- Külföld
- egyesült államok
- letartóztatás
- magyarország
- külgazdasági és külügyminisztérium
- reakció
- oroszország
- szankciók
- csempészet
Reagált a külügyminisztérium az amerikaiak által letartóztatott magyar férfi ügyére
További Külföld cikkek
- Miért hirdettek Dél-Koreában 75 év alatt tizenhatszor hadiállapotot?
- Európa 100 ezer katonát küldhet Ukrajnába, már zajlanak a tárgyalások
- Mit hozott 2024 több mint 60 választása az embereknek?
- Senki sincs biztonságban, az ukránok és az oroszok egyenként levadásszák a fontos figurákat
- Jogerősen is elítélték Nicolas Sarkozy korábbi francia elnököt
Mint korábban írtuk, az amerikai igazságügyi minisztérium közölte, hogy egy magyar nemzetiségű férfit vettek őrizetbe az amerikai hatóságok Oroszországba irányuló, tiltott exporttevékenység gyanúja miatt.
Az illetőről utóbb újabb információk láttak napvilágot a hazai sajtóban, többek közt arról is, hogy az édesanyja a magyar külügyminisztériumhoz köthető intézmény, a HEPA irodavezetője volt.
Ezzel kapcsolatban kérdéseket küldtünk a tárcának, amely az Index megkeresésére válaszolva több információt is közölt az ügyről. Egyrészt azt írták, hogy a letartóztatást követően „az államügyészi hivatal tájékoztatta a területileg illetékes magyar konzulátust, azonban a fogva tartott személy nem igényelt magyar konzuli védelmet”.
Azzal kapcsolatban, hogy a gyanúsított édesanyja korábban a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség irodavezetője volt, azt írták:
Ficzere Margarita nem töltött be pozíciót magyar állami cégben. A Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai partnerirodájának volt az alkalmazottja, amely egy orosz cég volt, feladata pedig a magyar vállalatok termékeinek és szolgáltatásainak népszerűsítése Oroszországban és a kaukázusi régióban.
„A partneriroda 2023 márciusában megszüntetésre került, Ficzere Margarita nem áll szerződéses jogviszonyban a Külügyminisztériummal” – közölte a tárca.
A gyanúsított ezt mondta a kihallgatásán
Ezenkívül az Index egy, az ügyre rálátással bíró, de anonimitást kérő forrástól úgy értesült, hogy a gyanúsított az amerikaiaknál történt kihallgatásán elsősorban spanyol állampolgárként beszélt önmagáról, nem magyarként.
Ez egyébként egybevág azzal, amit a 444.hu is írt előzőleg, vagyis hogy a férfi nagyjából 20 éve Spanyolországban él, és három gyereke született spanyol feleségétől (illetve megmagyarázhatja azt is, hogy az illető miért nem kért magyar konzuli védelmet).