Reformpárti vagy konzervatív lesz-e a perzsa állam következő elnöke?

További Külföld cikkek
-
Három eltűnt amerikai katona holttestét megtalálták Litvániában, egyet még keresnek a mocsárban
- Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot
- A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot
- Ezrek maradnak munka nélkül Szerbiában, mert lelépnek a külföldi befektetők
- Egész nemzeteket vertek át április elsején, és ehhez internet sem kellett
Az iráni állam az elnök és kísérete halálát továbbra is balesetként kezeli. Ebrahim Raiszit mártírként búcsúztatták, mivel elnöki kötelességei teljesítése közben halt meg. Temetésén több tízezren vettek részt májusban szülővárosában, az északkelet-iráni Meshedben.
Az iráni alkotmány 131. cikkelye rendelkezik az utódlásról. Ennek értelmében az elnök halála esetén az új választásokat 50 napon belül meg kell tartani. Az elnöki feladatokat az új elnök beiktatásáig az első számú alelnök, jelen esetben Mohamed Mokhber látja el.
Kik az esélyes jelöltek?
Május 30-ig összesen nyolcvanan regisztrálták magukat elnökjelöltként, azonban az Őrök Tanácsa a legtöbbjüket diszkvalifikálta, mivel életvitelük alapján nem feleltek meg az 1979-es iszlám forradalmat követően elfogadott alkotmányban foglaltaknak. A vallási és civil jogászokból álló tizenkét tagú Őrök Tanácsa Mahmúd Ahmadinedzsád korábbi elnök (2005–2013), valamint Ali Laridzsáni volt parlamenti elnök és Irán korábbi fő nukleáris tárgyalója jelöltségét is elutasította.
Az iráni politikai rendszer egyik legbefolyásosabb szerveként működő Őrök Tanácsa mindössze hat – öt konzervatív és egy reformer – jelölt indulását hagyta jóvá. A konzervatív jelöltekhez tartozik Mohamed Báqer Qalibáf, Szaid Dzsalili, Mosztafa Púrmohammadi, Alireza Zakáni és Amir-Hoszein Qazizáde Hásemi. Az utóbbi két jelölt nem sokkal a választások előtt visszalépett a többi konzervatív jelölt javára. Egyedüli reformer jelöltként Maszúd Pezeskián száll ringbe.
Fontos megjegyezni, hogy Iránban nem léteznek politikai pártok, csak irányzatok és érdekközösségek.
Bár a konzervatívok, reformisták és mérsékeltek nem egységesek, de eseti alapon együttműködnek egymással. A kulcsfontosságú kérdésekben, mint például az iszlám forradalom örökségének továbbvitele, a regionális hatalmi státuszra való törekvés politikája, beleértve az iráni nukleáris és rakétaprogramot, a különböző irányzatok között nemzeti konszenzus alakult ki.
A választópolgárok jelöltpreferenciáját és részvételi hajlandóságát vizsgáló közvélemény-kutatások adatai igen nagy eltérést mutatnak, azonban a legtöbb közvélemény-kutató cég mérései alapján Mohamed Báqer Qalibáf (az iráni parlament jelenlegi elnöke, Teherán volt polgármestere), Szaid Dzsalili (a Legfelsőbb Védelmi Tanács volt titkára, korábbi nukleáris főtárgyaló) és Maszúd Pezeskián (sebész, volt egészségügyi miniszter) számítanak a legesélyesebb jelölteknek.
A független GAMAA közvélemény-kutató cég tíz nappal a választások előtt készített felmérést, amelynek alapján a legnépszerűbb jelölt Maszúd Pezeskián (37,7 százalék), őt követi Szaid Dzsalili (29,4 százalék) és Mohamed Báqer Qalibáf (8,3 százalék). Ezzel szemben az iráni parlament kutatóközpontja, a Majles Research Center napokban közölt felmérése szerint a legnépszerűbb jelölt Mohamed Báqer Qalibáf (20,7 százalék), akit Maszúd Pezeskián (18,9 százalék) és Szaid Dzsalili (18,2 százalék) követnek.

