A török elnöknek hála Orbán Viktor tartani tudja a szavát
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
Mint arról már írtunk, Recep Tayyip Erdogan elnök beadta a derekát, és úgy döntött, beleegyezik abba, hogy támogassa Svédország NATO-tagságra irányuló kérelmét, azonban számos kötelezettségvállalás teljesítését várja az Egyesült Államoktól, az EU-tól, valamint Svédországtól.
Októberben dönthet a török nemzetgyűlés
Az ATV cikke szerint a svéd NATO-tagság török jóváhagyása a parlamenti naptárhoz kötött. Bár Törökország pozitív irányba változtatta Svédországgal kapcsolatos álláspontját, a Vilniusban készült jegyzőkönyvet még megküldik a parlamentnek.
Július 15-én azonban a török nemzetgyűlés október 1-jéig felfüggeszti a munkáját, ebben az időszakban kell Svédországnak, az EU-nak és az Egyesült Államoknak teljesítenie kötelezettségvállalásait.
A portál a török TGRT cikke alapján arról ír, Erdogan elnök a NATO-csúcsra egy dossziéval érkezett. Az Egyesült Államokat emlékeztette az F–35-ös és az F–16-os vadászgépekkel kapcsolatos hozzáállásra, valamint a törökellenes szankciókra is.
Az unióval kapcsolatban szóvá tette, hogy a tárgyalások megrekedtek Törökország teljes jogú csatlakozásával kapcsolatban. Szóba került a vízumliberalizáció, a vámuniós egyezmény aktualizálása és a terrorszervezetek uniós tagországokban folytatott tevékenysége is.
Magyarországnak is „marad ideje”
Az ATV megjegyzi, mivel a török nemzetgyűlés októberig halasztotta döntési lehetőségét a svéd NATO-csatlakozásról, így az Országgyűlésnek is több ideje marad; elképzelhető, hogy nem lesz szükség rendkívüli parlamenti ülésre a nyáron, hiszen akkor sem lenne a magyar Országgyűlés az „utolsó”, ha csak szeptemberben, az őszi ülésszakban szavazza meg a svéd csatlakozást.
Orbán Viktor így tartani tudja majd a szavát, korábban ugyanis azt ígérte, „nem mi leszünk az utolsók, akik jóváhagyják Svédország csatlakozását”.
Szijjártó Péter egy régebbi nyilatkozatában arról beszélt, hogy a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjáról szóló döntés teljes egészében az országgyűlési képviselők kezében van, a kormány készen áll, hiszen rég benyújtotta az előterjesztést.
Kedden arról posztolt a külgazdasági és külügyminiszter, hogy a kormány álláspontja változatlan és világos: támogatják a svéd NATO-csatlakozást, ezért is terjesztették már hosszú hónapokkal ezelőtt az erről szóló javaslatot az Országgyűlés elé. Már csak technikai kérdés a ratifikációs folyamat lezárása – tette hozzá Szijjártó.