Lesz-e NATO-bővítés Délkelet-Ázsiában?

GettyImages-159231360
2024.04.22. 11:01
A NATO-nak Szingapúrt, a Fülöp-szigeteket, Japánt, Thaiföldet és másokat is be kellene vonnia a szövetségbe – jelentette ki az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének volt legfőbb parancsnoka, James Stavridis tengernagy, aki a Bloombergnek írt cikkében azt javasolta, hogy a katonai szövetség toborozzon olyan ázsiai csendes-óceáni országokat, amelyek osztják a jelenlegi tagoknak „a szabadságról alkotott elképzeléseit”.

James Stavridis nyugalmazott amerikai admirális 2009 és 2013 között volt a katonai szövetség európai erőinek főparancsnoka. Ezt megelőzően 2006 és 2009 között az Egyesült Államok déli parancsnokságának vezetője volt, ahol a latin-amerikai katonai műveleteket felügyelte.

Stavridis szerint a NATO-tagság bővítése szükséges válasz a közel-keleti konfliktusokra, az orosz–ukrán háborúra, az amerikai–kínai feszültségekre és a dél-kínai-tengeri területi vitára. Éppen ezért olyan ázsiai csendes-óceáni országok toborzását javasolta, „amelyek osztják a szövetség szabadságról, demokráciáról és emberi jogokról alkotott elképzelését”. 

A potenciális szövetségesek listáján pedig olyan országok szerepelnek, mint Ausztrália, Japán, Új-Zéland és Dél-Korea.

Emellett az Egyesült Államokhoz fűződő szoros kapcsolataik miatt – az admirális szerint – olyan délkelet-ázsiai nemzeteket is be lehetne vonni, mint a Fülöp-szigetek, Thaiföld és Szingapúr.

Stavridis ugyanakkor azt is elismerte, hogy jelenleg nehézségekbe ütközik „a NATO földrajzi kiterjesztése az ázsiai demokráciák egy csoportjára”. A „kulturális, nyelvi és földrajzi különbségek” kezelése mellett ebben a vonatkozásban arról sem lehet megfeledkezni, hogy egy nagyobb tagság „még nehezebbé tenné a széles körű konszenzus elérését bármely adott küldetés esetében” – fogalmazott a tengernagy.

„Azt mondanám, hogy a kihívások és az előnyök nagyjából egyensúlyban vannak, de a gyakorlati és politikai akadályokat figyelembe véve valószínűleg túl korai lenne egy globális NATO létrehozását fontolgatni” – írta Stavridis. „De talán van egy középút, amely a szövetség és az ázsiai demokráciák közötti formálisabb kapcsolatokat jelenthet” – tette hozzá, olyan intézkedéseket javasolva, mint „világosan megfogalmazott biztonsági garanciák” és „fejlett fegyverrendszerek közös beszerzése”.

Kétségtelen, hogy a NATO már eddig is bővítette Ázsiára irányuló erőfeszítéseit. Egyes források szerint az amerikai kormány azt tervezi, hogy meghívja  Kisida  Fumio japán miniszterelnököt a NATO júliusi washingtoni csúcstalálkozójára. Ez lenne Kisida harmadik egymást követő éve, hogy részt vesz a NATO-csúcstalálkozókon. 2022 júniusában négy ázsiai csendes-óceáni ország – Japán, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland – vezetői először vettek részt a NATO-csúcstalálkozón a spanyolországi Madridban. 2023 júliusában a litván fővárosban, Vilniusban tartott NATO-csúcstalálkozón a NATO-tagországok vezetői szintén találkoztak a négy ország vezetőivel, bemutatva szorosabb kapcsolatukat.

Victoria Nuland, az Egyesült Államok akkori NATO-nagykövete már 2006-ban javasolta a „globális partnerség” koncepcióját, amelynek célja a NATO globális befolyásának kiterjesztése volt a Japánnal, Dél-Koreával, Ausztráliával és Új-Zélanddal való kapcsolattartási mechanizmusok létrehozásával. A NATO 2012 és 2014 között egyéni partnerségi együttműködési programot írt alá a négy országgal.

