Egyre nagyobb a nyomás Orbán Viktoron, gyorsan kell cselekednie
További Külföld cikkek
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos baleset történt Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
- Több mint harmincan meghaltak és száznál többen eltűntek egy kongói kompbalesetben
Magyarország az egyetlen NATO-tag, amely még mindig nem hagyta jóvá Svédországnak a katonai szövetséghez való csatlakozási kérelmét. Hónapokig tartó késlekedés után Orbán Viktor januárban hivatalosan támogatta Svédország jelölését, de azt még a magyar parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Most Németország is sürgeti Orbán Viktort, hogy gyorsítsa fel Svédország NATO-tagsági kérelmének jóváhagyását, miután a Fidesz hétfőn elhalasztotta a ratifikációt – írja a Politico.
Úgy véljük, hogy most már a szövetség iránti lojalitás, és általában az uniós államok közötti baráti magatartás kérdése, hogy ez nagyon gyorsan megtörténjen
– mondta egy magas rangú német tisztviselő kedden Berlinben újságíróknak.
Mint megírtuk, az utóbbi napokban több fejlemény is volt Svédország NATO-csatlakozásának ügyében, amelyben már csak Magyarország döntésére várnak.
- Január végén az ellenzék kezdeményezte egy rendkívüli ülés összehívását. Ugyanakkor a kezdetektől fogva sejthető volt, hogy az ülés nem lesz határozatképes.
- Kövér László házelnök össze is hívta az ülést a múlt hét végén, a Fidesz azonban nem sokkal később közölte: nem vesz részt az ülésen.
- A Fidesz azt követelte, hogy Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a parlamenti szavazás előtt először látogasson el Budapestre. A svéd miniszterelnök azonban a hétvégén arról beszélt, hogy csak akkor jön Magyarországra tárgyalni, ha megtörténik a ratifikáció.
- Erre Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető azzal replikázott, csak akkor lesz ratifikáció a parlament tavaszi ülésszakának megnyitása után, ha előtte a svéd kormányfő Budapestre jön.
- Hétfőn megtartották a rendkívüli ülést, de döntés nem született. Az Országházban ugyanakkor több külföldi diplomata is megjelent ennek apropóján. Az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman közölte, azt várják, hogy Magyarország gyorsan cselekedjen.
- Az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivőhelyettese, Vedant Patel is értékelte a hétfői fejleményeket. Patel azt mondta a Szabad Európa szerint, hogy az Egyesült Államok csalódott a lépés miatt.
- Nemcsak az amerikai külügy csalódott, hanem a svédek is. Az ő oldalukról látható reakciókat ebben a cikkben foglaltuk össze.