Az első béketárgyalások szeptemberben kezdődhetnek Ukrajnában
További Külföld cikkek
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
- Eszkalálódnak a zavargások Amszterdamban, már egy villamost is felgyújtottak
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a miniszteri szintű tárgyalásokat szorgalmazta az ukrajnai békéről. A politikus szerint a magas szintű találkozókat már szeptemberben megtarthatják. Uniós tisztviselők szerint Borrell az ENSZ Közgyűlésének hasonló kezdeményezésére utalt – írja a Politico.
Csak Oroszország tudja leállítani, hiszen Oroszország kezdte el, és emiatt Oroszországnak kell lezárnia
– mondta a háborúval kapcsolatban az uniós külügyi főképviselő a spanyolországi Santanderben. A szeptemberi csúcs – amennyiben megvalósul – az augusztusi tárgyalássorozatot követné, amelyen 40 ország, köztük Kína képviselői vettek részt a szaúd-arábiai Dzsiddában.
A Santanderben tartott Quo Vadis Europa elnevezésű szemináriumon az uniós főképviselő Alexander Schallenberg osztrák és Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter mellett vett részt. Ausztria a mai napig nem szállított fegyvert Ukrajnának, emellett Karl Nehammer osztrák kancellár az első európai vezető volt, aki Vlagyimir Putyinnal találkozott Moszkvában.
Konstruktív tartózkodást tanúsítunk és több támogatást nyújtunk a humanitárius oldalon, mint a katonain. Ezzel nincs semmi probléma
– emelte ki Schallenberg. Az osztrák politikus ugyanakkor hozzátette, Ausztria katonailag ugyan semleges, de értékek tekintetében nem az. Schallenberg arról is beszélt, Ausztria biztonsága attól függ, hogy a katonailag erős országok, kiemelten az atomhatalmak, őrzik-e a nemzetközi békerendszert.
Nem ez az első eset, hogy nyugati fórumokon vetik föl a béke lehetőségét. A Foreign Affairs nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó amerikai lap már több cikkében is taglalta a lehetséges ukrajnai békét, köztük azt is, hogy a történelem ennek kivitelezésében nyújthat-e segítséget.
A szaklap többek között arról is írt, hogy a Nyugatnak meg kell próbálnia hosszú távú békét biztosítani Moszkvával, hiszen ennek hiányában a háború befejeztével Oroszországot végleg száműzhetik a nemzetközi közösségből, amely dühösen és megalázottan új fenyegetésként jelenhet meg.
(Borítókép: Josep Borrell beszél a sajtó képviselőivel a Santanderi Menendez Pelayo Egyetemen 2023. augusztus 21-én. Fotó: Europa Press News / Getty Images Hungary)