Hatalmas tüntetés Oroszországban, több tucat embert őrizetbe vettek
A bajmaki bíróság előtt gyűltek össze Fail Alszinov támogatói, hogy követeljék az aktivista szabadon bocsátását. A tüntetés erőszakos összecsapásokba torkollt, néhányan megpróbálták eltorlaszolni a bíróság bejáratát is – írta a BBC.
A The Guardian osztott meg videót a demonstrálókról, a felvétel szerint
A TÜNTETŐKET ROHAMRENDŐRÖK PRÓBÁLTÁK VISSZATARTANI, SOKAK ELLEN KÖNNYGÁZT VETETTEK BE.
A portál információi szerint néhány tiltakozó komolyabb sérüléseket szenvedett a rendőrökkel való összecsapásokban, többen is könnyebben megsérültek.
A helyi média közölte, több tucatnyi tüntetőt őrizetbe vettek, miután különböző tárgyakkal vagy hógolyókkal dobálták meg a rendőröket. Mindez jól látható egy másik felvételen:
🚨 Over 5,000 people of Republic of Bashkortostan occupied by Russia are fighting back against Putin's fascist regime after one of their own, Fail Alsynov, was kidnapped when a kangaroo court sentenced him to 4 years of prison colony. pic.twitter.com/6w5lYxWkYo
— Igor Sushko (@igorsushko) January 17, 2024
A hatóságok eljárást indítottak a tiltakozók egy része ellen „tömeglázadás vádjával”. Amennyiben elítélik őket, akár 15 év börtönbüntetést is kaphatnak.
Azt tanácsolom, mindenki térjen észhez, és ne tegye tönkre az életét
– figyelmeztette a tüntetőket Rafail Divajev baskíriai belügyminiszter.
Rasszizmussal vádolják az aktivistát
A BBC szerint Alszinovot azzal vádolják, hogy migránsokat sértegetett egy bányászat elleni tüntetésen. A vádak szerint az aktivista „feketének” nevezte az Oroszországban élő közép-ázsiaiakat és kaukázusiakat, ami egy pejoratív kifejezés az orosz nyelvben.
Az aktivista azonban közölte, baskírul ez „szegény embert” jelent, és rosszul fordították szavait.
Alszinov korábban a térségben zajló katonai mozgósítást is bírálta, és a baskírok népirtásának nevezte azt. Mint mondta, aránytalanul sok etnikai kisebbséget küldenek harcba Ukrajna ellen.
Az aktivista régóta küzd a baskírok identitásának megőrzéséért, mozgalmát azonban 2020-ban betiltották, miután azt szélsőséges akciónak ítélték.