Milliók kérhetnek menedékjogot Spanyolországban
További Külföld cikkek
- Holttestet találtak egy repülőgép futóművében
- Több ember meghalt Aszad híveinek véres támadásában
- Ismét megrongálódott egy kábel a Balti-tengeren, akár szabotázs is lehetett
- A húszi lázadók rakétát lőttek ki Közép-Izraelre
- Orosz bloggerek szerint a légvédelmük lőhette le a Kazahsztánban lezuhant gépet
Margarita Robles spanyol védelmi miniszter és Yolanda Diaz spanyol miniszterelnök-helyettes a múlt héten népirtásnak nevezte a gázai háborút. Erre reagálva José Manuel Albares külügyminiszter kijelentette, hogy ezek „személyes vélemények”, amelyeket semmiképp sem lehet hivatalos álláspontnak tekinteni – írja a Neokohn zsidó híportál.
A diplomáciai világ szerint „beláthatatlan következményekkel járó hiba”, ha a spanyol miniszterek népirtásként fogadják el azt, ami Gázában történik.
Ugyanis ha Spanyolország hivatalosan elismerné, hogy itt egy emberi csoport faji, vallási vagy nemzetiségi alapon történő szisztematikus kiirtása vagy megsemmisítése zajlik, akkor bárki, aki Gázában él, vagy onnan elmenekült, bármely országban megjelenhet a spanyol nagykövetségen vagy konzulátuson és menedékjogot kérhet.
A spanyol külügyminisztérium ezért belső csatornákon keresztül arra kérte a minisztereket, hogy ne használják többé a „népirtás” kifejezést.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Spanyolország, Írország és Norvégia is hivatalosan elismeri a Palesztin Állam létezését, amivel tízre növekedik azon EU-tagállamok száma, amelyek de jure is elismerik a Ciszjordániából, Kelet-Jeruzsálemből és a Gázai övezetből álló országot.
Spanyolország és Írország eddig is a két legnagyobb támogatója volt a palesztin népnek az Európai Unión belül, Madrid és Dublin pedig már régóta szeretné elérni, hogy az Európai Unió de jure fogadja el a Palesztin Állam létezését – ugyanakkor a legutóbbi EU-csúcson ehelyett azt sikerült a záródokumentumba beleírni, hogy az unió és a tagállamok továbbra is a kétállami rendszert támogatják.
Izrael már korábban is ellenezte a lépést. A döntés után Israel Katz izraeli külügyminiszter az X-oldalán az esetet így kommentálta: „Pedro Sánchez, amikor te elismersz egy palesztin államot, akkor bűnrészes leszel a zsidó nép elleni népirtásra való felbujtásban és háborús bűnökben.”