Robert Fico: Ellenségből barát? – portré a visszatérésre készülő kormányfőjelöltről

További Külföld cikkek
-
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
- Keményen beleszállt Dániába J. D. Vance, megérkezett a reakció
- Nem csitulnak a kedélyek Andrew Tate körül, exbarátnője is feljelentette szexuális zaklatás vádjával
- Botrány Angliában: egy szakadt szemeteszsákban, az utcán találtak rá a hadsereg titkos irataira
- Konfliktusba került Kennedyvel: lemondott az amerikai oltásprogram vezetője
Robert Fico 1964. szeptember 15-én született a Nyitra járásban található Nagytapolcsányban. Apja targoncakezelőként, anyja egy cipőboltban dolgozott. Nagytapolcsányban érettségizett, majd a pozsonyi Comenius Egyetemen hallgatott jogot.
1986-ban lépett be a Csehszlovák Kommunista Pártba, az 1989-es bársonyos forradalom után viszont szinte egyből tanulmányutat tett az Egyesült Államokban. 1992-ben a Demokratikus Baloldal Pártjának (SDĽ) tagja lett, amelynek színeiben parlamenti képviselő is volt, emellett Szlovákia delegáltjaként dolgozott az Emberi Jogok Európai Bíróságán 1994 és 2006 között.
1999-ben, az SDL szétszakadása után alapította meg az Irány–Szociáldemokrácia (Smer–SD) nevű pártját, amely a szlovák politika megkerülhetetlen tényezője lett. Eleinte úgy pozicionálta magát a poszt-mečiari Szlovákiában, mint a harmadik út Vladimír Mečiar és Mikuláš Dzurinda között.
1999 és 2006 között Dzurinda miniszterelnök és jobbközép-liberális kormánykoalíciójának – amelynek tagja volt a Magyar Koalíció Pártja is – hangos bírálója, és 2002-től már a legjelentősebb ellenzéki erő lett Szlovákiában.
A nacionalista baloldali
A 2006-os választásokat 29,1 százalékkal nyerte meg a Smer, amely így kormányt alakíthatott. Bár a párt hivatalosan szociáldemokrata, ezzel együtt nacionalista is. Így már nem meglepő, hogy Fico első kormányát Mečiarral, valamint a Ján Slota-féle Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) együtt alakította meg.

A magyar–szlovák kapcsolatok ebben az időszakban talán még nagyobb mélységbe jutottak, mint Vladimír Mečiar miniszterelnöksége idején. Ján Slota például egy ittas állapotban elmondott nyilvános beszédében azzal fenyegetett, hogy
tankokkal indul Magyarország felé, és a földdel teszi egyenlővé Budapestet.
Robert Fico nem sokkal választási győzelme után meghirdette az „észszerű historizmus” koncepcióját, amelynek egyik hatása, hogy a szlovák történelemkönyveket egyre gyorsabb ütemben írták újra a nemzeti büszkeség szellemében, amelynek egyik fő alapköve a kora középkori Nagymorávia lett.
A koncepció ugyanakkor sok kritikát kapott Szlovákiában is, ahol rámutattak, hogy a „protoszlovák”, azaz az „ősszlovák” kifejezés nem található meg semmilyen komoly kiadványban, egyszerűen azért, mert nincs semmilyen tudományos alapja.
Magyar–szlovák feszültségek
A szavak mellett ugyanakkor tettekben is megnyilvánult a szlovák–magyar kapcsolatok romlása. Az első, Fico-kormány idejében történt ilyen eset volt Malina Hedvig ügye, akit 2006-ban ismeretlenek megvertek Nyitrán, mert magyarul beszélt a telefonjába az utcán.
A lány alhasi vérzéssel bevonszolta magát az egyetem bölcsészeti tanszékére. Ezután a nyitrai, majd a dunaszerdahelyi kórházba került. A brutális bántalmazásban elszenvedett sérüléseit az orvosi látlelet igazolta.
Az elkövetőket a rendőrség nem fogta el, Malina Hedviget viszont eljárás alá vonta,
aki 2007. november 22-én a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult. Az ügy ezt követően néhány évig nyugvópontra jutott, azonban 2012-ben, Fico újbóli hatalomra jutása után arra is kísérletet tettek, hogy Malina Hedviget elmegyógyintézetbe zárják.
A következő, kétoldalú kapcsolatokat is befolyásoló esemény a 2008-as dunaszerdahelyi rendőrterror volt a DAC–Slovan Bratislava labdarúgó-mérkőzésen. Ekkor a szlovák rendőrök – a szemtanúk szerint indokolatlanul – rárontottak a DAC szurkolóira, az összecsapásnak súlyos sérültje is lett.
