Lecsapott a Lidia hurrikán Mexikó partvidékére
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
A hurrikán kedd este ért partot Puerto Vallarta üdülőváros közelében. Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök közölte, a fegyveres erők 6000 tagját vezényelték ki a lakosok megsegítésére – írja a BBC.
A helyi lakosok menedéket keresnek a vihar elől, a boltosok pedig bedeszkázták az ablakokat és homokzsákokat halmoztak fel áradás esetére.
Korábban a város repülőtere bejelentette, hogy helyi idő szerint 16 órától (22 óra GMT) szerda reggel 8 óráig zárva tart.
Arra kérem a Nayarit és Jalisco között, különösen Bahia de Banderasban, Puerto Vallartában és Tomatlanban élőket, hogy tegyenek óvintézkedéseket
– közölte az X közösségi médiaplatformon, azt ajánlva az embereknek, hogy maradjanak távol az alacsonyan fekvő területektől, a folyóktól és a lejtőktől.
A „brutális erősségű” hurrikán valószínűleg villámárvizeket és városi árvizeket fog okozni, valamint lehetséges sárcsuszamlásokat a magasabban fekvő területeken Nayarit államban, Sinaloa állam déli részein és a nyugat-mexikói Jalisco állam part menti területein.
A Lidia szélerőssége azonban várhatóan gyorsan gyengül, mivel a szárazföld belseje felé halad.
Mexikó csendes-óceáni partvidékének egyes részein a héten már jelentős áradások keletkeztek a Max trópusi vihar után. A helyi média jelentése szerint Guerrero államban két ember halt meg a vihar következtében.
Southern coast of Jalisco, Mexico 🇲🇽 Hurricane Lidia#HurricaneLidia #Hurricane #Jalisco #Mexico #Lidia pic.twitter.com/CgEiH64pRo
— Shadab Javed (@JShadab1) October 11, 2023
Nem szokatlan a szélsőséges időjárás az országban
A hurrikánok minden évben sújtják Mexikót mind a csendes-óceáni, mind az atlanti partvidéken. Az ország hivatalos hurrikánszezonja májustól novemberig tart, a legtöbb vihar július és október között alakul ki.
Az éghajlatváltozás hatása a viharok gyakoriságára még nem tisztázott, de a tudósok szerint a tenger felszínének megnövekedett hőmérséklete felmelegíti a felette lévő levegőt, és így több energia áll rendelkezésre a hurrikánok, ciklonok és tájfunok kialakulásához.
Ennek eredményeképpen ezek valószínűleg intenzívebbek lesznek, szélsőségesebb csapadékkal.
Az ipari korszak kezdete óta a világ már mintegy 1,1 Celsius-fokkal melegedett és a hőmérséklet tovább fog emelkedni, hacsak a kormányok világszerte nem csökkentik meredeken a kibocsátást.