- Külföld
- szlovákia
- magyarország
- barátság kőolajvezeték
- lukoil
- robert fico
- ukrajna
- denisz smihal
- olajszállítás
Szlovákia megoldást javasolt az ukrajnai orosz kőolajtranzit helyreállítására
További Külföld cikkek
- Csaknem 250 év után nyíivánították védett állatnak Amerika szimbólumát
- Európa egyik legrégebbi karácsonyi vásárában jártunk
- Az oroszok szerint egy ukrán drón zuhant egy bevásárlóközpontra, legalább egy ember meghalt
- Ajtók és ablakok törtek be, több lakás megrongálódott egy robbanásban Maroshévízen
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
Szlovákiát és Magyarországot érinti a Barátság kőolajvezeték déli ágán át történő olajszállítások Kijev általi leállítása, miután Kijev szankciókat rótt ki a Lukoil orosz kőolajipari cégre – adta hírül az MTI.
Robert Fico „technikai megoldást javasolt az ukrán partnereknek, amelynek több fázisában Szlovákia is részt venne” – közölte a kabinet, de további részleteket nem árult el.
A szlovák kormány hivatala szerint az alternatív szállítások többe kerülnének, és műszakilag nem megoldhatók a szlovákiai Slovnaft kőolaj-finomító számára.
A KÖZELI ÓRÁKBAN ÉS NAPOKBAN INTENZÍV TÁRGYALÁSOK FOLYTAK A LEGMAGASABB SZINTEKEN
– közölte a kormányhivatal.
Az Európai Unió által 2022-ben az orosz olajszállításokra kivetett szankciók alól Szlovákia, Magyarország és Csehország felmentést kapott. A lengyel Orlen tulajdonában lévő cseh kőolaj-finomítóknak nem a Lukoil a szállítója, így a vita őket közvetlenül nem érinti.
A SZLOVÁK KORMÁNYHIVATAL KÖZÖLTE, HOGY ROBERT FICO MINISZTERELNÖK PÉNTEKEN UKRÁN PARTNERÉVEL, DENISZ SMIHALLAL TÁRGYALT.
Mint azt korábban megírtuk, Kijev szankciókkal akadályozza a legnagyobb moszkvai olajipari magáncég, a Lukoil által Közép-Európába értékesített kőolaj vezetékeken keresztül történő szállítását. Ezzel részben semmissé vált Magyarország az európai uniós szankciók alóli mentessége. Mivel leállt a Lukoil szállítása, a Mol és a Lukoil azon dolgozik, hogy megoldást találjanak – mondta Szijjártó Péter még a múlt héten.
A tárcavezető azt emelte ki, hogy ezzel a lépéssel nem csupán Magyarország és Szlovákia energiabiztonságát veszélyeztetik, hanem megsértik az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodást is. És tájékoztatott arról, hogy Brüsszelben összeült a kérdést napirendre tűző kereskedelempolitikai bizottság.
Azt is megírtuk, a július 26-i Kormányinfó fő témája az Ukrajna által leállított kőolajszállítás volt, amely miatt üzemanyaghiány is felléphet, ha a helyzet nem oldódik meg.