- Külföld
- orbán viktor
- kína
- tárgyalás
- uniós csúcs
- izrael palesztin konfliktus
- hamász
- ausztria
- képviselet
Rendkívüli EU-csúcsot tartottak, de Orbán Viktor nem vett részt rajta
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel kedden rendkívüli online EU-csúcsot hívott össze az izraeli–palesztin konfliktus kapcsán, hogy az uniós vezetők megtalálják a közös hangot és a közös üzenetet a közel-keleti események ügyében – írta meg a hvg.hu. Ezt a csúcsot percről percre közvetítésünkben is említettük már.
Orbán Viktor miniszterelnök azonban nem tudott részt venni a találkozón, ugyanis jelenleg Kínában folytat tárgyalásokat, amely keretében többek között Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is találkozott.
A tanács elnökének szóvivője közölte,
MAGYARORSZÁGOT – ORBÁN VIKTOR KÉRÉSÉRE – KARL NEHAMMER OSZTRÁK KANCELLÁR KÉPVISELTE AZ ÜLÉSEN.
Mint előzőleg írtuk, Charles Michel a tanácskozásról elmondta: a vezetők egyet értettek abban, hogy bármilyen polgári infrastruktúra elleni támadás ellentmond a nemzetközi jog tiszteletben tartásának. Hangsúlyozta, szoros együttműködésre kell törekedni az izraeli hatóságokkal és minden érdekelt féllel a helyzet regionális elmérgesedésének megakadályozása és békéjének megteremtése érdekében.
A huszonhét tagország a leghatározottabban elítéli a Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni támadását, és leszögezik: Izraelnek joga van megvédenie magát minden agresszióval szemben a nemzetközi jog és a nemzetközi humanitárius jog betartása mellett
– fogalmazott. Hozzátette, a tagországok fontosnak tartják a humanitárius segítségnyújtás biztosítását minden rászoruló számára és a békefolyamat folytatását a kétállami megoldás elérése érdekében.
Charles Michel végezetül fontosnak nevezte az uniós együttműködés megerősítését a biztonsági kockázatok és a feszültség csökkentése, a gyűlölet, a gyűlöletből elkövetett erőszak megelőzése, valamint az antiszemitizmus, az iszlamofóbia és a rasszizmus felszámolása érdekében.