A szlovák rendőrség szóvivője szerint szükség volt a rendőri beavatkozásra, azonban érdekesség, hogy a helyszínen jelen lévő Dušan Čaplovič korábbi miniszterelnök-helyettes, valamint Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának akkori elnöke egymástól eltérően ítélték meg az esetet.
A mélypontot minden bizonnyal a 2009-es év jelentette a magyar–szlovák viszonyban. Miután a szlovák parlament elfogadta a magyar közösségre nézve hátrányos nyelvtörvényt, augusztus 21-én
a hatóságok megtagadták a belépést Sólyom László akkori köztársasági elnöktől,
aki a közadakozásból állított új Szent István-szobor avatására érkezett volna Révkomáromba.
A magyar államfő látogatását Robert Fico nemkívánatosnak minősítette, hozzátéve, hogy az további károkat okozna a már amúgy is feszült magyar–szlovák kapcsolatokban. A magyar állam az üggyel kapcsolatban keresetet nyújtott be az Európai Unió Bíróságán, a luxemburgi székhelyű intézmény azonban Szlovákiának adott igazat. Az indoklás szerint bár Szlovákia jogszabályra vonatkozó hivatkozása téves volt, az eset nem minősül joggal való visszaélésnek.

Fico pálfordulása
2008 májusában egy megemlékezésen tartott beszédében Robert Fico Magyarországot potenciális fenyegetésként nevezte meg Szlovákiára nézve, különösen Orbán Viktort. A szlovák miniszterelnök élesen bírálta a magyarországi helyzetet, és figyelmeztetett a Fidesz lehetséges választási győzelmére, amelyet aggasztónak talált, hiszen a párt és
Orbán Viktor szerinte „szélsőséges nacionalista”.
2012 után azonban már teljesen másképpen állt a kérdéshez Fico. Miután 2010-ben jobbközép-liberális nagykoalíció váltotta le a Smer vezette kormányt, 2012-ben az előrehozott voksoláson addig soha nem látott módon pártja abszolút többséget szerzett a szlovák parlamentben.
Fico 2013-ban az ukrajnai forradalommal kapcsolatban úgy fogalmazott, „az EU-nak nincs vallásos kötelezettsége” Ukrajnával szemben, emellett szintén ellentmondásos volt a nyugati szövetségi rendszeren belül, hogy Szlovákia nem ismerte el Koszovó függetlenségét.
Ami közös platformra hozta a magyar és a szlovák miniszterelnököt, az az Európai Unió irányvonalával kapcsolatos fellépésük a Visegrádi Négyek keretei között. A 2010-es évek derekán sok év telt el úgy, hogy a cseh liberális ANO, a szlovák szociáldemokrata Smer, valamint a jobboldali lengyel kormánypárt és a Fidesz–KDNP EP-képviselői együtt szavaztak a fontos kérdésekben, habár más pártcsaládokhoz tartoztak.
Fico pedig, aki korábban „szélsőséges nacionalistának” nevezte Orbán Viktort, a magyar miniszterelnök egyik legfontosabb szövetségese lett.
A szlovák kormányfő hozzáállásában a változást az is mutatta, hogy 2016-ban – miután nem tudott többséget szerezni a parlamentben – a Szlovák Nemzeti Párt mellett a szlovák–magyar vegyes párttal, a Most-Híddal alakított kormánykoalíciót. Bugár Bélát, a Most-Híd akkori vezetőjét sok kritika érte emiatt, hiszen centrista, magyar nemzetiségi érdekeket képviselő politikusként korábban elutasította a Ficóval és a szlovák nacionalistákkal való együttműködést.
Mélypontról ismét a csúcsra?
Fico karrierjében az újabb fordulópontot a 2018-as tüntetéssorozat hozta el, amelyet Ján Kuciak oknyomozó újságíró meggyilkolása váltott ki Szlovákiában. Kuciak éppen az olasz maffia és a politikai vezetés kapcsolatáról írt cikket, amikor meggyilkolták, és sokan valószínűsítették, hogy a kormány vezetőinek, köztük Ficónak is kapcsolatai voltak Marián Kočnerrel, akit a gyilkosság megrendelésével vádoltak (majd aztán idén felmentettek).
Az előrehozott választások elkerülésének érdekében Fico benyújtotta a lemondását, az új miniszterelnök pedig Peter Pellegrini lett.
A párt helyzetét azonban már nem lehetett megmenteni,
a Smer pedig a 2019-es elnök- és EP-választásokon, majd a 2020-as országos voksoláson is vereséget szenvedett, és ellenzékbe szorult.
A kudarc után ráadásul Peter Pellegrini, aki közben ránőtt Ficóra, bejelentette, hogy kilép a Smerből, és megalapította a Hang–Szociáldemokrácia (Hlas–SD) pártot, amely a jobbközép-liberális kormánykoalíció válságai során a közvélemény-kutatásokat is vezetni tudta.
