Mateusz Morawiecki: a jogállamiságot érintő uniós megközelítés az adott ország vezetésétől függ
További Külföld cikkek
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
- Fordulat jön Ukrajna fegyverellátásában, színre lépett a NATO
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Mateusz Morawiecki úgy véli, hogy a jogállamiság kérdésének megítélése nagyon látványos eltéréseket mutat Lengyelország esetében, attól függően, hogy balliberális vagy a politikai középből és a jobboldalból alakult kormány van-e hatalmon.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy az előző kormány által hozott lengyel jogszabályok és rendelkezések megsértéseinek száma jelenleg „rendkívül magas”. Brüsszel részéről azonban annak ellenére sem érkezik reakció, hogy a lengyel igazságügyi miniszter számos rendelkezése az alkotmány módosításával ér fel – emelte ki.
Közölte, hogy az új varsói kormány adókat érintő három rendelkezése szembemegy a lengyel érdekekkel. A legfőbb ügyész kinevezésével kapcsolatban azt mondta: a lengyel törvények egyértelműen rendelkeznek arról, hogy a folyamatnak az elnök jóváhagyásával kell zajlania. Donald Tusk új lengyel kormánya megsérti ezt a jogszabályt, megsérti a lengyel alkotmányt – jelentette ki.
A csütörtöki, egynaposra tervezett uniós csúcstalálkozó témáival kapcsolatban Morawieczki azt mondta: a Jog és Igazságosság (PiS) párt támogatja Ukrajnát Oroszországgal szembeni háborújában, mert Kijev kitartása a kulcs a kontinens gazdasági fejlődéséhez, és a társadalmaknak a biztonságához és stabilitásához.
Támogatjuk Ukrajnát és az országnak szánt pénzügyi segítségnyújtást, ugyanakkor a hosszú távú uniós pénzügyi keret (MFF) kiigazításának nem szabad károsítania az uniós politikákat, különösen nem az agrárpolitikai erőfeszítéseket
– fogalmazott.
Az uniós migrációs és menekültügyi csomaggal kapcsolatban Morawiecki azt mondta, hogy pártja határozottan ellenzi az illegális migránsok tagállamok közötti elosztásának rendszerét. A migrációs helyzet hosszú távú megoldása nem Európa kapuinak megnyitásában rejlik, hanem a határellenőrzés megerősítésében, és azon tagállamokat segítő politikák kialakításában, amelyek nagy migrációs nyomásnak vannak kitéve – mondta. A lengyel ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt vétót helyez kilátásba a migrációs helyzet kezelését célzó, a felsorolt elképzelésekkel ellentétes megközelítés lengyel támogatása esetén – jelentette ki.
Az uniós döntéshozatallal kapcsolatban hangsúlyozta: annak további központosítása „sehova sem vezet”, az csak a radikalizálódás légkörének megerősítését segítené Európa minden szegletében.
Kijelentette azt is, hogy
egymást érő kísérletek vannak Magyarország zsarolására, és az országgal szembeni nyomás fokozására. A Jog és Igazságosság (PiS) párt támogatja Orbán Viktor miniszterelnököt és kormányát a „brutális, minden jogot nélkülöző és minden eljárási normát megsértő zsarolásokkal" szembeni küzdelmében. Az Európai Uniónak nem így kell működnie.
Kérdésre válaszolva az előző lengyel kormányfő közölte azt is: személy szerint nyitott arra, hogy a júniusi európai parlamenti választásokat követően a Fidesz csatlakozzon az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) európai parlamenti (EP) frakciójához.
(Borítókép: Mateusz Jakub Morawiecki, a Jog és Igazságosság (Prawo i Sprawiedliwo PiS) volt lengyel miniszterelnök beszél a médiának az Európai Parlamentben 2024. január 31-én Brüsszelben, Belgiumban. Fotó: Thierry Monasse / Getty Images)