Diplomáciai lépésekkel vennék fel a harcot a Korán-égetéssel szemben
További Külföld cikkek
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
- Újra Waltonék lettek a leggazdagabb család a világon
- Az amerikai elnökválasztás megmutatta, hogy a hagyományos újságírásnak végleg befellegzett
A szaúd-arábiai nemzetközi szervezet közleménye azután jelent meg, hogy az OIC-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli online megbeszélést tartottak az elmúlt hetek svédországi és dániai eseményeivel kapcsolatban.
A skandináv országokban, a hatóságok által hivatalosan engedélyezett tüntetéseken elégették vagy megrongálták az iszlám vallás szent könyvének példányait.
Az 1969-ben létrehozott szervezet szerint az 57 tagállamnak „fontolóra kellene vennie minden olyan szükséges és megfelelő döntést és lépést” Svédországgal, Dániával és más országokkal ápolt kétoldalú kapcsolataikban, ahol engedélyezik az ilyen incidenseket, beleértve nagyköveteik visszahívását is.
Az OIC arra biztatta a tagállamokban működő civil szervezeteket,
működjenek együtt mindazon országok civil szervezeteivel, ahol korábban Koránt égettek vagy rongáltak meg, és ahol csak lehetséges, nyújtsanak be helyi bírósági keresetet.
A szervezet további erőfeszítéseket kért a tagállamoktól az iszlámellenes cselekmények elleni küzdelemben, pozitív példaként említve Kuvaitot, amely 100 ezer példányt rendelt a Korán svéd fordításából, hogy Svédországban ingyen terjeszthesse az iszlám szent könyvét.
Közvetlenül az OIC mostani rendkívüli online megbeszélése előtt az a két férfi, akik már korábban is elégették a Korán egy példányát Svédországban, megismételték tettüket néhány tucat bámészkodó és mintegy 20 ellentüntető jelenlétében.
Svédországban és Dániában jelenleg nincs hatályos törvény az istenkáromlással szemben, és a szólásszabadságot kiemelten kezelik.
Miután azonban az elmúlt időszak Korán-égetései dühödt ellentüntetéseket és diplomáciai retorziókat eredményeztek a muzulmán országok részéről, Stockholm és Koppenhága fontolóra vette, hogy korlátozni kellene a szent könyvek vagy más vallási jelképek nyilvános megszentségtelenítését.
Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter a DR dán közszolgálati médiának adott vasárnapi interjújában bejelentette,
Koppenhága jogi eszközöket keres az ehhez hasonló incidensek betiltására, anélkül, hogy korlátozná a szólásszabadságot.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök vasárnap az Instagramon közölte, Stockholm mérlegeli jogi lehetőségeit a Korán és más szent könyvek megszentségtelenítése kapcsán, tekintettel az ilyen incidensek Svédországgal szembeni negatív nemzetközi következményeire.