Folytatódhat Irán és Észak-Korea közös fegyverkezési programja
További Külföld cikkek
- Meghiúsúlt ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
- Erős földrengés rázta meg a Kuril-szigeteket
- Meghalt az autóipari legenda, Szuzuki Oszamu
- Lengyelország példátlan lépésre készül Magyarországgal szemben
Jun Dzsongho észak-koreai miniszter érkezése szakértők szerint növeli annak kockázatát, hogy Irán és Észak-Korea együttműködést folytasson fegyverkezési programjaiban.
Legutóbb 2019-ben járt hasonló küldöttség Iránban, akkor Pak Csolmin, a Legfelsőbb Népi Gyűlés korábbi alelnöke tárgyalt a két ország együttműködéséről. Phenjan és Teherán között 1973 óta áll fönn diplomáciai kapcsolat – emlékeztet az MTI.
Fegyverkezés és eszkaláció
Április 13-án, péntek hajnalban Izrael drónokkal támadta meg Iránt. A célpont egy olyan légibázis volt, amelynek közelében nukleáris létesítmény is van, Iszfahán városában. Iráni tisztviselők azt közölték, hogy rakétatámadás nem érte az országot.
Egymásnak ellentmondó információk jelentek meg arról, hogy Teherán értesítette-e az Egyesült Államokat és a környező országokat a légitámadásáról. A legnagyobb kérdés, hogy Izrael milyen ellencsapásról dönt az Iránból kilőtt 300 rakétára és drónra válaszul, és hogy arra Teherán miként fog reagálni – fegyvere ugyanis mindkét félnek lenne a közel-keleti helyzet eszkalációjához.
Szakértők szerint Irán csupán egy nagyobb válaszcsapás lehetőségének látszatát igyekszik kelteni, de kerüli az eszkalációt.
Mint az Indexen írtunk róla a napokban, Teherán változatlanul kitart amellett, hogy nukleáris programja nem a fegyverkezést, hanem kizárólag polgári célokat szolgál. Irán „jelenleg nem végez kulcsfontosságú fejlesztési tevékenységeket, amelyek egy tesztelhető nukleáris fegyver előállításához szükségesek” – idézte a londoni Telegraph az amerikai hírszerzés legújabb értékelését.