Kim Dzsongun buldózerrel esett neki gyűlölt mostoha nagyanyja villájának

2024.08.10. 08:52
Kim Dzsongun mostoha nagyanyja, Kim Szonge hálózatokat kovácsolt, a Női Ligát pedig hatalmi bázisként használta, hogy valamelyik vér szerinti fiát ültesse az ország élére, így nem meglepő módon az államalapító Kim Ir Szen második felesége nem örvend nagy tiszteletnek a Kim-dinasztia hatalmat birtokló ága körében. Emlékét eltörölve most egykori villáját is lerombolták.

Műholdas felvételek szerint Kim Dzsongun észak-koreai diktátor leromboltatta gyűlölt mostoha nagyanyja, a 2014-ben elhunyt Kim Szonge birtokát – írja a Bild.

A lap szerint Kim Dzsongun legújabb lépése egy újabb példa az észak-koreai vezető pusztító dühére. A kommunista vezető az idei év elején már lebontatta az újraegyesítés emlékművét. Ezzel egyértelmű jelzést akart küldeni az elnyomott lakosságnak, hogy családi dinasztiájának nincs terve a Dél-Koreával való újraegyesítésre. Az édesapja, Kim Dzsongil vezetése alatt készült épületet „szemet bántónak” bélyegezte.

Kim Dzsongun nem sokkal később országa alkotmányában a „fő ellenségként” rögzítette Dél-Koreát. Phenjan azóta is háborúval fenyegeti déli szomszédját.

Most nagyapja, az államalapító Kim Ir Szen második feleségének villája került célkeresztbe. Észak-Koreában azonban semmi sem történik ok és üzenet nélkül: Kim Dzsongun világossá tette, hogy a családfa melyik ágához tartozik a kizárólagos hatalom – vélik a szakértők.

Kiütötte volna Kim Dzsongunékat a hatalomból

Kim Ir Szen első felesége, a jelenlegi vezető nagyanyja halála után újranősült, és új családot alapított. A rivális „vérvonalak” között azonban megromlott a viszony, mivel Kim Szonge állítólag saját fiát próbálta vezetővé megtenni.

Az államalapító első feleségét, Kim Dzsongszukot – aki 1949-ben vetélésben halt meg – Észak-Koreában az „örökös elnök” feleségeként és a „szeretett vezető” Kim Dzsongil édesanyjaként szentként tisztelik. Ám nincs ebben a helyzetben Kim Ir Szen második felesége. Kim Dzsongil a hatalmi igények érdekében mostohaanyját házi őrizetbe helyezte, féltestvérét, Kim Pjong Ilt pedig Észak-Korea lengyelországi nagyköveteként gyakorlatilag száműzetésbe küldte.

Mivel Kim Dzsongil nem tudott erőszakot alkalmazni mostohaanyján, férje 1994-ben bekövetkezett halála után megengedték neki, hogy élete utolsó tíz évét egy fővároshoz közeli villában töltse. Most a műholdfelvételekből kiderült, hogy házát a földdel tették egyenlővé, emlékét pedig örökre eltüntették.

Koreai megfigyelők arról beszélnek, hogy Kim Dzsongun apja valóságos gyűlöletet érzett mostohaanyja iránt. Ő nagyon aktív volt az 1970-es években. First Lady szerepén kívül több hivatalos tisztséget is betöltött, többek között egy olyan tömegszervezetet vezetett, amelyhez minden észak-koreai háziasszony köteles volt csatlakozni

– mondta a Bildnek Frederic Spohr Korea-szakértő, a dél-koreai Friedrich Naumann Alapítvány igazgatója.

„Ebben az időben a Kim apjával való politikai rivalizálás is kiéleződött. Hálózatokat kovácsolt, és a Női Ligát hatalmi bázisként használta, feltehetően abban a reményben, hogy valamelyik vér szerinti fia átveszi a hatalmat” – tette hozzá a szakértő.