Hazavárja a rettegett gurkhákat az ukrán frontról a nepáli kormány
További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
Személyesen Puspa Kemal Dahal nepáli kormányfő erősítette meg, hogy hat, az orosz seregben zsoldosként szolgáló honfitársa egészen biztosan elesett az ukrán harctereken. Őket név szerint is azonosították – tudósított a Kathmandu Post.
Annak ellenére jelentkeztek szabadharcosnak, hogy a nepáli kormány engedélyével a rettegett gurkhák kizárólag az indiai és a brit hadseregben szolgálhatnak.
Ez utóbbiban alapították meg a Gurkha-hadtestet, amely az első világháború minden fontosabb csatájában részt vett, és tagjai nagyjából kétezer kitüntetést kaptak a bátorságukért.
A második világháborúban sem fogták vissza magukat, kiváltképp a dél-ázsiai dzsungelekben, a japánokkal vívott összecsapásokban. Burmában a japánok kétszáz katonával rohamozták meg Lakcsiman Gurung megfigyelőállását, ahonnan ráláthattak volna a brit erőkre, a gurkha azonban egy ideig visszahajigálta a feléje dobott kézigránátokat, majd a bal kezében tartott fegyverével, egyedül még akkor is visszaverte a támadást, amikor a jobban felrobbant az egyik gránát.
A brit alakulatokban Afganisztánban is szolgáltak. Az egyik gurkha felelősségre vonás nélkül megúszta, hogy a csata hevében lefejezett egy tálib fegyverest.
A nepáli gurkhák régóta a brit hadsereg legelszántabb, legbátrabb és legrettegettebb katonái közé tartoznak, és legalább annyira legendásak, mint a számos filmben is megörökített, mindig titokban tevékenykedő kommandós elitalakulat, az SAS tagjai.
Magas kockázat
A névleges tiltás napjainkban nem akadályozza meg a kalandvágyó nepáli fiatalokat, hogy egyénileg más seregekben szolgáljanak. A kormány szerint az ukrán front mindkét, orosz és ukrán oldalán harcolnak, így még akár saját ellenségeik is lehetnek.
Az orosz seregben Nepál moszkvai nagykövete szerint 150-200 zsoldos szolgál.
Aki közülük kapcsolatba lép a diplomáciai képviselettel, annak felhívják a figyelmét a magas kockázatra, és megkísérlik rávenni a hazatérésre – mondta Milan Rádzs Tuladhar.
A nepáliakat olyan zsíros pénzekkel csábítják Oroszországba, hogy egyesek akár egymillió nepáli rúpiával, napi árfolyamon több mint 2,6 millió forinttal hálálják meg az embercsempészek szolgáltatásait, csak hogy eljussanak a harctérre. A nagykövet azt mondta: naponta átlagban legalább egy nepálit küldenek haza. Ha nincs útlevele, Moszkvában kap egy ideiglenes úti okmányt saját nagykövetségétől.
Kártérítés a gyászoló családoknak
A külügyminisztérium már augusztus elsején felszólította a nepáliakat, hogy ne csatlakozzanak külföldi seregekhez, kivéve „néhány baráti ország hadseregét, amelyekkel Nepál hagyományos megállapodást kötött”.
A Kína és India közé ékelődő kis himalájai nemzetnek nincs ilyen megállapodása Oroszországgal, amely 2022 februárjában megszállta a szomszédos Ukrajnát, és azóta is háborút folytat – emlékeztetett a Reuters.
Az ukrán fronton elesett hat nepáli közül kettőt – nyilván érdemeik elismeréseként – állami kitüntetéssel temettek el Oroszországban.
A külügyminisztérium – igény esetén – segít a családoknak földi maradványaik hazaszállításában. Oroszországot arra szólították fel, hogy fizessenek kártérítést a gyászoló családoknak.
A nagykövetség emellett azt is szorgalmazta, hogy az orosz hatóságok akadályozzák meg a nepáli állampolgárok toborzását, beléptetését az országba, az embercsempészetet pedig fékezzék meg – mondta Tuladhar. A külügyminisztérium ezzel egyidejűleg azt követelte, hogy az orosz kormány mielőbb küldje haza a jelenleg az orosz erőknél szolgáló nepáliakat.
Diplomáciai erőfeszítések folynak az ukránok által elfogott, az oroszok oldalán harcoló gurkha, Bibek Khatri kimentésére és hazaszállítására.
Nepál GDP-jének negyede a „vendégmunkásoktól” származik
A nepáli bejelentés akkor történt, amikor az orosz csapatok megpróbálják elfoglalni Avgyijivkát, Ukrajna keleti, donyecki régiójában egy ipari várost, amely a frontvonal egyik legvitatottabb pontja lett – írta a Moscow Times.
A portál arra is felhívta a figyelmet, hogy Nepál, a többségében hindu himalájai nemzet több mint ötezer kilométerre van az ukrajnai vérontástól.
Sok nepáli megy külföldre a jobb élet reményében. Nepáli állampolgárok millióit alkalmazzák polgári munkában, főként iparban és építkezéseken Dél-Koreában, Malajziában és a Közel-Keleten.
Az általuk hazautalt pénz kulcsfontosságú Nepál gazdasága számára.
Tavaly az ország GDP-jének csaknem negyede ilyen forrásból származott, ami a Világbank szerint a kilencedik legmagasabb ráta globálisan.
(Borítókép: Ukrán katonák lőnek céltáblákra, miközben Oroszország és Ukrajna háborúja folytatódik a Donyecki területen Avgyijivka irányában, Ukrajnában 2023. december 1-jén. Fotó: Ozge Elif Kizil / Anadolu / Getty Images)