- Külföld
- közel-kelet
- külpolitika
- nemzetbiztonság
- egyesült államok
- joe biden
- donald trump
- irán
- kína
- szaúd-arábia
Hogyan veszítette el Amerika a Közel-Keletet?

További Külföld cikkek
-
Vlagyimir Putyin új, könyörtelen dróntaktikát alkalmaz Ukrajna ellen
- Őrizetbe vettek egy terrorizmussal gyanúsított svéd újságírót Törökországban
- Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma Mianmarban – folytatódik a túlélők utáni kutatás
- A földbe csapódott egy repülőgép egy ausztrál légi parádén
- J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg
2023 márciusában Kína bejelentése, miszerint segítségével megújította a diplomáciai kapcsolatait Szaúd-Arábia és Irán, újabb lépést jelentett az Egyesült Államok közel-keleti szerepének rohamos csökkenésében. Röviddel Joe Biden elnök hivatalba lépése után az Egyesült Államok befejezte kivonulását Afganisztánból, egy olyan országból, amelyet Washington 20 éven át próbált integrálni a nyugati szövetségbe.
Aztán az elnök, aki jelöltként még Szaúd-Arábiát „páriának” minősítette Mohamed bin Szalmán trónörökösnek a rezsimkritikus, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásában való állítólagos részvétele miatt, hamarosan azon kapta magát, hogy a szaúdiak visszautasították az Egyesült Államok azon kérését, hogy növeljék az olajkitermelést.

Eközben az Egyesült Államok diplomáciai erőfeszítései az iráni nukleáris megállapodás újjáélesztésére akadoztak a teheráni rezsim erőszakos elnyomási hulláma közepette. Az adminisztráció pedig tehetetlenül nézte, ahogy az izraeli történelem leginkább szélsőjobboldali kormánya került hatalomra, amely fenyegeti az ország demokráciáját, emellett újabb erőszakhullámot szított, és veszélyezteti a Washington által is támogatott Ábrahám-egyezményt.
Bár Barack Obama és Donald Trump volt elnökök szókimondóan beszéltek a Közel-Kelettel kapcsolatos amerikai politikáról, mindketten számos katonai bevetésben és nagyszabású diplomáciai kezdeményezésben vettek részt a demokrácia előmozdításától az arab felkelések idején az Izrael és a környező arab államok közötti békemegállapodások tervezéséig – írja a Foreign Affairs nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó szaklap.
Ma, a térség nagy horderejű kihívásai ellenére, beleértve a polgárháború pusztításait Líbiában, Szíriában és Jemenben, a gazdasági hanyatlást Egyiptomban, Libanonban és Tunéziában, az éghajlatváltozást, az egyenlőtlenséget és az egész régióra kiterjedő instabilitást,
az ambiciózus amerikai politikából nagyon kevés maradt.
A Nemzetbiztonsági Tanács egykori tagja írt könyvet az elhibázott amerikai lépésekről
A nagy tévedés: Az amerikai ambíciók felemelkedése és bukása a Közel-Keleten című könyvben a Nemzetbiztonsági Tanács egykori tagja és veterán Közel-Kelet-szakértő, Steven Simon megpróbálja elmagyarázni, hogyan történt ez az összeomlás. Az Egyesült Államoknak a régió átalakítására tett erőfeszítéseit az 1979-es iráni forradalomtól Benjamin Netanjahu 2022. decemberi, izraeli hatalomba való visszatéréséig nyomon követve Simon szigorú tanulságokat von le: Washington közel-keleti stratégiája, ahogy a címe is sugallja, „tévhit” volt, „nagy eszmék egymásra helyezése” olyan döntéshozók által, akik meg vannak győződve saját helyes szándékaikról egy olyan régió irányába, amelyről keveset tudnak, és még kevésbé törődnek vele.

Simon azonban nem talál okot arra, hogy dicsérje azt a politikát, amelynek kialakításában ő is segédkezett. Valójában most úgy véli, hogy a washingtoni évtizedek alatt az Egyesült Államok közel-keleti erőfeszítései gyakran bolondságnak bizonyultak. A stabilitás biztosítására, a demokrácia előmozdítására és a terrorizmus felszámolására irányuló ambiciózus tervek leggyakrabban az autokrácia megerősítését, a gazdasági nyomor súlyosbítását és az erőszakra való felbujtást eredményezték.
