Egyre népszerűbb a határmódosítást szorgalmazó román szélsőjobb
További Külföld cikkek
- Csődvédelmet kért a Hooters Texasban
- A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben
- Botokkal és üvegekkel támadtak magyar szurkolókra Kolozsváron, mert magyarul beszéltek
- Szlovákiában már a farmokon alszanak a dolgozók, nem engedik haza őket a száj- és körömfájás vírus terjedése miatt
- Egy liberális bíró elsöprő győzelmet aratott Elon Musk milliói felett
Négy éve még senki nem hallott a Románok Egyesüléséért Szövetségről (AUR). George Simionról már valamivel többen, hiszen 2019-ben egyéni független jelöltként valamivel több mint 110 ezer szavazatot kapott az európai parlamenti választásokon. Azóta viszont nagyot fordult a világ.
A 2020-as parlamenti választásokon az AUR több mint kilenc százalékot szerzett, és ezzel az egyik legerősebb ellenzéki formációvá vált. A bukaresti parlament nemegyszer volt hangos George Simiontól, akinek emlékezetes akciói úgy tűnik, a román választópolgárok egyre nagyobb tömegeit fogják meg.

Választási program: Nagy-Románia
A párt neve onnan eredeztethető, hogy Simion egyik legfontosabb programpontja Románia és Moldova egyesítése, aminek véleményük szerint történelmi és etnikai szempontból is abszolút meglenne a realitása.
Nagy-Románia az első világháború után jött létre, miután a Román Királysághoz csatolták Erdély, a Bánát és a Partium mellett Bulgáriától Dél-Dobrudzsát, az Osztrák–Magyar Monarchiától Bukovinát, valamint Szovjet-Oroszországtól Besszarábiát.
Besszarábia történelmileg az északkeleti román fejedelemség, Moldva része volt, innen csatolta el később a cári Oroszország. 1939-ben a Molotov–Ribbentrop-paktum következtében a román többségű területet a Szovjetunió annektálta, majd annak maradt része egészen 1991-ig.
Ebben az évben vált függetlenné Moldova, azonban az új állam kikiáltása a helyi orosz és ukrán lakosság ellenállását vonta magával. A moldáv kormányzat fegyveresen próbálta megoldani a problémát, 1992 márciusától már román önkéntesekkel és katonai tanácsadókkal az oldalán. A másik oldalon nagyrészt orosz és ukrán önkéntesek harcoltak, azonban a térségben állomásozó orosz 14. hadsereg is beavatkozott a harcokba.
Azóta a de facto független Dnyeszter-melléket orosz békefenntartó erők felügyelik, a moldáv kormányzatot pedig Maria Sandu érkezésével hosszú idő után vezetik ismét a román etnikumúak. Románia nagy számban állított ki útleveleket a moldovai román anyanyelvűeknek, és Sandu elnök asszony is rendelkezik román papírokkal.
„Lélekben és állampolgárságom szerint is román vagyok” – nyilatkozta 2019-ben a moldáv elnök az Azonnalinak, akivel kapcsolatban Demkó Attila korábban úgy fogalmazott az Indexnek, hogy
Moldova helyzete hamarosan veszélyesebb lehet, mint Ukrajnáé
Az előrehozott választásokon többséget szerezhet a Nagy-Romániát támogató moldáv elnök.
tévedés azt hinni, hogy Sandu EU-pártisága nem vegyül a román egyesülést támogató nacionalizmussal.
Érdekesség, hogy Moldova az egyik legfőbb oka annak, hogy Romániában – Szlovákiával és Ukrajnával ellentétben – engedélyezik a kettős állampolgárságot többek között az ottani magyaroknak is. Ugyanakkor azonban a két ország egyesülésének egyáltalán nem teljesen irreális víziója nagyon nehéz helyzetbe hozhatja a romániai magyarságot, amelynek számaránya bőven öt százalék alá kerülhetne ebben az esetben, ami a politikai érdekérvényesítő képességét is nagyban érintené.
