Dekriminalizálták az abortuszt Mexikóban
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
A múlt héten elfogadták az abortuszt legalizáló törvényt Mexikóban. A mexikói szövetségi kormány azóta hatályon kívülre helyezte az ezzel kapcsolatos büntető törvénykönyveket. Már hivatalosan is mind a 32 államban legális az abortusz elvégzése – írja a BBC.
A legfelsőbb bíróság szerint a terhességmegszakítás lehetőségének megtagadása sérti a nők emberi jogait.
Nemi erőszak esetén egyetlen lányt sem lehet arra kényszeríteni, hogy anya legyen – sem az állam, sem a szülei, senki sem
– mondta a legfelsőbb bíróság vezetője, Arturo Zaldívar.
Hozzátette, ilyen esetben a lány jogainak megsértése súlyosabb, nemcsak az áldozati státusza, hanem az életkora miatt is, ami szükségessé teszi, hogy a kérdést a kiskorúak érdekeinek szemszögéből elemezzék.
Az ítélet megnyitja az utat a szövetségi egészségügyi rendszer előtt, hogy abortuszokat biztosítson. A nőjogi csoportok hálásan üdvözölték ezt az újítást.
Mexikóváros volt az első az ország államai közül, amely 2007-ben dekriminalizálta az abortuszt,
és egytucatnyi másik állam követte a példáját, ma pedig már országszerte szabadon elvégezhető ez a beavatkozás.
Az új döntés valószínűleg feldühíti Mexikó konzervatívabb politikusait és a katolikus egyházat, Latin-Amerika második legnagyobb katolikus országában. Az egyház befolyása azonban az elmúlt években csökkent, és az ország kormánya szilárdan világi szemléletűnek tartja magát.
Latin-Amerikában megfigyelhető az abortuszkorlátozások enyhítésének tendenciája, amelyet „zöld hullámként” emlegetnek. Kolumbiában, Kubában, Uruguayban és Argentínában legális a szabadon választható abortusz, bár az októberi argentin elnökválasztási kampány éllovasa, Javier Milei be akarja tiltani az eljárást.
Egyes országok engedélyezik az abortuszt olyan körülmények között, mint a nemi erőszak vagy egészségügyi kockázatok, míg El Salvadorban, Hondurasban, Nicaraguában, Haitin és a Dominikai Köztársaságban továbbra is teljes tilalom van érvényben.
A mexikói és más latin-amerikai országok reformjai ellentétben állnak az Egyesült Államok helyzetével, ahol a Legfelsőbb Bíróság tavalyi döntése hatályon kívül helyezte az 1973-as Roe kontra Wade döntést, amely országszerte garantálta az abortuszhoz való jogot.