Az ország, ahol a turistákhoz igazították a napkeltét és -nyugtát
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Néhány helyen akár egy cápa is bekukkanthat a hálószobába, másutt más különlegességgel, a többi között az egyedi óraátállítással kényeztetik a vendégeket. Az ország a greenwichi középidőt öt órával előzi meg – hivatalos jelzése a GMT+5 –, ezt azonban néhány szigeten még egy órával megtoldják, és GMT+6-ra váltják.
„A szándékos óraátállítás több egy vakáció puszta furcsaságánál” – magyarázta a CNN-nek a Marriott vezérigazgatója. Mohit Dembla szerint ez a „vendégélmény átgondolt fejlesztése és a látogatók változatos igényeinek kielégítése”.
A „szigeti idő” egyenesen lazításra sarkallja a vendégeket, és arra, hogy megfeledkezzenek a hétköznapok gyötrő órarendjéről.
Az egyórás eltolódás a helyiek többsége számára nem jár megrázkódtatással, hisz amúgy is hosszúak a nappalok, annál nagyobb különbséget jelent azonban a napfényre szomjúhozó, a messziből jött vendégeknek, akiknek hatvan perccel több idejük marad a nyugtató kikapcsolódásra.
A Maldív-szigetek legtöbb üdülőhelyét saját kis magánszigetükön építették meg, amelyek távol fekszenek a fővárostól, Malétól. Ez „feljogosítja” őket arra, hogy „saját szabályaik szerint működjenek” – érvelt a St. Regis marketingigazgatója.
A »szigeti idővel« napi egy óra napfényt nyernek
– mondta Zhilah Vego.
Hogy érthető legyen: a nap a Maldív-szigetek túlnyomó részében 6-kor kel. A „szigeti idővel” azonban a napkelte egy órát késik, és 7 körül kezdődik.
A romantikus naplemente – egy órával később
„Mivel a nap reggel 7-kor kel és 19:15-kor nyugszik, a vendégeink tökéletesen időzített nappali fényben kocoghatnak reggel, vagy napnyugtakor kellemes esti sportokat űzhetnek, és ezzel elkerülhetik a tikkasztó kánikulát” – mondta egy másik lánc, a Soneva vezérigazgatója. Ráadásul „az alkonyatot egészen 19:45-ig élvezhetik” – tette hozzá Charles Morris.
A „szigeti idő” jóvoltából a vendégeknek több szabadtéri élményben lehet részük, a vacsorájukat pedig a romantikus naplemenetére időzíthetik. A nyert egy órára sok helyütt alkalmi tevékenységeket szerveznek.
A Westinben például a későbbi napkeltekor kezdődik a reggeli futás és jóga.
A Ritz-Carltonban a helyi boduberu énekkel és tánccal szórakoztatják a vendégeket, majd pontban 18:45-kor pezsgőt bontanak a tiszteletükre, és csak utána következik a vacsora, napnyugtakor.
Aggodalomra semmi ok
Egyesek persze attól tartanak, hogy a „szigeti idő” miatt lekésik járatukat, de róluk külön gondoskodnak. A luxusszállodákban külön komornyik törődik minden egyes vendég indulásával, megszervezi a transzfert, és idejekorán tájékoztatja a turistát a menetrendről.
Sokkal nagyobb persze azoknak a hoteleknek a száma, ahol nem állítják át az órákat. A Kurumbában, a Maldív-szigetek első, 1972-ben megnyílt üdülőhelyén például azért nem, mert akkoriban még ismeretlen volt a „szigeti idő” fogalma.
Ráadásul az alkalmazottak zöme Maléból ingázik.
Szeretjük tiszteletben tartani a munka és a magánélet egyensúlyát
– magyarázta a szálloda menedzsere, aki szerint a sziget amúgy is közel van a fővároshoz és repülőteréhez, így a vendégeket nem éri „hátrányos megkülönböztetés”.
Az ország 90 ezer négyzetkilométeren terül el, és 1190 „mély növésű” szigetből áll. A klímaváltozás azzal fenyeget, hogy az Indiai-óceán elárasztja a fövenyes partszakaszt.
A több mint 160 üdülőhely többsége a különálló szigeteken fekszik, amelyek közül néhány csak hidroplánnal érhető el. Ezek a kisgépek sötétedés után már nem repülnek, így a nappali időszak ezért is értékes.
(Borítókép: Naplemente a Maldív-szigeteken. Fotó: Craig Tuttle / Design Pics Editorial / Universal Images Group / Getty Images)