Erősödik a szélsőjobb
Erre az egyesítésre tesz kísérletet az AUR és elnöke, George Simion, akiről érdekes módon a Moldovai Köztársaság több korábban hatalmon lévő politikusa is azt állította, hogy kapcsolatban állt az orosz titkosszolgálatokkal. Simion természetesen tagadta a vádakat.
A politikus többször is provokált magyar többségű erdélyi városokban, emellett a tavalyi, Úzvölgyében történt eset kapcsán is nagyon erősen jelen volt az AUR-szál – amely nagyon sokszor egybefonódik a Román Ortodox Egyházzal.
Marosvásárhelyi tüntetésén júniusban a pártelnök például azt mondta, hogy „vége a kompromisszumok” korszakának, és szerinte véget kell vetni a „tolvajok” korszakának is „az RMDSZ nevű etnikai terroristával”.
Mi vagyunk a románok, mi vagyunk itt örökké az urak, és őseink földjén soha senki nem tűzhet ki más zászlót, mint a piros, sárga és kék
– tette hozzá Simion.
A párt egyre erősebb, és jelenleg a második-harmadik helyre mérik őket a közvélemény-kutatók 19-20 százalék körüli támogatottsággal. George Simion, a pártelnök népszerűsége azonban ennél is magasabb, majdnem 30 százalékos, ami azt jelentené, hogy a szélsőjobboldali politikus magabiztosan jutna tovább az elnökválasztás második körébe.
„Románia az első ország Európában, ahol 2000-ben egy neofasiszta párt és jelöltje a második helyen állt. Miért történt ez? Mert az érintettek azt mondták, tudják kezelni a veszélyt. Most is taktikáznak ezzel a veszéllyel, anélkül, hogy megértenék annak jelentését. A probléma az, hogy a politikusok megpróbálnak minket abba a 2000-es helyzetbe hozni, amikor kénytelenek vagyunk a kisebbik rosszat választani” – fogalmazott Cristian Pîrvulescu politológus Románia egyik legolvasottabb hírportáljának, az Adevărul-nak.
Az AUR, a Fidesz és az olasz Közép-Európa-politika
Érdekes a magyarországi szála a történetnek, a szélsőjobboldali pártelnök ugyanis magát a „román Orbán Viktornak” nevezte.
Szerintem természetes joga minden kisebbségnek, hogy az anyanyelvén tanuljon, ezt nem ellenezzük, sőt: az, ahogyan a magyarok ezért a normális jogukért küzdenek Hargitában, Kovásznában, a Vajdaságban és Kárpátalján, modellértékű
– fogalmazott Simion.
Ehhez képest ennek az évnek a júliusában a politikus már arról beszélt, hogy Orbán Viktor kormányzásának diktatórikus tendenciái vannak, és kizárná velük az együttműködést az Európai Parlamentben – nem mellékes, hogy a román nacionalistákkal való együttműködés a Fidesz számára is vörös vonalat képez.
A helyzet ugyanakkor meglehetősen érzékeny, hiszen Simion a 2024-es európai parlamenti választások után Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel együtt szeretné megreformálni az európai jobboldalt, aki Orbán Viktor egyik legfontosabb szövetségese, bár kormányra kerülése óta egyre inkább tartja tőle a távolságot, amiben az Olaszországnak nyújtott uniós segélycsomagok is nagy szerepet játszanak.
Az eladósodott Olaszország nem fog szembeszállni Brüsszellel
Az uniós helyreállítási alapról szóló megállapodást már megkötötték a Draghi-féle olasz kormánnyal.
Az olasz Közép-Európa-politikának ugyanakkor mindig is fontos láncszeme volt mind Románia, mind Magyarország.
Az első világháborús béketárgyalásoknál, valamint a két háború között is fontos partnerként tekintett mindkét államra Olaszország, és az olaszok által is sugalmazott magyar–román kompromisszumban bízott az erdélyi magyar arisztokrácia, amiből olyan irreálisnak tűnő elképzelések is születtek, mint Bethlen István miniszterelnök magyar–román perszonáluniója.
