Bárki turkálhat a Wolt futárszolgálat alapítójának zsebében
További Külföld cikkek
- Helybenhagyták a Donald Trump elleni szexuális zaklatással kapcsolatos ítéletet
- Egyre jobban terjed a madárinfluenza, újabb országban mutatták ki a vírust
- Halálos tűzeset volt egy görögországi szállodában
- Akkora viharra számítanak, hogy inkább lemondták Európa világhírű újévi utcabálját
- Kiskorú lányokat tarthatott rabszolgaságban egy Németországban élő iraki házaspár
Tavalytól eltérően Finnországban az idén közzétették az adóbevallások teljes toplistáját, amit fölényesen a Magyarországon is működő Wolt futárszolgálat alapítója vezet. Miki Kuusi azonban nem munkával tett szert 2022-ben 79 millió euróra, napi árfolyamon csaknem 30 milliárd forintra, hanem azzal, hogy eladta népszerű vállalkozását az amerikai DoorDashnek.
A részvénykibocsátással zajlott üzlet egyébként a bejelentéskor 7 milliárd eurót ért, a tranzakció júniusi zárásakor, akkori részvényáron pedig már a felét se, 2,5 milliárd eurót – írta a magyar Forbes.
A Wolt magyarországi futárai is kereshetnek havi egymilliót, igaz forintban, és kemény munkával.
A tavalyi finn jövedelmi lista második helyén Pekka Kopra végzett, aki Kuusihoz hasonlóan nem kétkezi munkával könyvelt el 54 millió eurós bevételt. Kopra a Versowood nevű cégét értékesítette. A magát Finnország legnagyobb magán fűrészáru-termelőjeként hirdető cég azonban a családban marad, miután a vevő az eladó testvére. A dobogó érmese még a harmadik helyen álló Ilkka Paananen, a 2010-ben alapított, mobiljátékokat fejlesztő Supercell fiatal főnöke 29 millió eurós bevétellel. A tavalyi listát ő vezette.
A finn sportvilág celebjei közül kiderült, hogy Markku Kanerva, a férfi fociválogatott szövetségi kapitánya kevesebbet keresett svéd és norvég kollégájánál.
Ezzel szemben Jukka Jalonen, a hokiválogatott vezetője 386 ezer eurót, 146 millió forintot vasalt be abban az évben, amikor csapata olimpiai aranyat nyert.
Az adóbevallások toplistáját – legalábbis finn nyelven – mindenki kedvére böngészheti a finn közszolgálati médium, az YLE honlapján. Nagyjából ezer adófizető nevét tartalmazza, akik tavaly a legmagasabb jövedelemre tettek szerint, külön részletezésben pedig a tartományok 30-30 legnagyobb adófizetőjét.
A finn adóhivatal mellesleg eljuttatta a médiának mindazon állampolgárok névjegyzékét, akik tavaly százezer eurónál többet kerestek.
A Legfelsőbb Bíróság ugyanis úgy döntött: 2022-től eltérően senki sem akadályozhatja meg, hogy neve felkerüljön a nyilvános adóbevallások listájára.
Nők mutatóban
A finn top 20-ban egyetlen nő neve sem szerepel. A legjobb, 23. helyen Anja Lyyrtö áll – jelentette az YLE, amely azt is kiszámolta, hogy az ezer legjobban kereső finn között a nők aránya alig 15 százalék.
Tavalyi jövedelmét Lyyrtö is cégeladással szerezte. A hölgy egy, a nőkre nem jellemző alkatrészgyártó, a Koivunen Oy tulajdonosa volt.
Bevételének töredéke, mindössze harmincegyezer euró származott elvégzett munkából, azaz fizetésből.
A Lyyrtö család még két tagja, két férfi, Aimo és Jouko szerepel a 20., illetve 22. helyen. A finn nők egyébként átlagosan 16 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál.
(Borítókép: Oliver Bunic / Bloomberg / Getty Images)