Tömegesen pusztulnak a delfinek az Amazonas folyóban
A Mamirauá Intézet szerint a delfinek tömeges pusztulása szokatlan jelenség, és arra enged következtetni, hogy az Amazonas térségében tapasztalható szárazság és a folyó rekordmagas hőmérséklete lehet az ok – írja a CNN.
This is sad and terrifying. Been seeing a lot of the videos lately on the Amazonas drought and it's heartbreaking to see so many fishes and river dolphins dead.
— Laísa (@lbconde) September 28, 2023
Makes my heart so tight for those people back home. https://t.co/pscC2kaAvj
A hír tovább növeli az éghajlatkutatók aggodalmát az emberi tevékenység és a szélsőséges aszályok régióra gyakorolt hatásai miatt.
Még korai lenne meghatározni ennek a szélsőséges eseménynek az okát, de szakértőink szerint minden bizonnyal összefügg az aszályos időszakkal és a Tefé-tó magas hőmérsékletével. Egyes pontjain a hőmérséklet meghaladja a 38 Celsius-fokot
– közölte az intézet.
Az Amazonast, a világ leghosszabb folyóját jelenleg történelmi szárazság sújtja, amit az állatvilág több faja is megszenved. A kutatók és az aktivisták igyekeznek megmenteni a még életben lévő fajokat, de leginkább a delfinekre szegeződött most a fókuszuk.
A még élő példányokat a külvárosi lagúnákból és tavakból a folyó főágába szállítják, ahol hűvösebb a víz.
„A folyami delfinek más folyókba való áthelyezése nem túl biztonságos, mert ellenőrizni kell, hogy vannak-e toxinok vagy vírusok az adott vízben [mielőtt az állatokat szabadon engednék]” – mondta André Coelho, a Mamirauá Intézet kutatója.
A szárazság a gazdaságnak sem kedvez
Amazonas állam 59 településéről jelentettek átlag alatti vízszintet, ami akadályozza a közlekedést és a halászatot is a folyón.
A hatóságok a következő hetekben még akutabb szárazságra számítanak, ami további delfinpusztulásokat okozhat.