Az ukránok „szuperfegyvere” fájó pontra tapinthat Moszkvában
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Ukrajna a maga javára billenti a mérleg nyelvét a drónháborúban, mivel Kijev többször is bebizonyította, hogy képes nagy horderejű, célzott támadásokat végrehajtani akár Moszkva, vagy más, nagy jelentőséggel bíró orosz városok ellen – írja a Newsweek.
Oroszország hátrányban van, de Vlagyimir Putyin utasítást adott ki
„Nincs kétségem afelől, hogy Ukrajna nyeri a drónháborút” – jelentette ki Steve Wright drónszakértő a lapnak. Az ukrajnai háború felgyorsította a dróntechnológia fejlődését. Mind Kijev, mind pedig Moszkva megtesz mindent, hogy pilóta nélküli repülőgépekkel (UAV) erősítsék meg erőiket, és Wright szerint a harc „rendkívül kiélezett”. „Oroszország kicsit le van maradva a drónok terén, de fokozatosan felzárkózik” – mondta Marina Miron, a londoni King's College hadtudományi tanszékének kutatója.
Az Ukrajinszka Pravda szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította a Rosztech vállalatot, hogy növelje a Kub és a Lancet drónok gyártását. A Rosztech vezérigazgatójával, Szergej Csemezovval folytatott megbeszélésen Putyin azt mondta, hogy a drónok rendkívül hatékonynak bizonyultak.
A drónok szuperfegyverek
– nyilatkozta a Newsweeknek Anton Gerascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója. Ukrajna időt és pénzt költött „drónhadseregének” kiépítésére, de Oroszország is igyekszik lépést tartani, hogy pilóta nélküli repülőgépekkel egészítse ki fegyveres erőit.
Fájó pontra tapintott Kijev
Az oroszok által használt drónok közül a legismertebbek az iráni Shahedek, ezeket a kamikaze drónokat azonban Ukrajna napi szinten iktatja ki – legalább is Kijev állítása szerint. A csapásokat általában a megszállt Krímben lévő létesítményekből, Kurszkból és a Krasznodari területen lévő légibázisról hajtják végre.
A szakértők szerint Oroszország számára egy olcsó megoldás a Shahedek alkalmazása. A Newsweek emlékeztet a nemrégiben történt, Moszkva elleni dróntámadásra, ahol vélhetően már egy továbbfejlesztett fegyvert vetett be Kijev.
Elemzők egyetértenek abban, hogy a csapásoknak pszichológiai vetülete is van: a drónok az orosz főváros körüli nagyfokú légvédelem és elektronikai hadviselés ellenére is károkat okoztak.
„Ez azonban csak egy kis része a háború egészének” – mondta Steve Wright, hozzátéve, hogy „az ilyen csapások nem képesek jelentősen megváltoztatni a háború menetét”. „A drónok az átfogó műveletek kulcsfontosságú részét képezik, és ekként kell kezelni őket” – tette hozzá.