Visszatér Bangladesbe a menekülő volt kormányfő

2024.08.09. 15:09
Az Indiába menekült Vazed Haszina visszatérhet Bangladesbe azután, hogy az új ideiglenes kormány kiírja a következő választásokat – fia szerint viszont nem biztos, hogy részt is vesz a következő kiírásban.

Visszatér hazájába Vazed Haszina volt bangladesi miniszterelnök, amint az ügyvezető kormány előkészíti az új parlamenti választásokat – közölte az Indiába menekült volt kormányfő fia pénteken egy indiai lapnak nyilatkozva. Az Egyesült Államokban élő Szajíb Vazed azt nem erősítette meg, hogy anyja akar-e indulni a választásokon.

Vazed Haszína a több hétig tartó, több száz halálos áldozatot követelő bangladesi tüntetések hatására hétfőn lemondott kormányfői tisztségéről, és egy katonai helikopterrel Indiába menekült. Mohamed Sahabuddin államfő Haszina távozása után egy nappal feloszlatta a parlamentet, majd bejelentette, hogy választásokat fognak kiírni, addig átmeneti kormány vezeti az országot, és ezt a tüntetők követelésének megfelelően a 84 éves Muhammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdász fogja vezetni, hivatalosan főtanácsadóként. Az átmeneti kormány csütörtökön már le is tette a hivatali esküt. Kiemelt feladata lesz a parlamenti választások előkészítése és kiírása.

Szajíb Vazed, a volt miniszterelnök fia a Times of India című napilapnak elmondta, hogy anyja „jelenleg Indiában tartózkodik, és abban a pillanatban visszatér Bangladesbe, amikor az ideiglenes kormány kiírja a parlamenti választásokat”.

Arra nem tért ki, hogy Vazed Haszína indul-e a választásokon. Elmondása szerint anyja úgy tervezte, hogy kormányfői ciklusa letöltése után visszavonul a politikától.

Sohasem voltak politikai ambícióim, és már letelepedtem az Egyesült Államokban. De az elmúlt napok bangladesi fejleményei rámutattak, hogy az ország vezetésében vákuum alakult ki. Aktivizálnom kellett magamat a párt (az Avami Liga) érdekében, és rögtön az élvonalba kerültem

– nyilatkozta Joy a lapnak.

Vazed Haszina indiai sajtójelentések szerint Nagy-Britanniában tervez menedéket kérni. A brit belügyminisztérium nem erősítette meg ezt az indiai sajtóértesülést.

Bangladesben a múlt hónapban törtek ki tömeges tiltakozások egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn. A július végéig, több mint három héten át tartó erőszakos tömegtüntetések idején mintegy négyszázan vesztették életüket, ezrek sérültek meg, és mintegy 11 ezer embert letartóztattak. A kormányellenes tüntetések egy időre szüneteltek, miután a kvóták nagy részét a legfelsőbb bíróság eltörölte, de újrakezdődtek, és Vazed Haszína lemondásáig folytak.