Ali Hámenei hagyományosan távol tartja magát attól, hogy nyilvánosan és egyértelműen állást foglaljon bármelyik jelölt mellett. Ugyanakkor Mohamed Hátámi (1997–2005) és Haszan Róháni (2013–2021) volt reformista elnökök a közösségi médiában elhelyezett videóüzenetben nyíltan Pezeskián elnökjelöltségét támogatták.
Mekkora részvétel várható a választáson?
A jelöltpreferenciához hasonlóan a részvételi hajlandóság mutatói is jelentős mértékben eltérnek. A GAMAA által közölt adatok alapján a megkérdezettek csupán 22,4 százaléka ígérte biztosra a részvételét, 65,5 százalék biztosan nem vesz részt a választáson, 12,1 százalék pedig egyelőre bizonytalan. A Majles Research Center által közzétett adatok alapján várhatóan jóval többen vesznek részt a választáson, ugyanis a megkérdezettek 45,5 százaléka ígérte biztosra a részvételét, míg 21,4 százalék biztosan távol marad az urnáktól, 31,8 százalék pedig egyelőre bizonytalan a részvételi szándékát illetően.
Az 1979 óta fennálló politikai berendezkedés népi legitimitása szempontjából kulcskérdés, hogy a pénteki elnökválasztáson hányan vesznek részt. Mivel az iráni társadalom hagyományosan aktív választó volt, a politikai vezetés joggal hivatkozhatott a fennálló politikai rendszer széles népi támogatottságára. A 2009-es elnökválasztáson a szavazásra jogosultak 85 százaléka, míg a 2013-as és 2017-es választáson a 73 százaléka vett részt.
A helyzet azonban az előző két választás óta jelentősen megváltozott. A 2021-es elnökválasztáson a részvételi arány az 50 százalékot sem érte el, a 2024. márciusi parlamenti választásokon pedig a szavazásra jogosultaknak csupán kicsivel több mint 40 százaléka vett részt. Ráadásul a szavazatok jelentős része, mintegy 6-8 százaléka érvénytelen volt. Ali Hámenei legfőbb vallási és politikai vezető ezért az utóbbi időszakban többször is szavazásra buzdította az irániakat, és felhívta a figyelmet a magas választási részvétel fontosságára.
A kampányt uraló témák
Az elnökválasztási kampányban öt vitát tartottak, melyek során a jelöltek a gazdasági, külpolitikai, kulturális, és az állam működésével kapcsolatos kérdésekben ütköztethették volna álláspontjaikat és programjaikat. Valódi vita azonban nem alakult ki, mivel a résztvevők gyakran monológot adtak elő és érdemben nem reflektáltak egymásra, így a viták hamar ellaposodtak.
A kampány központi témáját Irán régóta tartó kedvezőtlen gazdasági helyzete miatt a gazdaságot érintő kérdések és a megélhetési nehézségek szolgáltatták. A jelöltek mindegyike egyetértett abban, hogy az iráni gazdaság súlyos problémái elsősorban a perzsa államra kivetett bonyolult és sokszereplős szankciós rezsimre vezethetők vissza.
A kampányban a gazdasági kérdések mellett a határbiztonság és a migráció is szerepet kapott. A leghatározottabb kijelentéseket ezen a területen Mohamed Báqer Qalibáf tette, aki megválasztása esetén teljes hosszában lezárná Irán keleti határát az Afganisztán és Pakisztán jelentette biztonsági fenyegetések (irreguláris migráció, kábítószer-kereskedelem és terrorfenyegetettség) miatt. Kampányának másik sarkalatos pontját az Iránban engedély nélkül tartózkodók kitoloncolásával kapcsolatos ígéretei jelentik.

A gázai háború és a palesztinok ügye az elnökválasztási kampányban nem volt központi téma, ugyanis ezek a kérdések nem képezik fontos részét az iráni belpolitikai diskurzusnak. A palesztinok melletti hangos kiállással Iránban nem lehet szavazatokat szerezni.
