A maláriát terjesztő szúnyog DNS-ének átszerkesztésével száműzik a betegséget

GettyImages-938660572
2023.12.20. 20:04
Abdoulaye Diabate csupán öt éves volt, amikor maláriás lett. Túlélte a szúnyogok által terjesztett életveszélyes betegséget, három- és négyéves unokaöccse azonban kevésbé volt szerencsés.

Diabate azóta megszállottja a fertőzés megelőzésének. Hazájában, Burkina Fasóban, egy egészségtudományi kutatóintézet parazitológiai vezetőjeként egy olyan innovatív technika kifejlesztésén dolgozik, amely génszerkesztéssel kiirthatja a maláriát terjesztő szúnyogokat.

„Reményt nyújt a malária elleni küzdelemben” – indokolta döntését egy tudományos kutatásokkal foglalkozó szervezet, amely a Falling Walls, Leomló falak elnevezésű elismerését ítélte oda a professzornak és kutatónak.

Abdoulaye Diabate volt a tíz kitüntetett közül az egyetlen afrikai, aki „legfejlettebb genetikai megoldásokkal hozzájárult a malária elleni küzdelemhez” – szögezte le a civil alapítvány, amely feladatául tűzte ki az átfogó tudományos kutatás támogatását.

A malária a vezető halálok Diabate hazájában. A nyugat-afrikai ország 22 millió lakosának majdnem mindegyike, kivált a gyerekek a fertőzés kockázatának vannak kitéve – az Egészségügyi Világszervezet szerint.

Tavalyelőtt a malária csaknem 19 ezer embert ölt meg Burkina Fasóban – a WHO regionális irodájának adatai szerint.

Rendületlenül terjed

A betegség a tágabb afrikai térségben is vezető halálok.

A védekezés és megelőzés éveken át a rovarirtó szerekkel permetezett szúnyogháló alkalmazása volt, ami részben csökkentette a fertőzések és elhalálozások számát.

A megbetegedések száma azonban továbbra is „elfogadhatatlanul magas”, és 2015 óta tovább nőtt – állapította meg a WHO, amely felhívta a figyelmet arra is, hogy a fertőzést terjesztő szúnyogok kezdenek immunissá válni a rovarölőkkel szemben. Ezeket elsőként Etiópiában észlelték.

A malária tavalyelőtt globálisan 619 ezer áldozatot követelt, messze a legtöbbet Afrikában, ahol a végzetesen fertőzések 96 százalékát regisztrálták.

A kontinensen az áldozatok négyötöde öt év alatti gyermek volt – jelentette az Egészségügyi Világszervezet.

Új technológia

A betegség egyetlen módon győzhető le, a harci eszközök megújításával – hangoztatja Diabate, aki elismeri, hogy az ágyhálók „fantasztikus munkát” végeztek, de a szúnyogok rezisztenciájának kialakulása miatt ez a védekezés mára elavult.

A professzor szerint a hagyományos eljárás kudarcot vallott, ezért korszerű, géntechnológiai eljárás kidolgozásán dolgozik, amely szerinte „megváltoztathatja a játék menetét”.

A betegséget a kizárólag a maláriaszúnyog, az anopheles nősténye terjeszti csípésével. A hím nem csíp, így nem is fertőz.

Génszerkesztéssel Diabate szerint elérhető, hogy a nőstények csak hím utódokat hozzanak világra, így a maláriaszúnyog populációja előbb-utóbb kihal, a malária terjedése pedig ezáltal leáll.

Pro és kontra

A technológia alkalmazása szerinte még néhány évet igénybe vesz, az első, még 2019-ben végzett kísérletek azonban biztatók voltak.

Végzetes gén beadásával ölte meg az amerikai Oxitec biotechnológiai cég 2013-ban a sárgalázat és a zika-vírust terjesztő aedes aegypti szúnyog nőstényeit. A génmódosított nőstények utódai még lárvaállapotban elpusztultak.

Génszerkesztéssel azonban Abdoulaye Diabaten kívül korábban senki sem próbálkozott.

Egy malawi kutató szerint a génszerkesztés „jó innováció, ha megfelelő időben alkalmazzák”, az ökológiai hatása azonban egyelőre nem feltárt.

Egy német érdekvédelmi szervezet, a Save Our Seeds, SOS egyenesen a génszerkesztés ellen kampányol, mert „egy faj kiirtása vagy manipulálása az egész ökoszisztémára nézve következményekkel jár”. Arra emlékeztettek, hogy ez emberre veszélyes szúnyogok például madarak és szitakötők fő táplálékforrásai.

(Borítókép: Smith Collection / Gado / Getty Images)