A tizenéves, aki túlélte az agyevő amőba által okozott fertőzést
További Külföld cikkek
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
A 14 éves Afnan Jaszim vélhetően júniusban fertőződött meg, miután megmártózott egy indiai tóban, Kerala állam déli részén. Orvosa szerint a szennyezett vízből akkor kerülhetett a Naegleria fowleri, közismertebb, ijesztő nevén az agyevő amőba szervezetébe.
Az általa okozott betegség, az elsődleges amőbás meningoencephalitis, a PAM halálozási aránya 97 százalék, azaz a túlélési esély minimális. A meningoencephalitis az agyhártya és agyvelő együttes, súlyos fertőzését jelenti. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ szerint 1971 és 2023 között négy országban – Ausztráliában, az Egyesült Államokban, Mexikóban és Pakisztánban – csupán nyolcan élték túl a betegséget.
Afnan Jaszim ezek szerint a kilencedik.
Az infekciót minden esetben a tünetek megjelenése után a kilenc óra és az öt nap közötti idősávban diagnosztizálták, ami kulcsfontosságú a sikeres gyógyulásban. A PAM tünetei közé tartozik a fejfájás, a láz, a hányinger, a hányás, a tájékozódási zavar, a nyakmerevség, az egyensúlyvesztés, nem utolsósorban pedig a görcsös rohamok és/vagy hallucinációk.
Afnant öt nappal a fürdés után rohamok gyötörték, és erős fejfájásra panaszkodott. A szülők orvoshoz vitték, de állapota nem javult – jelentette a BBC. Tejtermelő apja, MK Szidikki nem sokkal korábban egy másik vírus következményeiről olvasott azok után, hogy egy fiú meghalt Keralában, és akkor véletlenül a kezébe került egy cikk az agyevő amőbáról és tüneteiről. Azonnal kórházba vitte a fiát, de nem tudtak rajta segíteni, egy másikban pedig nem volt neurológus.
Magyarországon is van agyevő amőba
A harmadikban végre találtak egy gyermekorvost, aki azonnal a PAM-ra gyanakodott, miután elmondták neki, hogy a fiú egy tóban fürdött. Abdul Rauf 24 órán belül diagnosztizálta, hogy Afnant valóban agyevő amőba fertőzte meg. Az orrjáraton át jut be az emberi szervezetbe, majd a koponya alján található, a szaglóidegek jelzéseit továbbító cribriform lemezen keresztül jut el az agyba.
A parazita különböző vegyi anyagokat bocsát ki, és szó szerint elpusztítja az agyat
– magyarázta az orvos.
A legtöbb beteg halálát a koponyán belüli megnövekedett nyomás váltotta ki. A gyilkos amőba édesvízi tavakban, különösen meleg vízben érzi jól magát, ezért az indiai orvos mindenkinek azt tanácsolja, ne ugorjanak vagy merüljenek a vízbe.
Magyarországon is van agyevő amőba
– ezt állítja Török Júlia Katalin, az ELTE Biológiai Intézetének egyetemi adjunktusa. Szerinte ugyanis az extrém meleg itt is mind gyakoribb, álló- és áramló vizeink egyaránt jelentősen felmelegszenek. A körülmények kedveznek a Naegleria fowleri megjelenésének, amely az Antarktisztól eltekintve a világ minden táján előfordul.
Eltökélte, hogy ápoló lesz
Az agyevő amőba által okozott fertőzés szerencsére viszonylag ritka: 1965 óta mindössze négyszáz PAM-esetet regisztráltak. Nem kizárt persze, hogy a fertőzések száma ennél nagyobb volt, csak különböző okokból nem sikerült azonosítani a betegséget. Nigériában csecsemőket fertőzött a fürdővízben is megjelent amőba. A szakemberek rendkívül fontosnak tartják a víz fertőtlenítését, klórozását.
Az indiai Keralában az eltelt hat évben két PAN-beteget azonosítottak, az idén azonban már hat esetet jegyeztek. Hárman meghaltak, a negyedik válságos állapotban van, az egyik reagálni kezdett a kezelésre, míg Afnant már a kórházból is hazaengedték.
India teen is rare survivor of brain-eating amoeba: Afnan Jasim, 14, is thought to be just the ninth person in the world to survive the brain infection. https://t.co/jkRIG7EpFy pic.twitter.com/mrPVHtMvhq
— Global Voters (@global_voters) July 30, 2024
Őt antimikrobiális gyógyszerek kombinációjával gyógyították, amit közvetlenül a gerincbe fecskendeztek. Három nap elteltével már javult az állapota. Felépülése olyan mély befolyást gyakorolt rá, hogy eltökélte, ápoló lesz.
(Borítókép: Zakir Hossain Chowdhury / NurPhoto / Getty Images)