Dubaj egészen különleges látványossága lesz a Fátyol-torony

GettyImages-1231384546
2024.10.28. 11:54
Dubaj új gyöngyszeme 380 méter magasra nyúlik, miközben a szélessége éppen csak meghaladja a 22 métert. A lakóépület a 3,8 millió lakosú nagyváros egyik fő sugárútja mellett épül majd.

Az építészek újabb csodára készülnek: tavaly mutatták be egy olyan lakótorony látványterveit, amelynek minden szintjén medencében lehet lubickolni.

Ugyancsak itt, az ötven éve még poros beduin falu helyén emelkedik a világ legmagasabb épülete, a Burdzs Kalifa, a 163 emeletes, 828 méter magas Kalifa-torony.

Különlegességében ezekkel fog vetekedni a Murabba által megrendelt Fátyol-torony.

A Kalifához képest ugyan törpe, mindössze 73 emeletes, amelyben 131 apartmant kínálnak eladásra egyenként 2–5 hálószobával – jelentette a CNN a tervezőiroda leírása alapján.

A csúcskategóriás apartmanház „egy egész sor szabadidős szolgáltatást kínál majd, beleértve a spát, a gyógyfürdőt, továbbá éttermet, galériát, a teniszhez hasonló padelpályát és privát mozit”.

A feltűnő torony egy csatorna partján épül fel, a város fő közlekedési ütőere, a Zájid sejk sugárút mellett.

Az épületet egy spanyol építésziroda tervezte. Az RCR Arquitectes 2017-ben elnyerte a rangos Pritzker-díjat – az elismerést „az építészet Nobel-díjának” is nevezik.

A helyi kultúra légköre

A luxusingatlan „fapados” apartmanjának belépő szintű ára 18 millió dirhamnál, több mint 1,8 milliárd forintnál kezdődik.

Szinte minden lakás a karcsú torony teljes szélességét elfoglalja, és a hagyományos arab otthonok mintájára épül – egy belső udvar köré, amit a fejlesztő képletes leírása szerint „árnyék és növényzet lágyít”.

Maga a torony „rétegek sorozata mögött tárul fel”. A rétegeket nevezik a tervezők fátyolnak, amely egy „egyedi, rozsdamentes, porózus és érzékeny acélháló”.

A fátyol az „ég különböző árnyalatait tükrözi”.

Arra törekszünk, hogy az általunk tervezett épületek „illeszkedjenek a helyszínhez és az őshonos tájhoz” – tudatta közleményében az RCR Arquitectes alapítója. Rafael Aranda hozzátette: aktívan „kommunikálnak a természettel”, az épületet pedig a „helyi kultúra légköre” árasztja el.

Dubaj, a legek városa

A Fátyol-torony a tervek szerint 2028-ban készül el, és ugyanabban az évben fejezik be a Kalifa-torony utáni második legmagasabb épületet Dubajban, a Burdzs Azizit.

Az Azizi-torony a Kalifa 828 méteréhez képest „csupán” 725 méter magas lesz.

Dubajban jelenleg több 300 méternél magasabb felhőkarcoló áll, mint a világ bármely más városában.

Itt található – néhány kiragadott példával – a világ legmagasabb végtelenített medencéjével, a világ legnagyobb természetes virágoskertjével és a világ legnagyobb képkeretével büszkélkedő toronyépület.

(Borítókép: Dubaj 2021-ben. Fotó: Paula Bronstein / Getty Images)