A téveszme abban a meggyőződésben gyökerezett, hogy a tények nem számítanak, csak a szándékok; hogy saját valóságunkat hozzuk létre és lakjuk be, kapacitásaink korlátlanok, és politikánk tárgyai nem rendelkeznek hatáskörrel
– írja. Mint megjegyzi, az a tény, hogy az amerikai döntéshozók, köztük ő is, jobb hellyé akarták tenni a Közel-Keletet, miközben előmozdították Washington stratégiai érdekeit, nem mentség, hanem inkább a probléma lényege.
A nagy tévedés nyolc egymást követő amerikai elnöki adminisztráció történetét meséli el, ami kronológiai egyértelműséget ad a narratívának, még akkor is, ha elfedi a tágabb történelmi trendeket. A könyv Jimmy Carter elnök tárgyalásával kezdődik a Camp David-i egyezményekről, az Izrael és Egyiptom közötti történelmi, 1979-es békemegállapodásról.
Simon szerint az Egyesült Államok részvétele a Közel-Keleten addig viszonylag szerény volt. Dwight Eisenhower, John F. Kennedy és Lyndon Johnson elnökök többnyire kikerülték a térséget, és a katonai beavatkozást a britekre bízták. Camp David után ez döntően megváltozott.
Valójában 1979 után látjuk, hogy Amerika militarizálja közel-keleti politikáját.
Az amerikai lépések hozták létre az Iszlám Államot
Simon véleménye szerint ennek az elmozdulásnak a következményei mindenben láthatók, kezdve a Reagan-kormányzat elhibázott beavatkozásától a libanoni polgárháborúba az 1980-as évek elején, Obama líbiai tevékenységén át az Egyesült Államok által irányított, rendhagyó NATO-intervencióig, ami a Moammer Kadhafi líbiai diktátor elleni 2011-es felkelést követte.
Simon elmondása szerint a 2001. szeptember 11-i terrortámadások tetőzték az Egyesült Államok közel-keleti politikájának militarizálását. Bármennyire is meglepőek voltak maguk a támadások, az, hogy a Fehér Ház nem látta őket közeledni, megdöbbentette Simont.
Később hihetetlennek tűnt, hogy a Bush-adminisztráció ennyire figyelmen kívül hagyja a titkosszolgálatok közelgő támadásra való figyelmeztetését.
Sőt, a későbbiekben a Bush-csapat kiforgatta a dzsihadista fenyegetés természetét, és a 9/11-et felhasználva igazolta az Ahab kapitányhoz hasonló bosszúvágyat, amelyet a Reagan- és az első Bush-kormányzatból újrahasznosított neokonzervatív tisztviselők felügyeltek. Az al-Kaida vezetője, Oszama bin Laden helyett a fő célpont hamarosan Szaddám Huszein lett, annak ellenére, hogy a terrorelhárító tisztviselők arra a következtetésre jutottak, hogy az iraki diktátornak nincs érdemi kapcsolata a terrorista csoporttal.
Az eredmény Irak inváziója és megszállása volt, amelynek során egy még radikálisabban Amerika-ellenes terrorista csoportot, az Iszlám Államot inkubálták. E költséges konfliktus és az ezzel párhuzamosan Afganisztánban kibontakozó krízis közepette kevés előrelépés történt az Egyesült Államok érdekeinek biztosításában vagy a Közel-Kelet jobb hellyé alakításában. Simon ítélete ezekről az évekről lesújtó. Abban a meggyőződésben, hogy az Egyesült Államok a „legnagyobb hatalom a földön”, a Bush-kormány „Irak és Afganisztán háborúit veszítette el, és több százezer embert ölt meg”.
Az Obama-adminisztráció úgy lépett hivatalba, hogy ki akart szállni ezekből a konfliktusokból, de az ISIS felemelkedése, amely meghiúsította az elnök iraki kivonulásra irányuló erőfeszítéseit, és a 2010–2011-es váratlan arab felkelések csak súlyosbítottak a helyzeten.
Obama 2009-es, nagy sikert aratott kairói beszéde nyomán, amely új kezdetet ígért az Egyesült Államok politikájában a régióban, a kormányzatnak az Egyesült Államokkal szövetséges rezsimek elleni lázadásokra adott kétségbeesett reakciói a demokratákat és az autokratákat egyaránt elárulták. Simon számára keserű irónia, hogy Obama egyetlen jelentős stratégiai teljesítményét, az Iránnal kötött 2015-ös nukleáris megállapodást, amely a Közös Átfogó Cselekvési Terv néven ismert, Trump szinte azonnal visszautasította.

Simon úgy látja, hogy Trump megegyezései súlyosbították az Egyesült Államok közel-keleti politikájának kaotikus jellegét, amely a demokrácia előmozdításával kapcsolatos jámborság és a stratégiai dominancia realista elképzelései között ingadozott.
