Hosszú várakozás után tértek vissza az űrhajósok a Földre a Nemzetközi Űrállomásról
További Külföld cikkek
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról pénteken három amerikai és egy orosz űrhajós, küldetésük a Boeing-kapszula-probléma és a Milton hurrikán miatt hosszabbodott meg – közölte a NASA, az Egyesült Államok kormányzati ügynöksége, az ország civil repüléstani, űrkutatási és űrrepülési szervezete.
A SpaceX márciusban indított útnak négy űrhajóst: az amerikai űrkutatási hivataltól, a NASA-tól Matthew Dominickot, Michael Barrattet és Jeanette Eppst, valamint az orosz Alekszandr Grebenkint. Barratt már harmadszor járt az űrállomáson, a többieknek ez volt az első űrutazása.
A legénységet szállító SpaceX-kapszula hajnal előtt, 30 órás utazás után ejtőernyővel csapódott a Mexikói-öböl vizébe Florida partjainál, miután a hét közepén lekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).
A három amerikainak és egy orosznak már két hónapja vissza kellett volna térnie. Hazatérésüket azonban megakadályozta, hogy problémák támadtak a Boeing új Starliner kapszulájával, amely szeptemberben biztonsági aggályok miatt üresen tért vissza. Ezután közbeszólt a Milton hurrikán, amelyet további két hétig tartó erős szél és a tengeren kialakult viharos helyzet követett. A landolásukról készült felvételt X-oldalán tette közzé a NASA.
Splashdown. Welcome home, #Crew8! After a science mission of over seven months living and working on the @Space_Station, the crew of four are back on Earth. pic.twitter.com/6tvEBQRgLI
— NASA (@NASA) October 25, 2024
Fontos kutatási eredményeket hoztak
Az amerikai űrügynökség szerint a legénység fontos kutatási eredményeket hozott vissza magával az űrkapszulában.
Az amerikai űrhajósok mintegy 200 kísérletet hajtottak végre, többek között őssejtekkel és növényekkel. Azt is tesztelték, hogy a lábakon lévő nyomásmandzsettákkal miképpen lehet megelőzni az űrhajósok egészségügyi problémáit.
Michael Barratt méltatta az otthoni támogató csapatok munkáját, amelyeknek „velünk együtt kellett újratervezniük, átdolgozniuk és újraalkotniuk mindent, és segítettek nekünk abban, hogy megbirkózzunk ezekkel a csapásokkal”.
A négy visszatérőt a két Starliner-tesztpilóta, Butch Wilmore és Suni Williams – akiknek saját küldetésük nyolc napról nyolc hónapra nyúlt –, valamint a SpaceX által négy hete indított két űrhajós váltja az ISS-en. Ők februárig maradnak az űrállomáson, amelynek személyzete ismét a normális létszámra – hét főre – csökkent, négy amerikaira és három oroszra.
(Borítókép: Alexander Grebenkin, Michael Barratt, Matthew Dominick és Jeanette Epps. Fotó: oel Kowsky / NASA / Getty Images)