Küszöbön az újabb tűzszünet Gázában
További Külföld cikkek
-
A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
Az egyébként Katarban élő Haníje állítólag egy magas szintű Hamász-delegációt vezet Egyiptomba, ahol Abbász Kamel egyiptomi hírszerzési vezetővel és másokkal folytat megbeszéléseket az al-Dzsazíra szerint.
![Iszmail Haníje](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/5403/54033/540336/54033647_0d7284df700a8b24a48a3f9b7548d86a_wm.jpg)
A megbeszélések témája „az agresszió és a háború leállítása lesz, hogy előkészítsenek egy megállapodást a foglyok szabadon bocsátásáról, valamint a Gázai övezetre kivetett ostrom megszüntetéséről” – mondta a forrás névtelenséget kérve, mivel nem volt felhatalmazva arra, hogy a látogatásról beszéljen.
Korábban két egyiptomi biztonsági forrás azt mondta a Reutersnek, hogy Izrael és a Hamász egyaránt nyitott a tűzszünet megújítására és a túszok szabadon bocsátására, bár továbbra is nézeteltérések vannak köztük a végrehajtás módját illetően.
Egyiptom és Katar, amelyek korábban egyhetes tűzszünetről és túszszabadításról tárgyaltak, ragaszkodtak a segélyek felgyorsításához és a Kerem Shalom átkelő megnyitásához, mielőtt bármilyen tárgyalás megkezdődhetne – mondták akkor a források.
Az Egyesült Államok ellenzi az átfogó tűzszünetet
A tűzszünet a Hamász támadásait igazolná a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby szerint.
Tagadta azonban, hogy az Egyesült Államok ne tartana lépést a többi nyugati hatalommal a kérdésben. Az Egyesült Királyság és Németország külügyminisztere a hétvégén úgy nyilatkozott, hogy sürgős tűzszünetre van szükség, de még nem jött el az ideje annak szorgalmazásának.
Kirby szerint a tűzszünet:
egyszerűen csak megerősítené azt, amit a Hamász október 7-én tett. Ez meghagyná őket a hatalomban Gázában, ami elfogadhatatlan számunkra és izraeli barátaink számára. És természetesen sokkal hosszabb időt adna nekik a további támadások előkészítésére és megtervezésére. Támogatjuk a kisebb, lokálisabb, célzottabb humanitárius szüneteket, hogy a túszok kikerüljenek és több segélyt juttassanak be.
Kirby hozzátette, hogy nyolc amerikai foglyot tartanak még fogva Gázában.
Izrael nyerésre áll a Hamásszal szembeni háborúban, és lassan egy tenyérnyi biztonságos hely sem marad a palesztin civilek számára, miközben Iránt egy kibertámadás rázta meg, ami mögött szinte biztosan a zsidó állam áll. Ezzel kapcsolatban Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensét kérdezte az Index.
A kutató azt is elmondta, hogy bár a politikusok a tűzszünet pártján álltak, a katonák nem, ugyanis a Hamász pont a tűzszünetet használta az erők átcsoportosítására és a védelmi vonalai megerősítésére.
Az Index Kaiser Ferenc segítségével a háború kirobbanásának kezdete óta elemzi a konfliktust, korábbi cikkeinket a témában időrendben ide, illetve ide kattintva olvashatja el.