Összességében Trump Közel-Keletje rosszabbul nézett ki, mint Obamáé négy évvel korábban.
Mire Biden 2021-ben hivatalba lépett, az Egyesült Államok stratégiája már önfeláldozó volt, és a régió vezető államai közül sem a barátok, sem az ellenségek nem voltak különösebben tekintettel az Egyesült Államokra vagy annak politikájára.
(Borítókép: Joe Biden 2022. július 22-én. Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett
A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.
március 22., 14:30
- Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire
Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.
március 22., 16:17
- Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes
A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.
március 22., 17:54
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Címlapon
Utánajártunk, mikor törlik el az óraátállítást
Az európaiak döntő többsége már búcsút intene neki.
2 órája
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
tegnap, 20:20
- Külföld
Donald Trump számos módon tönkreteheti a NATO-t, ki sem kell lépnie belőle
Mutatunk párat.
március 22., 16:49
- Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának
A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.
március 22., 18:18
- Külföld
Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing
Donald Trump amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyinnak van oka a félelemre.
március 22., 14:17
- Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah
Nem maradt el az izraeli erők válasza.
március 22., 13:35
- Mindeközben
Elizabeth Moss köpni-nyelni nem tudott, olyan bizarr dolgot kértek tőle A szolgálólány meséjének forgatása után
tegnap, 19:19
- Külföld
Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány
A diplomaták Bécsben és Budapesten is végzik a munkájukat.
március 22., 06:50
- Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?
Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.
március 22., 20:04
- Címlapon
Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma Mianmarban – folytatódik a túlélők utáni kutatás
Több ország mentőalakulatokat és segélyszállítmányokat küldött az ázsiai országnak.
31 perce
- Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek
Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.
március 22., 12:26
- Címlapon
J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg
Az amerikai alelnök élesen kritizálta Dániát.
1 órája
- Külföld
Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje
Az egykori KGB-ügynöknek nagy szerepe volt abban, hogy ne törjön ki atomháború.
március 22., 19:50
- Címlapon
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.
tegnap, 21:25
- Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó
Szóba került a „náci karlendítés” is.
március 22., 06:13
- Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai
Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.
március 22., 13:14
- Mindeközben
Pumped Gabo heves szóváltásba keveredett Lukács Mikivel: „Arra van szükségem, hogy bekussolj végre, tesóm!”
tegnap, 18:32
- Mindeközben
Ráthonyi-Palácsik Tímea máig tartja a kapcsolatot Arnold Schwarzeneggerel: FaceTime-on gratulált a kisfiunkhoz
tegnap, 17:52
- Külföld
Az ENSZ-től kaptak felszólítást a magyar hatóságok a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonására
A hivatal kiemelte: a jogszabály diszkriminatív és önkényes.
március 22., 08:59
- Külföld
Átalakítanák az Európai Uniót, milliárdokat bukhatunk
Így Magyarország 110 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapna.
március 22., 10:17
- Külföld
Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba
A férfi bizalmas információk birtokában volt, amelyeket egy elektronikus készüléken tárolt.
március 22., 10:57
- Mindeközben
Újabb világsztár tartózkodik Budapesten, feleségével megvan a véleményük a magyarokról
tegnap, 16:46
- Címlapon
Miniszterelnöki megbízást kapott Gáspár Győző
Orbán Viktor személyesen írt neki levelet.
tegnap, 19:51
- Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert
Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.
március 22., 06:51
- Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban
Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.
március 22., 12:19
- Címlapon
Példátlan lépés Kövér Lászlótól, de olyat sem láttunk még, amire ezzel reagált
Zajlik az élet a magyar parlamentben.
tegnap, 17:16
- Címlapon
Csak a pénz számít a fiataloknak, a bolygó simán feláldozható
Aggódnak és szoronganak – mármint a pénz miatt.
2 órája
- Külföld
Hárman meghaltak és tizennégyen megsérültek egy lövöldözésben Új-Mexikóban
Az áldozatok között egy 16 és egy 19 éves fiú is van.
március 22., 18:18
- Külföld
Őrizetbe vettek egy terrorizmussal gyanúsított svéd újságírót Törökországban
Terrorszervezeti tagsága mellett az elnök megsértésével is vádolják.
19 perce
- Címlapon
Tádzsikisztánéval keverte össze a magyar zászlót a Tisza Párt frakcióvezetője
Ordas Eszter több bejegyzésében is felfedezhető a kínos baki.
tegnap, 21:01