Hogy Giorgia Meloni Közép-Európa-politikájában követi-e az első világháborút lezáró politikusok vagy éppen Benito Mussolini irányvonalát, az nagy kérdés, és több buktatót is hordoz magában. Az egyik az, hogy jelenleg sem a Fidesz, sem az AUR nem számít eurokonformnak, emellett a magyar és román, egymás irányába talán leginkább ellenséges nacionalizmusokat pedig még egyetlen európai nagypolitikusnak sem sikerült tartósan egy táborba terelnie.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Tarjányi Péter: Túl nagy a kabát az amerikai adminisztrációra
A biztonságpolitikai szakértő kapkodást és zavart lát Donald Trumpék cselekedetei mögött.
március 26., 18:57
- Külföld
Biztonságpolitikai szakértő a kiszivárgott amerikai hadititkokról: Egy ilyen műveleti fegyelemsértés kivizsgálást igényel
Kis-Benedek József szerint felelősségre fogják vonni a hibázókat.
március 26., 18:32
- Külföld
Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette
Mindezzel cáfolni akarták Donald Trumpék korábbi állításait.
március 26., 17:56
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
1 órája
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
2 órája
- Külföld
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál
A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.
március 26., 18:57
- Külföld
Szijjártó Péter Moszkvából jelentette be, hogy optimista a béketárgyalásokat illetően
A miniszter az orosz kormány több vezető tisztviselőjével is tárgyalt.
március 26., 15:23
- Külföld
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
A nagy átkelőkön fertőtlenítő kapuk lesznek.
március 26., 13:41
- Külföld
Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre
Sokan a mai napig küzdenek a traumákkal.
március 26., 19:01
- Külföld
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
Nem erről volt szó a választási kampányban.
március 26., 14:17
- Külföld
Bikaviadal csak vérontás nélkül rendezhető Mexikóvárosban
A matadorok kezében nem lehet szúró vagy éles eszköz, a viadal időtartamát pedig korlátozták.
március 26., 19:52
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
3 órája
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
4 órája
- Címlapon
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
1 órája
- Címlapon
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
4 órája
- Külföld
Ausztria megteremti a lehetőséget a menedékkérők családegyesítésének felfüggesztésére
Jogvédő szervezetek bírálják a kormány tervét, amit bíróságon terveznek megtámadni.
március 26., 19:46
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Külföld
Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása
Az örmény külügyminiszter hétfőn még Szijjártó Péterrel kötött gazdasági megállapodást.
március 26., 13:13
- Külföld
Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
Ezzel szeretné megelőzni az illegális szavazatokat az amerikai elnök.
március 26., 12:07
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Címlapon
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
4 órája
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
8 órája
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
10 órája
- Mindeközben
Mihalik Enikő: Amerika a ’90-es években nagyon az álmok földje volt, talán most már nem annyira
tegnap, 21:30
- Címlapon
Politikai földindulás Nyugat-Magyarországon, a komplett városvezetés kilépett a pártokból
A polgármester is így döntött.
3 órája
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Külföld
Nem hagyja magára feleségét, J. D. Vance is Grönlandra látogat
A sziget biztonsági helyzetét vizsgálják.
március 26., 07:54
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Címlapon
Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében
Az esetet egy szülő is végignézte.
2 órája
- Címlapon
Terrortámadásra készültek az oroszok, beszervezett ügynökeiket is fel akarták robbantani
10 órája
- Külföld
Csődvédelmet kért a Hooters Texasban
Az étteremlánc főleg a testhezálló ruhákat viselő pincérérnőiről és csirkeszárnyairól ismert.
27 perce
- Címlapon
Attól lett világhírű, hogy papírra vetette számtalan lányszöktetését és szerelmi kalandját
Ma háromszáz éve, 1725. április 2-án született Giacomo Girolamo Casanova.
1 órája
- Külföld
Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le egy tengeralattjárón az Atlanti-óceánon
A 2024-es mennyiség negyede került elő egyetlen szállítmányban.
március 26., 12:03