Szerbia suttyomban lőszert ad el Ukrajnának
További Külföld cikkek
- Azt állítják, nem nyúltak az újvidéki állomáson leomlott előtetőhöz, a tények mást mondanak
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
- Legalább 36-an meghaltak, miután a szakadékba zuhant egy busz Indiában
- Letartóztatták az izraeli miniszterelnök gázai tűzszünetet megakadályozó tanácsadóját
- Tornádók csaptak le Oklahomában
Furcsa kettős politikát játszik Szerbia. Diszkréten növelték a lőszerértékesítést Nyugaton, ám végső soron az ott eladott lőszer Ukrajna védelmét erősíti. Szerbia ugyanis szemet huny a reexport felett, annak ellenére, hogy azon két európai ország egyike, amely nem csatlakozott az Oroszország elleni nyugati szankciókhoz, és több szállal kötődik Moszkvához – emlékeztetett a Financial Times.
Német lapértesülések szerint közvetve a magyar és a szlovák hadiipar is munícióval, valamint fegyverekkel látja el a megtámadott országot, noha a budapesti és a pozsonyi vezetést egyaránt oroszbarátként tartják számon a világban.
A legnagyobb exportőr azonban kétségtelenül Németország, a legnagyobb vásárló pedig Ukrajna.
A londoni pénzügyi szaklap számítása szerint az Ukrajnába irányuló szerb lőszerexport értéke elérte a 800 millió eurót, azaz hozzávetőleg a 320 milliárd forintot.
Alekszandar Vucsics szerb államfő szerint az összeg nagyrészt pontos – az ukrajnai orosz invázió 2022-es kezdete óta. Üzleti lehetőségként értékelte a kivitelt, ugyanakkor kikötötte, hogy a háborúban nem állhatnak egyik fél oldalára sem.
Valóban, lőszert exportálunk
– ismerte el, de hozzátette, ez a gazdasági felemelkedés eleme, és fontos országa számára. Szavai szerint Szerbia közvetlenül Ukrajnába vagy Oroszországba nem exportálhat, ugyanakkor több szerződést kötött amerikai, spanyol, cseh és más cégekkel. „Hogy mit csinálnak a megvásárolt lőszerrel, az végső soron az ő dolguk” – idézte a belgrádi N1 portál az elnökkel készített interjút.
Azt mondta, az ő feladata csupán annyi, hogy megbizonyosodjon az értékesítés törvényes kereteiről. „Vannak barátaink Kijevben és Moszkvában egyaránt, mivel ők a mi szláv testvéreink” – nyilatkozta Vucsics.
A szerb és az orosz elnök évek óta nem találkozott
A kérdésre, hogy valóban 800 millió euró értékben adtak el lőszert, igennel válaszolt, de magyarázatul hozzáfűzte, nem egy, hanem inkább két-három év alatt.
Szerbia nem tagja sem a NATO-nak, sem az EU-nak – emlékeztetett a brit portál. A lakosság egy része érzelmileg kötődik Oroszországhoz, és elvárják, hogy Moszkva hiúsítsa meg Koszovó (már megtörtént) nemzetközi elismerését, miközben sokan nem tudják megbocsátani, hogy az Atlanti Szövetség 1999-ben bombázta az országot.
A szerb elnök a nyugati nyomás ellenére sem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben.
Nem állította le a két ország közötti légi közlekedést, bár azt állítja, elkötelezett Szerbia uniós tagsága mellett.
Sokáig próbált egyensúlyt tartani a Nyugat és Oroszország között, valamint tisztes távolságot maga és az orosz elnök között. Európa és az Egyesült Államok évek óta fáradoznak ezen, a kulcsszereplő pedig Christopher Hill amerikai nagykövet, aki egy hónappal az Ukrajna ellen indított invázió után érkezett Belgrádba.
„Hill sikeres munkát végzett” – állította egy meg nem nevezett nyugati diplomata, aki azzal érvelt, hogy Vucsics évek óta nem találkozott Vlagyimir Putyinnal. A távolságtartás másik jele, hogy Szerbia közvetve lőszerrel látja el Ukrajnát.
A szovjet szabvány
Elemzők szerint a Nyugat számára fontosabbá vált Ukrajna támogatása, mint a szerb demokratikus reformok kikényszerítése.
Vucsics óvatosan nyilatkozik az Ukrajnába küldött lőszerekről, hogy ne vívja ki a szerb szélsőjobb haragját – véli a bécsi Humán Tudományok Intézetének munkatársa. Ugyanakkor – Ivan Vejvoda szerint – Szerbia hatalmas segítséget nyújt Ukrajnának Oroszország ellen.
Szerbia – még Jugoszlávia részeként – fejlett hadiiparral rendelkezett a hidegháború éveiben. Szovjet szabványú lőszereket gyárt mind a mai napig, ugyanolyanokat, mint amilyeneket az ukrán fegyveres erők használnak.
Vucsics szerint a hazai termelés hatalmas előnye, hogy a nyugatinál olcsóbb, így nem tartja kizártnak a szerb lőszerkivitel volumenének növelését.
(Borítókép: Ukrán és Francia katonákkal tartott katonai kiképzés Lengyelországban 2024. április 4-én. Fotó: Wojtek Radwanski / AFP)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!