Titán és Káli, a két bombakereső kutya a szarajevói magyar misszió sztárjai
További Külföld cikkek
- Meghalt Ceausescu rettegett propagandafőnöke, akit „Istennek” becéztek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
„Egy puskaporos hordó szomszédságában élünk. Jelenleg az ukrán–orosz háború zajlik, ahogy korábban a délszláv válság okozta háború volt a szomszédságban” – mondta Novák Katalin annak a 260 magyar katonának, akik Bosznia-Hercegovinában, a Szarajevó melletti Butmir táborban teljesítenek szolgálatot. Itt szigorú rend és fegyelem a jellemző. Például aki tiltott helyen dohányozik vagy fűre lép, azt a tábori rendészek 50 euróra büntetik meg. De volt olyan is, akinek a jogosítványa ugrott, mert nem tartotta be a sebességkorlátozást a katonai táborban.
Az 1700 fős EUFOR Althea, az Európai Unió bosznia-hercegovinai missziójának vezetését január végétől Sticz László vezérőrnagy vette át.
Egy év múlva vagy egy olasz, vagy az egyik román kollégája fogja őt váltani.
A magyar misszió tagjai egy gulyáságyúban főzött klasszikus és verhetetlen babgulyásra hívták meg a köztársasági elnököt, majd desszertként helyi rétest szolgáltak fel. „Lehet, hogy ez itt puskaporos hordó, de ilyen rétest csak a legexkluzívabb magyar cukrászdákban adnak” – súgta oda ebéd közben a magyar küldöttség egyik tagja.
Címeres penge és a penge magyar haderő
Még mindenki jól megérdemelt ebédjét fogyasztotta, amikor a magyar államfő az összes katonát megajándékozta egy svájci bicskával, amelynek pengéjére a magyar címert, valamint „Novák Katalin, a magyar köztársaság elnökétől, Szarajevó 2024” feliratot gravírozták. Az egyik fiatal őrmester, Dominika az elsők között kapta meg az elnöki szuvenírt. A szőke hajú katonalány az Indexnek elárulta, nagyon meglepte őt Novák Katalin kedvessége, ezért a bicskát, mint egy kellemes emléket fogja megőrizni.
Főparancsnokként azt kérem önöktől, hogy legyenek példaképek a fiatalok számára
– szólította meg a magyar haderő tagjait az államfő, aki azt szeretné, hogy a mostani tinédzserek számára igazi alternatíva legyen a katonai pálya. Az elnök asszony szerint „a világban zajló háborúk ráirányították a figyelmet arra, hogy képesnek kell lennünk akár önállóan is megvédenünk magunkat országként, nemzetként; de leginkább képesnek kell lennünk egy szövetségben megvédeni magunkat és egymást”.
Szükség van a honvédség fejlesztésére, a védelmi készségek erősítésére, korszerűsítésére, valamint helyre kell állítani a honvédség presztízsét
– tette hozzá Novák Katalin Szarajevóban.
A balkáni háborúnak még nincs vége
Bosznia-Hercegovinában 1992 és 1995 között dúlt a pusztító délszláv háború, amelyben minden család elvesztett valakit: egy apát, egy fiút, egy testvért vagy egy férjet. Annak ellenére, hogy csaknem harminc év telt már el, a háború még mindig szedi ártatlan áldozatait: a szakemberek becslése szerint mintegy 200 ezer akna vagy robbanóeszköz van még az országban.
Évente több halál- és baleset történik az országban. Legutóbb egy nagypapa az unokájával ment el kirándulni, de az erdőben egy akna mindkettőjükkel végzett
– nyilatkozta az Indexnek Köbli Tamás főhadnagy. A tűzszerészcsoport vezetője szerint sokszor gyerekek és kirándulók az áldozatok.
A EUFOR tűzszerészei bemutatták a Titán és Káli nevű bombakereső kutyákat. A magyar államfő rögtön próbára is tette őket úgy, hogy az egyik autóban elrejtett némi robbanóanyagot, amelyet rögtön ki is szimatoltak.
Megtudtuk, hogy az EUFOR-nál csupán a magyar haderő rendelkezik ezekkel a speciálisan kiképzett bombakereső kutyákkal.
„A németjuhászokat és a mali fajtákat tudjuk a legjobban bombakeresésre használni” – árulta el a főhadnagy, hozzátéve, hogy a folyamat hosszú hónapokig tart a kutyák és a gazdáik számára.
Magyar tábornok az EU-misszió élén
„Az Európai Unió egy olyan feladatának a vezetését látom el, ami 23 nemzet hozzájárulásából adódik össze, és egy olyan katonai erő, ami az ENSZ-mandátum alapján Bosznia-Hercegovina hatóságainak a támogatását hajtja végre” – mondta el az Indexnek Sticz László vezérőrnagy. Az EUFOR Althea parancsnoka szerint feladatuk specifikusan kiegészül azzal, hogy a bosznia-hercegovinai vezetőket, az állami vezetőket, a katonai vezetőket meg kell ismerni, és velük együttműködve kell a feladatot végrehajtani. A mandátum szerint az
az EUFOR feladata, hogy minden erővel, katonai erővel és eszközeivel támogassa a bosznia-hercegovinai hatóságok és szervek munkáját.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az ünnepélyes átadás-átvétel előtt elmondta: a misszió jelentősége abban rejlik, hogy közvetlenül járul hozzá a magyar emberek biztonságához. „Magyarország biztonsága – tette hozzá – a nyugat-balkáni országok stabilitásán is múlik. Egyértelmű, hogy a veszélyek korában nemcsak keletre, a háborúra kell figyelnünk, hanem az illegális migráció útvonalára is – hangsúlyozta, hozzátéve: nem olyan régen a Nyugat-Balkánon komoly és véres háború dúlt, amelynek nyomai a mai napig érezhetők. Az itteni békét és stabilitást a misszió garantálja, nagy megtiszteltetés és büszkeség, hogy ezt egy magyar tábornok fogja vezetni – tette hozzá a honvédelmi miniszter.
(Borítókép: Sticz László vezérőrnagy, a misszió parancsnoka fogadja Novák Katalin köztársasági elnököt az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója, az EUFOR Althea magyar kontingensénél tett látogatásán a Szarajevó melletti Butmir katonai táborban 2024. január 31-én. Fotó: Bruzák Noémi / MTI)