Dél-Koreában tilos lesz kutyát vágni és megvenni a húsát, de megenni továbbra is legális
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
A kutyahús az elmúlt évtizedekben már egyáltalán nem számít olyan népszerű ételnek, mint korábban. Különösen a fiatalok kerülik.
Az új törvény értelmében tilos lesz a kutyák fogyasztás céljából történő tenyésztése vagy levágása, valamint a kutyahús forgalmazása és értékesítése. Akit bűnösnek találnak, börtönbe kerülhet – írja a BBC.
Akik kutyákat vágnak le, akár három év börtönbüntetésre is számíthatnak, míg azok, akik kutyákat hústermelés céljából nevelnek, vagy kutyahúst árulnak, legfeljebb két évet kaphatnak. Maga a kutyahús fogyasztása azonban nem lesz illegális.
Az új jogszabály csak három év múlva lép hatályba, így a gazdáknak és az étterem-tulajdonosoknak lesz idejük alternatív foglalkoztatási és bevételi forrásokat találni. A helyi hatóságoknak tervet kell majd benyújtaniuk vállalkozásuk fokozatos megszüntetésére.
A kormány ígéretet tett arra, hogy teljes mértékben támogatni és segíteni fogja a kutyahústermelőket, henteseket és étterem-tulajdonosokat, akiknek a vállalkozásaikat be kell zárniuk, bár a kártérítés részleteit még nem dolgozták ki.
A kormányzati statisztikák szerint Dél-Koreában 2023-ban mintegy 1600 kutyahúsos étterem és 1150 kutyafarm működött.
A „boshintang” nevű kutyahúspörkölt egyes idősebb dél-koreaiak körében csemegének számít, de a fiatalok körében már nem népszerű ez a hús.
Egy tavalyi Gallup-felmérés szerint az emberek mindössze 8 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt 12 hónapban megkóstolta a kutyahúst, szemben a 2015-ös 27 százalékkal. A megkérdezettek kevesebb mint ötöde mondta, hogy támogatja a kutyahús fogyasztását.
Az 1980-as évekre visszanyúló korábbi kormányok ígéretet tettek a kutyahús betiltására, de nem sikerült előrelépniük. A jelenlegi elnök, Jun Szogjol és a first lady, Kim Keon Hee ismert állatbarátok. A házaspárnak hat kutyája van, és Kim asszony felszólított a kutyafogyasztás gyakorlatának megszüntetésére.
Jung Ah Chae, a koreai Humane Society ügyvezető igazgatója elmondta, hogy meglepődött, hogy még életében megszületett a tilalom.
Miközben a szívem megszakad a kutyák millióiért, akik számára ez a változás túl későn jött, örömmel tölt el, hogy Dél-Korea most lezárhatja történelmünk e szerencsétlen fejezetét, és egy kutyabarát jövőt fogadhat el
– mondta.
A kutyahústermelők kampányoltak a tilalmi törvény ellen. Azzal érveltek, hogy a fiatalok körében csökkenő népszerűségére való tekintettel hagyni kellene, hogy a gyakorlat idővel természetes módon kihaljon. Sok gazda és vendéglős idősebb ember azt mondja, hogy nehéz lesz számukra ilyen idősen új megélhetést találni.