Bármilyen eredmény is születik a pénteki elnökválasztáson, az új elnök személye önmagában nem fog jelentős bel- és külpolitikai irányváltást eredményezni, mivel a legfontosabb politikai kérdésekben a 85 éves Ali Hámenei legfőbb vallási és politikai vezető dönt. Az elnök – valamint a miniszterek és a parlament – feladatkörét az iráni politikai struktúra jelentős mértékben korlátozza, ezért feladata nem több, mint a legfőbb vallási és politikai vezető és tanácsadói által meghatározott politikai irányvonal követése. Bár az iráni alkotmány szerint a köztársasági elnöki poszt a második legfontosabb közjogi méltóság, az elnök valójában egy magasabb akarat végrehajtója. Hivatalba lépését a márciusban megválasztott konzervatív többségű parlamentnek is jóvá kell hagynia. Amennyiben egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok abszolút többségét, második forduló jön, amelyben a két legtöbb szavazatot szerzett jelölt mérkőzik meg egymással.
A szerző a Migrációkutató Intézet kutatója.
(Borítókép: Az elnökjelöltek képét ábrázoló óriásplakát Teheránban, Iránban 2024. június 17-én. Fotó: Majid Asgaripour / WANA / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni
Sergio Alfieri szerint több kritikus pillanat is volt a kezelés alatt.
március 25., 20:38
- Külföld
Három eltűnt amerikai katona holttestét megtalálták Litvániában, egyet még keresnek a mocsárban
A négy katona március 25-én egy mentőexpedícióban veszett oda a lápban.
5 perce
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
1 órája
- Címlapon
Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban
A vizsgálat lezárultáig nem engedték Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy évadot hirdessen.
1 órája
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Külföld
Kiderült, miért titkolta a CIA a Kennedy-gyilkosság aktáit
Nem véletlenül aggódott az ügynökség.
március 25., 20:50
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Címlapon
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel
Csizi Péter a bicskei gyermekotthonnál találkozott tavaly a Tisza Párt elnökével.
28 perce
- Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg
Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.
március 25., 20:48
- Külföld
Besokalltak a svédek az áremelkedés miatt, bojkottálják a szupermarketeket
Kiverte a biztosítékot az élelmiszerek ára.
március 25., 16:43
- Külföld
Zelenszkij már a feltétel nélküli tűzszünetet sem vetné el – jönnek a részletek a megállapodásról
Egy lépéssel közelebb lehet a béke.
március 25., 18:19
- Külföld
„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak
Az elnök másodosztályú filmesnek nevezte a sztárt.
március 25., 17:58
- Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
Két órája repültek, mikor kiderült a baki.
március 25., 06:27
- Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.
március 25., 06:24
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Címlapon
Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot
Minden jogorvoslatot megragad az ítélet ellen.
22 perce
- Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre
Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.
tegnap, 21:52
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Külföld
Meghalt Mia Love, az első afroamerikai republikánus kongresszusi képviselőnő
A politikust 2014-ben választották be az amerikai képviselőházba.
március 25., 12:10
- Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.
március 25., 07:26
- Külföld
Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg
Mindkét fél előrelépésről beszélt, Ukrajnát is tájékoztatták.
március 25., 08:21
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Címlapon
Sulyok Tamás: Ha rám azt lehet mondani, hogy egy szatyor fing vagyok, az a közbeszéd egy meghatározott stílusa
A köztársasági elnök a közelmúltbeli politikai beszédekről mondta el a véleményét.
tegnap, 19:58
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Külföld
A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát
Az LMBTQ-közösség és támogatói egyre erősebb nyomást gyakorolnak a változtatás érdekében.
március 25., 12:12
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Külföld
Rekordösszegű kártérítést kapott a férfi, aki évtizedekig várta a kivégzését ártatlanul
Senki nem töltött ennyi időt a halálsoron.
március 25., 15:26
- Címlapon
A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot
Sikerülhet Elon Musknak még Trump elnöksége alatt eljutnia a Marsra?
42 perce
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
tegnap, 14:59