut állam nagyságú területen – amely körülbelül feleakkora, mint Belgium – kutattak a búvárhajó után.
Az elmúlt napokban dörömbölő hangokat fogtak be a tengeralattjáróról, így a mentőalakulatok arra következtettek, hogy még életben volt a bajba jutott csapat, ám az OceanGate vállalat csütörtök késő este közölte, hogy meghaltak az utasok.
A tengeralattjáró keresését azonban így is folytatják a hatóságok, amelyek magyar idő szerint csütörtök délutánra eredményt is értek el, hiszen a Victor 6000 nevű merülőhajó is megérkezett a helyszínre. Hiába azonban a mentőcsapatok áldozatos munkája és a legkülönlegesebb eszközök bevetése, rendkívül kicsi volt az esély a kabinban tartózkodók túlélésére.
Az Indexnek a Hableány mentésében is részt vevő, vízi mentésre specializálódott Barracuda Katasztrófaelhárító és Speciális Mentő Országos Egyesület elnöke, Szűcs Gábor vázolta fel a lehetséges történteket és kimeneteleket.
Arról is írtunk már, hogy a Titant üzemeltető OceanGate egy olyan lemondónyilatkozatot íratott alá a turista-merülőhajó utasaival, amelyben teljes felelősséget vállalnak az utazás során keletkezett anyagi károk, sérülések, rokkantság és halálesetek miatt is.
(Borítókép: Oceangate Expeditions / Reuters)