Az orosz elvándorlás következménye: csökkenő életszínvonal, hanyatló gazdaság
További Külföld cikkek
- Kínai repülőgépek és hajók megközelítették Tajvant
- Meghalt Manmohan Szingh volt indiai kormányfő
- Olyan ambiciózus projektet indított el Kína, hogy abból még durva konfliktusa lehet Indiával
- Újabb veszélyhelyzetet rendeltek el Oroszországban, ezúttal már szövetségi szinten
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
A háború robbanásszerű kivándorlási hullámot generált Oroszországban, és egyre világosabb, hogy igencsak hátrányosan fogja befolyásolni a gazdaságot. Egyes becslések szerint egymillió ember távozott hazájából, és elsősorban a vagyonos elit menekült el.
Az Economist által idézett Re: Russia elemzése 817–922 ezerre szűkítette a távozók számát.
Az elvándorlás rekordszintű munkaerőhiányt eredményezett: a Moscow Times szerint júliusban az ipari cégek 42 százaléka nélkülözött kellő számú alkalmazottat – szemben az áprilisi 35 százalékkal.
Az Oroszországból elvándorlók összetétele arra utal, hogy a legjobbak és legokosabbak hagyják el hazájukat. A nyugati szankciók sorozata sokakat gazdasági okokból késztetett távozásra, a katonai szolgálat alóli kibújás pedig a fiatal férfiakat ösztönözte menekülésre.
A 35 év alatti munkavállalók jelenleg a munkaerő alig 30 százalékát teszik ki. Ez messze a legalacsonyabb arány az eltelt húsz év statisztikájában.
A 2022 februárja óta távozottak túlnyomó többsége, 86 százaléka 45 év alatti, négyötöde pedig legalább főiskolai végzettséggel rendelkezik. A Kreml illetékese szerint már tavaly legkevesebb százezer informatikus költözött el Oroszországból.
Tehetős kivándorlók
Minden jel szerint elsősorban a vagyonosabbak szedték a sátorfájukat.
A 143 milliós országhoz képest a csaknem egymillió kivándorló tavaly az orosz bankokban levő megtakarítások csaknem 11,5 százalékát, 4000 milliárd rubelt, napi árfolyamon mintegy 14 700 milliárd forintot menekített külföldre.
A magasan képzett szakemberek elvándorlása nem tesz jót az orosz gazdaságnak, kivált hosszabb távon. Az agyelszívás más volt szovjet tagköztársaságok szintjére fogja csökkenteni az életszínvonalat Oroszországban.
A munkaerőhiányt pótló migráció nélkül, a csökkenő születési rátával párosulva, az orosz gazdaság az előrejelzések szerint zsugorodni fog – írja a Business Insider.
Indonézia megelőzi Oroszországot
Indonézia vásárlóerő-paritáson mért GDP-je 2026-ban lehagyja Oroszországot – az Atlantic Council számításai szerint. Ez mindenképpen bekövetkezett volna, de két évvel később, ha Putyin nem indított volna háborút. A vásárlóerő-paritást, a PPP-t alapul véve a világ hatodik és hetedik legnagyobb gazdasága cserél helyet három év múlva.
Az orosz GDP alakulását befolyásolják a fejlett technológiákhoz való hozzáférést korlátozó nyugati szankciók is. Indonézia és Oroszország összehasonlításának közös nevezője a munkaerőpiac alakulása.
Oroszország lecsúszását és Indonézia felemelkedését jobbára ugyanaz a tényező alakítja: maguk az emberek. Oroszország akut agyelszívásban szenved, míg Indonézia munkaerő-állománya növekszik
– állapították meg az amerikai agytröszt elemzői, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy a szakképzett indonéz munkaerő gyarapodása, illetve a hasonló képességű orosz munkaerő zsugorodása váltja ki a sorrend változását.
„A világ gazdasági súlypontja eltolódik” – szögezte le az Atlantic Council.
Következésképpen Kína felfigyel Indonézia növekvő költési kapacitásaira, ezáltal szorosabbá válik a két ázsiai ország kapcsolata. Ez szintén ronthatja Oroszország fejlődési kilátásait, amely a háború kezdete óta egyre inkább függ a Pekinggel folytatott kereskedelemtől.
(Borítókép: Emberek sétálnak Moszkva központjában 2023. június 16-án. Fotó: Natalia KOLESNIKOVA / AFP)