- Külföld
- egyesült államok
- amerikai kongresszus
- orosz-ukrán háború
- segély
- volodimir zelenszkij
- joe biden
Zelenszkij váratlan döntésére sokan felkapták a fejüket
További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök váratlanul lemondta az amerikai törvényhozókkal tartandó magas szintű online tájékoztatót, mivel az országnak nyújtott jövőbeli amerikai támogatással kapcsolatban patthelyzet alakult ki, jelentette a BBC.
Az államfőnek tájékoztatnia kellett volna az amerikai szenátorokat az orosz–ukrán háború legújabb fejleményeiről, és sürgette volna őket, hogy támogassák a Kijev számára több mint 60 milliárd dollárt tartalmazó sürgősségi segélycsomag megszavazását – írja a France24.
Az amerikai kongresszus megosztott Ukrajna támogatását illetően. A szenátus republikánus tagjai attól teszik függővé a további ukrajnai finanszírozás támogatását, hogy Joe Biden elnök demokratái elfogadják-e a menekültügyi rendszer reformját és a határbiztonság szigorítását.
A republikánusok csak úgy kisétálnak a tájékoztatóról, mert az ott ülők nem hajlandók ténylegesen megvitatni, hogy mi kell ahhoz, hogy létrejöjjön az alku
– mondta Mitt Romney, Utah szenátora.
Ukrajna támogatásának elmulasztása egyszerűen őrültség. Ez ellentétes az amerikai érdekekkel. Ez egyszerűen helytelen
– hangsúlyozta Joe Biden amerikai elnök.
Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője szerint a tájékoztatót azonnal eltérítették a republikánusok, akik a határbiztonságról szóló beszédet választották ahelyett, hogy Ukrajnával kapcsolatos kérdéseket tettek volna fel.
A politikus szerdára tűzte ki a szavazást, amelyen Biden Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt 106 milliárd dolláros támogatási kérelmét tárgyalják meg. A 100 tagú szenátusban azonban 60 szavazatra van szükség, és
a 49 fős republikánus kisebbség valószínűleg el fogja utasítani a csomagot, mivel az nem tartalmazza a bevándorlási reformokat.
Még ha a két félnek sikerül is egyezséget kötnie a szenátusban, a republikánusok vezette képviselőházban sokkal nehezebb lesz a helyzet, mivel a konzervatívok sokkal szkeptikusabbak Ukrajna finanszírozásával kapcsolatban.
Mike Johnson, a képviselőház elnöke kedden a Fehér Háznak írt levelében először erősítette meg nyilvánosan, hogy pártja nem fogadja el az Ukrajnának nyújtandó támogatást, ha a kongresszus nem lépteti életbe a határbiztonsági törvények változtatását.
A demokraták szerint azonban a republikánusok megpróbálják a konfliktust a belpolitikai prioritások biztosítására felhasználni.
Úgy döntöttek, hogy veszélybe sodorják Ukrajna finanszírozását, és mindannyiuknak ezzel a döntéssel kell majd együtt élniük, amikor Vlagyimir Putyin bevonul Kijevbe, és azon keresztül Európába
– mondta Chris Murphy connecticuti szenátor.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, szerdai élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.
(Borítókép: Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa a Capitoliumban 2021. január 3-án. Fotó: Tasos Katopodis / Getty Images Hungary )