A szankciókat kijátszva, pofonegyszerű módon csempészik a luxusautókat Oroszországba
További Külföld cikkek
- Ketten meghaltak az osztrák Alpokban egy lavinában
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
- Orosz tankerhajó szabotázsa okozhatta a kábelszakadást a Balti-tengeren
A szankciók kivetésekor az volt az elképzelés, hogy ha az alkatrészszállítások leállításával kiéheztetik az orosz hadigépezetet, a luxuscikkek szállításának leállításával pedig a magas rangú orosz üzletembereket és az oligarchákat, akkor is kárt okoznak Vlagyimir Putyin országának, ha nem állnak vele közvetlen összetűzésben.
Az Oroszországba irányuló export 2022 februárja után a nullára zuhant vissza, ugyanakkor meredeken emelkedett a szomszédaihoz irányuló kivitel. Kirgizisztán drónfelszerelést vásárolt Nagy-Britanniától, Azerbajdzsán pedig luxusautókat.
Ugyanakkor Azerbajdzsán saját luxusautó-exportja hirtelen megugrott, holott az országban nem gyártanak ilyen típusú járműveket. Az autókat Azerbajdzsánból a Kaukázus többi államába szállították, köztük Georgiába – jelentette a helyszínről a Sky News tudósítója.
This is the moment the team spotted and followed a convoy of trucks carrying what looked like brand new Range Rovers pic.twitter.com/pcaqLBvYcd
— Sky News (@SkyNews) September 24, 2024
Georgiából egyetlen út vezet Oroszországba. Közvetlenül a határ előtt van a Lars ellenőrzőpont, amely gyakorlatilag egy óriási kamionparkoló.
Amikor a brit hírtelevízió stábja leparkolt, vadonatúj, a többi között Németországból és az Egyesült Királyságból származó luxusautókat fedeztek fel a murvával beszórt pihenőhelyen.
These luxury cars are banned from being sold in Russia, after sanctions were put in place when Ukraine was invaded.
— Sky News (@SkyNews) September 24, 2024
But we've found they are being transported to the country - as @EdConwaySky saw first hand 👇
A riporter szerint olyan autók vesztegeltek, mint egy előkelő londoni, „mayfairi szálloda” előtt.
A szankciók büntetlenül kijátszhatók
A Larsban töltött két nap alatt kiderült, hogy az autókat felbérelt sofőrök szállítják a határra Tbiliszi bemutatótermeiből vagy közvetlenül a fekete-tengeri Poti vagy Batumi kikötőjéből. Fogalmuk sincs, hogy az autók honnan érkeztek.
Az autók exportját Oroszországba – a Nyugathoz hasonlóan – Georgia is tiltja, a szankció azonban több kiskapuval is kijátszható.
Az egyik az, hogy az autók vámkezelés után ideiglenes rendszámot kapnak, majd a grúz sofőr azt mondja: Kirgizisztánba tart vele – Oroszországon keresztül. Miután azonban átér a határon, „elfelejt” tovább hajtani bejelentett úti célja felé. Ilyenkor már a kutya sem törődik a Mercedes vagy Porsche sorsával.
The investigation began when a colleague sent a photo to @EdConwaySky from the Russia-Georgia border checkpoint.
— Sky News (@SkyNews) September 24, 2024
It showed car parks filled with luxury vehicles from Europe pic.twitter.com/uWGORwP5nX
A csempészhálózatban – legalábbis a tudósító szerint – gyakorlatilag senki sem vonható felelősségre, így a szankciók büntetlenül kijátszhatók.
A statisztika szempontjából az áru Azerbajdzsánba és Georgiába érkezik, majd nyomtalanul eltűnik, miközben Oroszországban a luxuscikkekből nincs hiány – legfeljebb többe kerülnek. Az üzleten mindenki nyer, az ukránokat kivéve.
A szankciók a háború végéig tartanak
Az orosz határ felé vezető úton két trélert is felfedeztek – vadonatúj Range Roverekkel. A parkolóban lefényképezett alvázszámuk alapján kiderült, hogy áprilisban kerültek le a gyártósorról a Jaguar Land Rover Birmingham melletti, solihulli üzemében.
Despite this, @EdConwaySky and his team spent two days close to the border watching luxury cars being brought into Georgia, and then sent over into Russia pic.twitter.com/jLKIbqacaH
— Sky News (@SkyNews) September 24, 2024
A gyártó elismerte: tisztában van azokkal a kockázatokkal, hogy az autók, a szankciókat megszegve, Oroszországban kötnek ki. Szóvivője hozzátette azonban, hogy kizárólag olyan országok kiskereskedőinek a megrendeléseit teljesítik, amelyek nem határosak Oroszországgal.
A brit kormány szerint nagyjából 20 milliárd fontnyi árukereskedelem esik a szankciók hatálya alá.
A gazdasági nyomást addig fokozzuk, amíg Oroszország be nem fejezi az Ukrajna elleni brutális invázióját
– közölte a kormányszóvivő.
(Borítókép: A kazbegi határátkelő a grúziai Sztepantsminda Kazbegi településen 2022. szeptember 30-án. Fotó: Davit Kachkachishvili / Anadolu / Getty Images)