2014-ben a szervezet javaslatot tett a Partnerségi Interoperabilitási Kezdeményezésre, hogy más országok is részt vehessenek a NATO által vezetett katonai műveletekben. A négy ázsiai csendes-óceáni állam mindegyike csatlakozott a platformhoz. A NATO megpróbált egy tokiói összekötő irodát is létrehozni az ázsiai csendes-óceáni térségben működő első műveleti egységeként, de a tervet Franciaország ellenállása miatt félre kellett tenni. Említésre méltó, hogy Dél-Korea és Japán 2022-ben csatlakozott a NATO Kooperatív Kibervédelmi Kiválósági Központjához. Ausztrália és India szintén csatlakozott ehhez a mechanizmushoz.

Eközben a NATO-tagok az elmúlt években fokozták katonai tevékenységüket az ázsiai csendes-óceáni térségben.

Nagy-Britannia 2021-ben a HMS Queen Elizabeth repülőgép-hordozó csoportot küldte az ázsiai csendes-óceáni térségbe, amihez az Egyesült Államok és Hollandia hajói is csatlakoztak. Ugyanebben az évben Németország Bavaria nevű fregattját irányította az ázsiai csendes-óceáni térségbe. Kanadai hadihajók szintén aktívak voltak a nyugat-csendes-óceáni régióban az elmúlt években.

A katonai szövetség Ázsia felé irányuló közeledése a jelek szerint kivívta az olyan országok haragját, mint Kína, amelynek védelmi minisztériuma azzal vádolta a NATO-t, hogy az egy „két lábon járó hadigépezet”. Az elmúlt években a NATO egyre közelebb került az ázsiai csendes-óceáni térséghez, és a nem létező „kínai fenyegetést” ürügyként használta fel a blokk-konfrontáció előmozdítására, ami veszélyezteti a regionális biztonságot” – közölte a kínai védelmi minisztérium szóvivője, Wu Qian egy 2024. januári sajtótájékoztatón a NATO-val kapcsolatban.

Kínai vélemények szerint az Egyesült Államok a színfalak mögött a NATO ázsiai csendes-óceáni térségbe való terjeszkedésének kezdeményezője. Washington manipulálja a blokkot, hogy előmozdítsa „indo-csendes-óceáni stratégiáját” és hegemón törekvéseit, hogy saját érdekeit szem előtt tartva eladja a biztonsági aggodalmakat, fokozva a regionális feszültségeket.

A NATO a közelmúltbeli ázsiai csendes-óceáni szerepvállalása során hasonló trükköket alkalmazott, mint a keleti terjeszkedése során. Először egy „hipotetikus ellenséget” kreált, aggodalmat és félelmet keltve a régió országaiban, arra kényszerítve őket, hogy a biztonság hamis érzése érdekében az Egyesült Államokkal szövetkezzenek.

Az ázsiai csendes-óceáni térségben az USA vezette NATO „rendszerszintű kihívásként” állítja be Kínát.

Az elmúlt években az Egyesült Államok a globális hegemónia fenntartására irányuló erőfeszítései során egyre nyíltabban hangoztatta a Kína megfékezésére irányuló szándékát. A NATO először a 2019-es londoni csúcstalálkozóján tekintett Kínára mint fő aggodalomra okot adó témára, amikor a csúcstalálkozó közleménye szerint Kína „lehetőségeket és kihívásokat egyaránt” jelent. 2021-ben a NATO úgy festette le Kínát, mint a „szabályokon alapuló nemzetközi rend” és a NATO biztonsága szempontjából releváns területek „rendszerszintű kihívását”. A 2022-es madridi csúcstalálkozón a NATO azzal vádolta Kínát, hogy „veszélyezteti a NATO biztonságát”.

Elemzők rámutattak, hogy a NATO Kínával kapcsolatos torzításait és becsmérlését nagyrészt az Egyesült Államok táplálja. Joshua Shifrinson, a Marylandi Egyetem docense szerint az Egyesült Államok azért akarja a NATO további szerepvállalását Ázsiában, mert az amerikai védelmi tervezők egyre inkább Kínára összpontosítanak. „Mivel az Egyesült Államok egyre inkább Kínát tekinti a legnagyobb ellenfelének, a NATO-t Ázsiába akarja „globalizálni”, és össze akarja kapcsolni a térségben meglévő amerikai szövetségekkel, beleértve Japánt, Dél-Koreát, a Fülöp-szigeteket és Ausztráliát” – nyilatkozta Timur Fomenko orosz politikai elemző.

