- Külföld
- szlovákia
- magyarország
- állampolgársági megállapodás
- kettős állampolgárság
- robert fico
- állampolgárság
Pozsony döntött, felmondja a szlovák–magyar állampolgársági megállapodást
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
A szlovák kormány felmondja a Magyarországgal még 1961-ben kötött állampolgársági megállapodást – írja az Új Szó nevű szlovákiai magyar nyelvű hírportál.
A megállapodás szerint azok a gyerekek, akiknek szülei kettős állampolgárok, vagy egyikük magyar, a másik pedig szlovák állampolgár volt, a szülők döntésének megfelelő állampolgárságot kaptak. Amennyiben nem tudtak megegyezni, akkor a gyerek annak az államnak lett állampolgára, amelyiknek a területén élt.
A szlovák kormány tájékoztatása szerint ezt a megállapodást már különben is csak a szlovák fél tartotta be, mivel Magyarország 1999-ben egyoldalúan érvénytelennek nyilvánította.
A kormány indoklása szerint alkotmányellenes akarata ellenére megfosztani egy gyereket a szlovák állampolgárságától.
A megállapodás célja a kettős állampolgárság létrejöttének megakadályozása a kiskorú gyerekeknél, ami azonban ellentétes az alkotmánnyal, az állampolgárságról szóló európai megállapodással és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával – indokolja a megállapodás felmondását a Fico-kormány.
Szlovákia felmondja a Szovjetunióval kötött hasonló megállapodását is, amely ma már csak Oroszországra vonatkozik. A kormány döntését még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, az egyezmény hatálya 12 hónappal a felmondás másik félnek való kézbesítés után szűnik meg.
Továbbra sincs kettős állampolgárság
Ez azonban továbbra sem jelenti azt, hogy a felvidéki magyarok ezentúl következmények nélkül, az egyszerűsített honosítás értelmében, felvehetik második állampolgárságként a magyart. Robert Fico kormányának 2010-es intézkedése szerint ugyanis Szlovákiában elveszíti a szlovák állampolgárságát az, aki felveszi egy másik államét.
Ez az intézkedés volt a szlovák kabinet reakciója arra, hogy Magyarország 2010-ben megadta a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak.
Szlovákiában 2021-ben elfogadtak egy, a kettős állampolgárság helyzetét rendező törvénymódosítót, ez azonban továbbra sem teszi lehetővé, hogy a felvidéki magyarok következmények nélkül élhessenek a magyar állam nyújtotta lehetőséggel. A módosító értelmében az, aki születéssel, örökbefogadás során vagy házasságkötés útján szerzi meg egy másik ország állampolgárságát, vagy igazolni tudja, hogy legalább öt éve máshol él, az nem veszíti el a szlovákot.
A szlovákiai magyarok közül tehát csak az veheti fel büntetlenül a magyar állampolgárságot, aki legalább öt éve Magyarországon él.