- Külföld
- fukushima
- atomerőmű
- atomenergia
- japán
- földrengés
- nukleáris energia
- nukleáris üzemanyag
- katasztrófa
Emberi hiba miatt nem tudják kihozni a fukusimai atomerőmű nukleáris üzemanyagát
A Tokiói Elektromos Áram Vállalat (TEPCO) augusztus 22-én tervezte kihozni a földrengés és árvíz sújtotta fukusimai atomerőmű kettes számú reaktorának nukleáris üzemanyagát, azonban alig több mint egy órával a művelet kezdete után leállították azt.
A kudarc oka emberi hiba volt, ugyanis a törmelék eltakarítására való csöveket rossz sorrendben rakták össze: a kettes elem után jött a hármas, majd a négyes, az egyes, és végül az ötös, ami miatt nem volt biztonságos a nukleáris anyag kivonása.
„Jelenleg a hiba miértjét keressük” – nyilatkozta a TEPCO szóvivője. Egyelőre arról nem informálták a japán Kyodo News hírügynökséget, hogy mikor próbálják meg ismét kihozni a sugárzó anyagot a lerombolt reaktorból.
Ez a művelet csak egy próbaakció lett volna, melynek során három gramm üzemanyag-maradékot akartak kihozni a kettes számú reaktorból nagyjából 2 hét leforgása alatt. Ez a három sérült energiafejlesztő közül a legjobban feltérképezett, valamint csak ez nem szenvedett hidrogénrobbanást, így először ezt szeretnék hatástalanítani. A TEPCO számításai szerint az egyes, kettes és hármas reaktorokban nagyjából 880 tonna üzemanyagmaradék található.
A fukusimai atomerőművet 2011 március 11-én sújtotta 10 méternél is magasabb hullámokkal érkező árvíz, miután Japánt egy 9-es erősségű földrengés rázta meg. Ennek következtében a reaktorok hűtőrendszereibe nem jutott áram, az egyes és hármas egységben elindult a leolvadás, majd a négyessel együtt felrobbantak. Ez volt a legsúlyosabb atomkatasztrófa az 1986-os csernobili erőmű megsemmisülése óta.