Észak-Korea ismét kémműholdat állíthatott pályára
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Mint írtuk, Phenjan kedden arról értesítette Japánt, hogy november 22. és december 1. között saját fejlesztésű katonai műholdjának pályára állítását tervezi. Ehhez képest már kedden végrehajtotta azt.
A rakétát az északnyugati Tongcsang-ri városnál található kísérleti telepről indították el helyi idő szerint este 10 óra 43 perckor.
A dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága nem közölt további részleteket az indításról, így azt sem tudatta, hogy a háromfokozatú rakétával sikerült-e Föld körüli pályára állítani a műholdat – adta hírül az MTI.
Phenjan – sikertelenül – már májusban és augusztusban is próbálkozott a felbocsátással. Szöul óva intette Phenjant a kísérlettől, mondván, hogy azzal megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának Észak-Korea ballisztikus rakétaprogramját betiltó határozatait.
A KCNA észak-koreai hírügynökség kedden közölte, hogy Phenjan „szuverén joga″ növelni katonai erejét az amerikai vezetésű űrmegfigyelési rendszerrel szemben.
Már november elején felfedték Észak-Korea terveit
Ahogy az Index beszámolt róla, a dél-koreai titkosszolgálat már november elején figyelmeztetést adott ki arról, hogy Észak-Korea hamarosan katonai kémműholdat telepíthet az űrbe. Észak-Korea teszteket végzett a rakétahajtóművön és a hordozórakétán, jelezve, hogy a végső előkészületek már folyamatban vannak.
Emellett az Észak-Koreában található Tongcsang-ri nevű rakétakilövő állomáson járművek és üzemanyag-szállítási személyzet jelenlétét is észlelték.
A dél-koreai hírszerző szolgálat szerint Észak-Korea olyan technikai tanácsokat kapott Oroszországtól, amivel a sikeres kilövés esélyét növelhetik. A szöuli hírszerzés arról is beszámolt, hogy Észak-Korea augusztus óta legalább tíz fegyverszállítmányt küldött Oroszországnak, amelyben több mint egymillió tüzérségi lövedéket és más fegyvereket adtak át.