„Ha ezt a rosszindulatú mérget Ázsiába exportálnánk, az olyan lenne, mintha Ázsia a pestist fogadná be” – mondta Paul Keating volt ausztrál miniszterelnök, utalva a NATO ázsiai csendes-óceáni terjeszkedésére. Hun Szen volt kambodzsai miniszterelnök szintén figyelmeztetett a NATO térségbeli terjeszkedése által okozott kockázatokra. Megjegyezte, hogy egyes NATO-országok által a térségbe küldött hadihajók veszélyt jelentenek a regionális biztonságra, hozzátéve, hogy a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) egyik tagja sem hajlandó állást foglalni.

Stavridis felvetésére reagálva a NATO egyik tisztviselője elmondta, hogy a szövetség nem tervezi új tagok felvételét Ázsiából. „Nem tervezzük a NATO bővítését az észak-atlanti térségen túlra, de a szövetség elmélyíti kapcsolatait az indo-csendes-óceáni partnerekkel, többek között a technológiai, kiber- és hibrid fenyegetések, valamint az Ukrajnának nyújtott támogatás terén” – nyilatkozta az említett tisztviselő.

A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának tudományos főmunkatársa

(Borítókép: A Szövetséges Hatalmak Európai Legfelsőbb Parancsnoka [SACEUR], James Stavridis admirális beszédet mond az OTAN Rapid Deployable Corps – Olaszország Afganisztánba tartó indulási ünnepségén az Ugo Mara laktanyában, Solbiate Olonában, Olaszországban, 2013. január 10-én. Fotó: Pier Marco Tacca / Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.

március 28., 16:55

  • Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.

március 28., 13:18

  • Külföld
Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

A bangkoki magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető.

március 28., 16:00

  • Címlapon
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.

1 órája

  • Címlapon
Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén

Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén

A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.

3 órája

  • Külföld
Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen

Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen

A hét szomszédos országból csak kettő írta alá a nyilatkozatot.

március 28., 13:33

  • Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.

március 28., 16:58

  • Címlapon
Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált

Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált

A metropolita kemény szavakkal bírálta Oroszország politikáját, valamint kritikus megjegyzésekkel illette a magyar miniszterelnök szóhasználatát.

2 órája

  • Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.

4 órája

  • Címlapon
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is

Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is

A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.

2 órája

  • Külföld
Nem csitulnak a kedélyek a Huawei körül, átkutatták az EP strasbourgi irodáit

Nem csitulnak a kedélyek a Huawei körül, átkutatták az EP strasbourgi irodáit

Tovább folytatódik a nyomozás a botrány miatt.

március 28., 12:22

  • Külföld
Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet

Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet

A fővárosban kreatív ötlettel oldják meg a macskák túlszaporodását.

március 28., 17:18

  • Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.

2 órája

  • Címlapon
Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést

Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést

Rommá tört az egyik Alpine a szuzukai pálya egyes kanyarjában.

58 perce

  • Címlapon
Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!

Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!

A stílusszakértő az Indexnek elmondta, hogy számtalan támadás érte a kijelentése miatt, ő azonban nem változtat azon.

4 órája

  • Külföld
Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég

Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég

Szakszervezeti vezetők szerint ez jogsértés is lehet.

március 28., 11:26

  • Külföld
Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

A gólyák szerelmi élete politikai kérdéssé vált.

március 28., 12:18

  • Külföld
Fontosabb Donald Trumpnak, hogy többsége legyen a kongresszusban, mint hogy ki az ENSZ-nagykövet

Fontosabb Donald Trumpnak, hogy többsége legyen a kongresszusban, mint hogy ki az ENSZ-nagykövet

Az amerikai elnök visszavonta jelölését.

március 28., 10:24

  • Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal

Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal

Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.

március 28., 09:13

  • Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget

Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget

A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.

március 28., 08:36

  • Külföld
Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése

Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése

Mintegy 1,8 milliárd dollárt terveznek megtakarítani.

március 28., 10:28

  • Külföld
Földrengés Thaiföldön

Földrengés Thaiföldön

március 28., 14:04

  • Külföld
Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában

Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában

A meteorológiai szolgálat harmadfokú figyelmeztetést adott ki néhány megyére.

március 28., 15:21

  • Címlapon
Eldöntötte, addig nem nyugszik, amíg egykori kínzóján bosszút nem áll

Eldöntötte, addig nem nyugszik, amíg egykori kínzóján bosszút nem áll

Idén érkezik Salman Rushdie új regénye.

17 perce

  • Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.

március 28., 13:05