A határok áthágása: miért foglalkoztatja a popkultúrát az apácák élete?
További Külföld cikkek
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
Vajon a popkultúra, a divatszakma és a filmvilág miért megszállottja a zárdákba költözött, istenfélő apácák viszonylag egyszerű életének?
A Dior kreatívigazgatójaként John Galliano 2008-ban egy haute couture-t, egy igényes luxuskollekciót tervezett, amelynek visszatérő motívuma volt az ötvenes évek merev, fekete-fehér zárdai öltözéke – emlékeztetett a CNN.
A klasszikus viselet újragondolt változatait álmodta meg többek között a divattervező Schiaparelli, Marine Serre, Emilia Wickstead és Vaquera is. A közelmúltban a felkapott modell, Bella Hadid jelent meg egy apácakendőre emlékeztető fejfedőben egy 2022-es őszi–téli kifutóján.
Rihanna ezzel szemben egyáltalán nem volt visszafogott, és egy modellhez képest is többet villantott a testéből. „Gúnyolódott a kereszténységen” – jegyezte meg valaki az X-en.
Rihanna taunting Christianity by portraying herself as a 'slutty nun' on the cover of Interview Magazine.
— Shadow of Ezra (@ShadowofEzra) April 9, 2024
The entertainment industry, which is controlled by pedophiles loves to mock God. pic.twitter.com/24mPt0QcOj
Rémálomba fordul az Immaculate, a Szeplőtlen című film mélyen hívő főhősének, a Sydney Sweeney által alakított Cecilia nevű, eltitkolt terhességgel egy olasz zárdába költöző nő élete, aki egy baljós titkokat őrző helyen próbál új életet kezdeni.
#SydneySweeney's #Immaculate Digital Release Tomorrow 💥 pic.twitter.com/J77kFDefur
— Filmy Fanatic (@FanaticFilmy) April 15, 2024
Az Úr szolgálatába szegődő apácák életének (és szerelmeinek) megjelenítése a popkultúra értelmezésében sok évtizedes múltra tekint vissza.
Az apácafétis eredete
Szuggesztív módon fagylaltot nyaldosó vagy nyelvpiercinggel áldozó apácák láthatók képeslapokon. Egy különösképpen népszerű fotón négy apáca dohányzik – a kép még 1965-ben készült.
Ingrid Bergman svéd színésznőt katolikus nővérként képzelte el Andy Warhol Az apáca című pop-art portréján.
Ingrid Bergman ('The Nun') by Andy Warhol, 1983. pic.twitter.com/YVpBXhFvql
— Vano Klertiashvili (@VanoKlertiashvi) August 29, 2022
A „repülő” apáca változatát készítette el egy amerikai festő és egy japán művész. Az első, 2014-ben készült festményén a lefátyolozott nőt birkózás közben, a második, 2002-ben készült alkotáson az apácát kisrepülőn száguldva ábrázolják.
A bűvölet egy része az elvárások és a határok áthágása által keltett lelkesedésből és/vagy figyelemből fakad
– magyarázza az amerikai divat és kereszténység összefüggéseit taglaló könyv szerzője. „Az apácák szokásai egy egész sor konnotációt, másodlagos értelmezést ébresztenek: az elkötelezettséget a szentség, az önmegtagadás és a mások szolgálata iránt” – állapította meg dr. Lynn S. Neal.
Épp a konnotációkat felforgató filmeseket régóta foglalkoztatja az apácák élete. Az 1959-ben készült, Az apáca történetében Krisztus mennyasszonyát Audrey Hepburn játszotta. Ez volt Hollywood első kísérlete a hitükkel küszködő nők bemutatásában.
Az európai filmgyártást a hatvanas, hetvenes években az átalakulás foglalkoztatta, amikor a jámborság, az istenfélés és az áldozatvállalás jelképei a gonoszság és a szexuális megszállottság hírnökeivé változtak át.
Paradox módon ezeknek a filmeknek a zöme Olaszországban készült, ahol a felnőtt lakosság csaknem négyötöde katolikusnak vallja magát.
(Borítókép: Rihanna 2023. december 18-án. Fotó: Frazer Harrison / Getty Images)