Falvakat tett a földdel egyenlővé a földrengés Afganisztánban
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
A falvakból származó felvételek házakat mutatnak, amelyek túl törékenyek voltak ahhoz, hogy egy ilyen rengésnek ellenálljanak, így rommá lettek.
Hazajöttünk, és láttuk, hogy semmi sem maradt. Minden sárrá változott
− mondta az egyik lakó. Hozzátette, „lapátokkal és mindennel, amink volt, ásni kezdtünk, hogy a nőket és a gyerekeket kimentsük a törmelékből”.
طالبان وايي، د شنبې په ورځ سهار د هرات ولایت د زلزلې له امله د زنده جان ولسوالۍ اته کلي په بشپړه توګه له منځه تللي دي#afghanistan #harat #earthquakes #Afghanrefugees pic.twitter.com/YvJaxr4n7t
— KNN NEWS پشتو (@KNNNEWSPASHTO) October 8, 2023
A tálib kormány és a segélyszervezetek kezdetben nehezen tudták megbecsülni a halálos áldozatok számát, illetve az eltűntekét. Nem valószínű, hogy a tisztviselőknek volt lakossági nyilvántartásuk ilyen távoli falvakról. A térségben a háború és az aszály miatt kitelepített közösségek is élnek, így a helyi közigazgatásnak nehéz pontosan tudni, hányan éltek ott − írja a BBC.
A rosszul felszerelt kórházak nehezen tudták ellátni a sérülteket, akiknek a száma már meghaladja az 1600-at. Sokukat a Herati Regionális Kórházba szállították, ahol az Orvosok Határok Nélkül (MSF) jótékonysági szervezet csapatai szombat óta tartózkodnak.
Szerencsére az érkező betegek többsége nem sürgősségi eset
− mondta Prue Coakley, az MSF afganisztáni megbízott országos képviselője. „Sokuknak azonban nincs otthonuk, ahová visszatérhetnének, ezért sokan közülük a kórházban maradnak, amíg a hatóságok ideiglenes helyeket keresnek számukra.”
A tálib kormány szerint a földrengés túlélőinek sürgősen szükségük van élelmiszerre, ivóvízre, gyógyszerekre, ruhákra és sátrakra. Több segélyszervezet is küldött segítséget, köztük az Afgán Vöröskereszt, az MSF, a Világélelmezési Program és az UNICEF. Az ügynökségek szerint azonban a pénzszűkében lévő országnak több segítségre van szüksége.
Afganisztán a tálibok 2021-es hatalomátvétele óta gazdasági válsággal küzd, amikor is leállították a közvetlenül a kormánynak nyújtott segélyeket.
A szombati földrengés óta kevés ország ígért pénzt. A Kínai Vöröskereszt Társasága 200 ezer dollár (72 millió forint) készpénzes gyorssegélyt ajánlott fel − jelentette a kínai média. A szomszédos Pakisztán közölte, kapcsolatban áll az afgán tisztviselőkkel, és „minden lehetséges támogatást megad a helyreállítási erőfeszítésekhez”.
Afganisztánt az utóbbi években gyakran sújtották földrengések, különösen a Hindukus hegységben, mivel az eurázsiai és az indiai tektonikus lemez találkozásának közelében fekszik.