Magyar egyházi küldöttek is jelen vannak a vatikáni püspöki szinóduson

2024.10.01. 14:19
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a Magyar Görögkatolikus Egyház képviselői is részt vesznek azon a püspöki szinóduson, amely október 27-ig tart, és Ferenc pápa vezetésével imavirrasztással veszi kezdetét a Szent Péter-bazilikában kedden este.

Az MTI tudósítása szerint az imavirrasztás keretében a bűnbánatra és a megbocsátásra helyezik a hangsúlyt, különös tekintettel az egyházi visszaélések, a háborúk és a migráció okozta tragédiákra. Az esemény alkalmával három, közvetlenül érintett személy is tanúságot tesz, kiemelve a szenvedések és megpróbáltatások súlyát.

A Szent Péter-bazilikában este hat órakor kezdődő szertartáson az egyház különösen a teremtett világért, a föld őslakosaiért, a nőkért, családokért, fiatalokért és a szegényekért elkövetett bűnök bocsánatáért imádkozik. A szinódus hivatalos megnyitója szerdán, a Szent Péter téren bemutatott ünnepi szentmisével kezdődik.

A szinódus XVI. rendes közgyűlése több mint 360 résztvevőt vonzott a világ minden tájáról, beleértve egyházi és világi személyeket. Ez az ülésszak a 2023 októberében megtartott első találkozó folytatása, amelynek fő témája az egyház szinodális jellegének vizsgálata volt. A szinódus három fő pillér köré épült: közösség, részvétel és küldetés. A téma mélysége miatt a szinódus idén is folytatódik.

Magyarországot Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök képviseli, míg a Magyar Görögkatolikus Egyház képviseletében Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita vesz részt. Továbbá a határon túli magyar egyházmegyék közül Kovács Gergely gyulafehérvári érsek és Pál József Csaba temesvári püspök is jelen vannak, míg szakértőként Csiszár Klára Antónia pasztorálteológus és Szabó Péter kánonjogász is részt vesz a tanácskozáson.

A szinódus újdonsága, hogy idén két kínai püspök is jelen lesz, valamint külön figyelmet érdemel a 33 szerzetes és világi nő részvétele, akik szavazati jogot kaptak. A nyilvánosság számára is nyitott teológiai-lelkipásztori fórumok lehetőséget adnak az egyház különböző témáinak megvitatására.

A szinódust megelőző lelkigyakorlatot Timothy Radcliffe dominikánus teológus vezette, aki elmondta, hogy a püspökök találkozójának célja nem a kompromisszumkeresés, hanem az, hogy egymástól tanuljanak. Radcliffe kiemelte, hogy az egyház számára a legnagyobb kihívás az, hogyan tudja befogadni és megérteni a világ különböző kultúráit és értékeit.