Az instabil kormányzás, valamint az ukrajnai háború és az arra adott válaszainak köszönhetően viszont Robert Fico – akit nemegyszer vádoltak oroszbarátsággal – és a Smer ismét a közvélemény-kutatások élén találta magát, és kijelenthető, hogy a 2023. szeptember 30-i előrehozott választások legnagyobb esélyesévé lépett elő.
Hogy mi lehet a titka? Fedor Flašík, aki korábban Mečiar, majd később Fico kampányfőnöke is volt, úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban a Mečiar – A hatalom vonzásában című szlovák dokumentumfilmben, hogy
hozzatok nekem egy 180 centiméter fölötti vidéki srácot, és pillanatok alatt csinálok neki 20 százalékot,
ami a töredezett szlovák politikában választási győzelem közelébe is kormányozhat egy pártot.
Az ukrajnai háború még inkább egy platformra hozta a Fideszt és a Smert, olyannyira, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter 2022 decemberében az akkor semmilyen kormányzati tisztséget be nem töltő Robert Ficóval tartott közös sajtótájékoztatót, ahol hangsúlyozta: nem az ideológiai különbségek a döntők, hanem az érdekek egyezősége.
A szeptember végi választások után Fico minden bizonnyal visszatérhet a kormányzásba, bejutás esetén pedig a szlovákiai magyar politikának is el kell gondolkodnia azon, hogy ellenzékben maradjon, vagy adott esetben összefogjon azzal, aki mindig is az egyik legnagyobb ellensége volt a kisebbségi jogoknak Szlovákiában.
(Borítókép: Robert Fico 2023. április 25-én. Fotó: Michaela Nagyidaiova / Bloomberg / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing
Donald Trump amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyinnak van oka a félelemre.
március 22., 14:17
- Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett
A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.
március 22., 14:30
- Külföld
Donald Trump számos módon tönkreteheti a NATO-t, ki sem kell lépnie belőle
Mutatunk párat.
március 22., 16:49
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
32 perce
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
4 órája
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
5 órája
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
9 órája
- Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának
A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.
március 22., 18:18
- Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire
Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.
március 22., 16:17
- Külföld
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
1 órája
- Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah
Nem maradt el az izraeli erők válasza.
március 22., 13:35
- Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes
A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.
március 22., 17:54
- Külföld
Ferenc pápa vasárnap elhagyhatja a kórházat
A szentatya egyúttal először lép majd a nyilvánosság elé.
március 22., 16:46
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
10 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Címlapon
Figyelmeztetés érkezett Zelenszkijnek, veszélyesebb lehet a Putyin utáni világ Kijev számára, mint gondoljuk
12 órája
- Címlapon
Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott
A jogi képviselő prostituáltakat foglalkoztató panziót működtetett a városban.
7 órája
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
tegnap, 20:20
- Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó
Szóba került a „náci karlendítés” is.
március 22., 06:13
- Külföld
Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek
A ragadós száj- és körömfájás Szlovákiában is megjelent.
március 22., 20:15
- Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai
Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.
március 22., 13:14
- Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek
Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.
március 22., 12:26
- Külföld
Megszólalt a Kreml, Donald Trump többször is beszélt telefonon Vlagyimir Putyinnal
március 23., 06:07
- Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát
Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.
3 órája
- Külföld
Az ENSZ-től kaptak felszólítást a magyar hatóságok a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonására
A hivatal kiemelte: a jogszabály diszkriminatív és önkényes.
március 22., 08:59
- Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban
Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.
március 22., 12:19
- Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert
Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.
március 22., 06:51
- Külföld
Átalakítanák az Európai Uniót, milliárdokat bukhatunk
Így Magyarország 110 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapna.
március 22., 10:17
- Külföld
Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból
Az amerikai elnök több százezer ukrán állampolgárral is hasonlóan járna el.
március 22., 09:19
- Külföld
Egy bíboros szerint újra kell tanulnia beszélni Ferenc pápának
A szentatya húsvétig vissza szeretne térni.
március 22., 10:32
- Külföld
Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából
Az országban tartózkodását nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.
március 22., 10:04
- Mindeközben
Elizabeth Moss köpni-nyelni nem tudott, olyan bizarr dolgot kértek tőle A szolgálólány meséjének forgatása után
tegnap, 19:19
- Címlapon
Keményen beleszállt Dániába J. D. Vance, megérkezett a reakció
A dán külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte az alelnök hangnemét.
2 órája
- Külföld
Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba
A férfi bizalmas információk birtokában volt, amelyeket egy elektronikus készüléken tárolt.
március 22., 10:57
- Külföld
Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában
20 perccel később egy másik járatra szállt fel.
március 22., 13:15