Megszűnik a világ legrégibb napilapja
További Külföld cikkek
- A német elnök feloszlatta a Bundestagot, kiírták az új választásokat
- Többrendbeli gyilkossági kísérlettel vádolják a férfit, aki gyalogosok közé hajtott Londonban
- Holtan találták meg az eltűnt olasz hegymászókat
- Donald Trump üzent azoknak, akiknek Joe Biden megkegyelmezett a halálsoron: „Menjetek a pokolba”
- Brazil hatóságok szerint a BYD gyárát építő kínai munkások emberkereskedelem áldozatai
Áprilisban egy, az osztrák kormánykoalíció által elfogadott törvény megszüntette a vállalatok azon kötelezettségét, hogy fizetniük kelljen a nyomtatott sajtóban megjelenő közhirdetésekért. A módosítás értelmében a Wiener Zeitung hivatalos közlönyként betöltött szerepe a múlté lett.
A változás a Der Spiegel szerint a kiadónak körülbelül 18 millió eurós bevételkiesést okozott, és 63 munkahely megszüntetésére kényszerítette a lapot, ami főként a szerkesztők táborát érintette.
A lap a továbbiakban csak online publikál majd, de már dolgoznak egy havonta megjelenő nyomtatott kiadáson – írja a The Guardian.
Mozart előtt kezdték
Az osztrák kormány tulajdonában lévő, de szerkesztőségileg független újság 1703 augusztusában kezdte pályafutását.
Első kiadásában tárgyilagos hangnemet és a hírek egyenes közlését ígérte olvasóinak.
Egyik 1768-os lapszámában a Wiener Zeitung egy „különösen tehetséges” 12 éves gyermek koncertjéről számolt be, aki a szárnyait bontogató Wolfgang Amadeus Mozart volt. Mikor Ausztria vereséget szenvedett az első világháborúban, a lap különszámot jelentetett meg, benne az utolsó Habsburg császár, I. Károly császár lemondólevelének másolatával.
2023. június 30-án, pénteken az utolsó napi, nyomtatott kiadásban megjelent újság vezércikke arról szólt, hogy a kormány tehet a lap megszűnéséről.
Viharos idők járnak a minőségi újságírás számára. Egyre több platformon versengenek a figyelemért a komoly tartalmak az álhírekkel, a macskás videókkal és az összeesküvés-elméletekkel
– írták a cikkben.
A Wiener Zeitung annak három évszázados nyomtatása alatt egyébként egyszer hat éven keresztül kényszerpihenőt tartott. Miután Ausztriát beolvasztották a hitleri Németországba, a lapot 1939-ben a németek leállították. 1945-ben, amikor Ausztria még a szövetségesek megszállása alatt állt, ismét nyomtatásba kezdett.
Olasz trónkövetelő
A világ legrégebbi újságjának címét a Wiener Zeitung nyomtatásának leállásával a Gazzetta di Mantova nevű olasz helyi lap vívja ki, amely először 1664-ben jelent meg.
A világ legrégebbi fennmaradt nemzeti újságjának ma a Hildesheimer Allgemeine Zeitung című német kiadványt tartják, amely először 1705-ben jelent meg – olvasható a The Guardian írásában.