Az Európai Parlament Putyin legfőbb szövetségesének letartóztatását kéri a bíróságtól

További Külföld cikkek
-
Szlovák belügyminiszter: Előrehozott választások jöhetnek, ha Fico nem képes kezelni a helyzetet
- 16 centiméteres pengével támadtak japán ellenzéki vezetőre
- Calin Georgescu nem, a szélsőjobb vezetője azonban indulhat a romániai választásokon
- Halálos izraeli csapás érte Gáza területét, a Hamász szerint szörnyű mészárlást követett el a zsidó állam hadserege
- „Inkább a halál” – magára gyújtotta a házat a férfi, akit mostohaanyja húsz évig tartott fogságban
A Európai Parlament Külügyi Bizottsága kedden 49 igen szavazattal, 3 nem és 2 tartózkodás mellett új jelentést fogadott el az Európia Unió Belaruszhoz fűződő kapcsolatairól – olvasható az EP honlapján.
A képviselők a leghatározottabban elítélték Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök rezsimje által a saját népe ellen folyamatosan elkövetett elnyomást és az emberi jogok szisztematikus megsértését.
A jelentés felszólítja Belaruszt, hogy engedjék szabadon a jogtalanul bebörtönzött 1500 politikai foglyot.
A képviselők továbbá aggodalommal állapították meg, hogy Belarusz politikai, gazdasági, katonai és kulturális szempontból Moszkvának van alárendelve, ami az országot de facto „szatellitállammá” teszi.
A jelentésben az Európai Uniót is felszólítják, azt kérik, hogy az uniós országok ne ismerjék el a Lukasenka-rezsim és Oroszország által kötött olyan megállapodásokat, amelyek a belorusz nép akarata ellenére engedik át az ország szuverenitását.
Nemzetközi elfogatóparancs
A képviselők rámutatnak, hogy Belarusz is felelős az Ukrajnában okozott károkért és az elkövetett bűncselekményekért, többek között a gyermekek illegális szállításában játszott szerepe miatt. A jelentés ezért felszólítja az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy nemzetközi szinten tegyenek meg minden szükséges lépést annak érdekében, hogy büntetőjogi felelősségre vonhassák az emberiesség elleni bűncselekményekért és népirtásért felelős belorusz politikai és katonai vezetőket.
Mivel a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) már elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Maria Lvova-Belova orosz gyermekjogi biztos ellen,
A képviselők arra kérik az ICC-t, hogy fontolja meg hasonló elfogatóparancs kiadását Lukasenka ellen is.
A képviselők szerint ki kellene bővíteni az Európai Unió által szankcionált belorusz és orosz személyek listáját, beleértve az ukrán gyermekek erőszakos deportálásában részt vevő személyeket is.
A Lukasenka-rezsim példátlan belső elnyomást folytat a belorusz nép ellen, és cinkossá vált Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújában. Az Európai Unió Belarusszal kapcsolatos stratégiájának ezért szem előtt kell tartania a Lukasenka-rezsim bűntetteit, törekednie kell a felelősségre vonásra
–mondta a szavazás után Petras Auštrevičius előadó.
Több támogatás a demokratikus erőknek
A jelentés továbbá felszólítja az Európai Uniót és tagállamait, hogy dolgozzanak ki ambiciózusabb stratégiát és nyújtsanak nagyobb gazdasági támogatást a belorusz demokratikus erőknek, beleértve az ellenzéki politikai pártokat, a civil társadalom aktivistáit, az emberi jogok védelmezőit, a művészeket, a független szakszervezeteket és a szabad médiát.
A képviselők végül jelentésükben arra kérik a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot és más nemzetközi sportszövetségeket, ne engedjék, hogy a 2024-es párizsi olimpiai játékokon vagy más nemzetközi sporteseményeken belorusz és orosz sportolók indulhassanak.
A jelentést most az Európai Parlament egésze elé terjesztik jóváhagyásra. A plenáris szavazás a tervek szerint szeptemberben lesz.
(Borítókép: Aljakszandr Lukasenka. Fotó: Mikhail Svetlov / Getty Images)